Тема: Народна іграшка. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: збагачувати знання дітей про різні види української народної іграшки; розширювати знання дітей, пов’язані з культурою, ремеслом, побутом українців у минулі часи; пояснити дітям, яку роль відігравала іграшка в житті людей у давнину; викликати у дітей бажання емоційно сприймати народну іграшку; розвивати чутливість до гармонії, кольору, форми народної іграшки; виховувати інтерес і повагу до народної іграшки.
Обладнання: виставка народної іграшки; матеріал, з якого робили іграшки, дидактична гра «Упізнай іграшку».
Хід заняття Народна іграшка. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Діти, сьогодні вас вітає сучасна іграшка Трансформер.
Трансформер. Добрий день, діти. Я багато що вмію робити, але я не знаю, якими іграшками будуть гратися діти в майбутньому. Але якими іграшками діти гралися в минулому, я вам можу розповісти.
Трансформер. Жили собі дід і баба. Просить баба діда: «Поїдь, діду, до лісу, вирубай там мені деревинку і зроби собі колисочку. А я покладу деревинку в колисочку та й буду колихати. От буде мені хоч забавка.»
— З якої казки ці слова? (Івасик-Телесик.)
Так, діти, напевно, і з’явилася перша іграшка. У містах та селах матері майстрували для своїх діток забавки з ниток, ганчір’я, глини, тіста та сиру, прикрашали ці речі розписом, вишивкою. Поступово іграшка перетворилася на своєрідний вид мистецтва, до якого охоче бралися і ремісники.
Робили іграшки з різного матеріалу: з квітів, гарбуза, соломи, трави. Іграшка існувала не тільки для забавки, вона була оберегом дитини.
Оберігала її від лиха і зла.
Іграшка знайомить вас, діти, з рідним краєм, виховує любов до людей праці, знайомить із процесом її виготовлення.
Трансформер.. Щоб зробити яку-небудь іграшку, потрібен певний матеріал. Діти, подивіться уважно на стіл і скажіть мені, що ви бачите.
На столі лежать глина, солома, трава (сіно), дерево, нитки, кукурудза, макові голівки, тканина, папір, яєчна шкаралюща, лоза.
А тепер розгадайте загадку і покажіть матеріал, про який у ній говориться.
Висока, мов гай, вона в полі зростає,
А листя, мов гілля, додолу згинає.
Важка. Під плодами аж в землю погрузла,
Цариця полів — золота… (кукурудза.)
На грядці у бабусі брязкальця дозріли,
Грає ними вітер і ласують діти. (Мак.)
Діти розглядають іграшки, які зроблені із природного матеріалу.
— Діти, скажіть, будь ласка, чия це майстерня?
На столі — шматочок глини.
Гончар — завзятий теж трудар,
Потрібен, мабуть, Божий дар
Творити з глини гарні речі —
Макітру, горщик або глечик.
— Гончар із залишків глини робить глиняні іграшки.
Діти розглядають глиняні вироби. На столі — деревинка.
Чи знаєш ти, мій юний друже,
Як зветься той, хто дошки струже,
Щоб зробити з них стіл чи лаву?
То робить столяр свою справу.
— А столяр із дерева ще робив дерев’яні іграшки.
Дидактична гра «Упізнай іграшку»
Команди отримують конверти з розрізаними малюнками іграшок. Перемагає та команда, яка перша складає малюнок і називає іграшку та матеріал, з якого вона зроблена.
Підсумок
Вихователь. Діти, що ми сьогодні з вами розглядали? Чому ці іграшки називаються народними?
А на згадку про сьогоднішнє заняття сучасна іграшка дарує вам іграшку народну.
Юлечко й Іриночко,
Ви візьміть мене.
На м’якенький килимок
Посадіть мене.
Їсти або пити
Не умію я,
Але з вами гратися —
Справа вже моя:
Не зроблю вам кривди,
Злого не навчу,
Сваритися не вмію
І на все змовчу.
Лиш мені, кохані,
Кривди не робіть:
Ручок не ламайте,
Кучерів не рвіть.
Гей, коли б ви знали,
Той великий труд,
Поки прийде ляля
Для забави тут.
Діти, любі друзі,
Вас прошу усіх,
Лялечок любіте,
Подружок своїх.
Тема: Народна іграшка. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі