Тема: Казка про двох жадібних ведмежат. Заняття з математики. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: закріпити вміння дітей рахувати предмети; порівнювати групи предметів між собою; розкрити склад числа п’яти; удосконалити знання дітей про геометричні фігури, вміння складати їх із паличок; формувати просторові уявлення, вміння орієнтуватися в просторі: прямо, вправо, вліво, назад, вниз; розвивати уяву, пам’ять, логічне мислення; виховувати цікавість до казок; виховувати посидючість, увагу на занятті.
Матеріал: ширма; іграшки 2 ведмежат, білочка, зайчик, їжак, лисичка; палички; ниточки; цифри; яблука; дидактична гра «Склад числа».
Хід заняття Казка про двох жадібних ведмежат. Заняття з математики. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь
Сідайте рядком, ладком
Хай ваші очі загоряються,
І ваші личка посміхаються,
Казкові двері відчиняються,
Чудова казка починається.
— Жили собі в лісі чудовому з малою ведмедицею двоє маленьких ведмежат. Гарно жили, не сварились. А як посваряться, то швидко й миряться. Один одному допомагали гратися, бавитись любили. А вчитись не хотіли. Набридло їм якось дома сидіти. І пішли вони світом мандрувати. Ось ідуть вони через ліс, а грибів там росте так багато — і з жовтими шляпками, і з коричневими. А ведмежата зголодніли вже. Тільки хотіли грибочок зірвати, а тут з ялинки білочка — стриб!
Білочка. Це моя галявинка і гриби на ній мої! Зможете порахувати — пригощу грибочком!
Ведмежата. Ой, лишенько, а ми ж рахувати не вміємо, бо вчитись не хотіли! Що ж робити, як не порахуємо грибочки — казка закінчиться. А може, малят попросимо допомогти?
Завдання:
1) Порахувати гриби з жовтими і коричневими шляпками. Яких грибів більше? На скільки? Зробити так, щоб їх було порівну.
2) На галявині — 6 грибів із жовтими шляпками. Ми 2 зірвемо. Скільки залишиться?
3) Я зірву 3 гриби з жовтими шляпками і 4 гриби з коричневими. Скільки всього грибів я зірву?
Ведмедики. Дякуємо вам, малята, і тобі, білочко.
— Підійшли ведмежата до маленького озерця, а там стоїть хатинка маленька, біля хатинки квітник, а в ньому — квіти такі красиві і запашні.
Ведмежата. Давай нарвемо квіточок і мамі подаруємо! А тут зайчик із хатинки:
— Ні, не дам квіти рвати? Якщо допоможете мені пелюстки повернути, які вітер поздував, тоді подарую вам квіточку. Вам необхідно певну кількість пелюсток до квіточки додати і всі порахувати.
Ведмежата. Малята, допоможіть, будь ласка!
Дидактична гра «Склад числа»
Умова. На картках намальована квітка з кількома червоними пелюстками, в середину якої записана цифра. Слід знайти в розетці стільки синіх пелюсток, скільки позначає цифра.
— Подарував зайчик їм одну квітку.
Ідуть ведмежата далі, а тут кущ великий і ягід на ньому червоних силасиленна.
Ведмедики. Нарвемо ягідок, а мама пиріжків спече.
Вовчик-братик. Ні, це мій кущик з ягідками. Я пригощу, коли виконаєте мої завдання. Викладіть із сірничків кольорових та ниток мої улюблені геометричні фігури: трикутник, круг, квадрат, овал, прямокутник.
Ведмежата. А ми не знаємо геометричних фігур.
— Допоможемо, малята?
Дидактична гра «про геометричні фігури розкажи»
Умова. Діти стають у коло, передаючи з рук в руки м’яч зі словами:
Ти котись, веселий м’яч,
Потихесеньку біжи.
Хто тебе зупинить,
Про круг (овал, трикутник, прямокутник, квадрат) Нам розкажи.
У кого зупиняється м’яч, той стає в коло і розповідає все про певну фігуру, наприклад: квадрат — у нього чотири сторони, які всі рівні, чотири кути, він не вміє котитись тощо.
Дидактична гра «виклади геометричну фігуру»
(із кольорових сірників і ниток)
Ведмежата. Ой як ми зголодніли, але гриби та ягоди їсти не будемо, на нас мама чекає, їй понесемо.
Вилітає сорока.
— Скре-ке-ке, я чула ви зголодніли. Я випадково знайшла велику головку сиру, але віддам її вам, як завдання виконаєте.
1. Скільки днів у тижні? (Назвати дні.)
2. Скільки пір року?
3. Що буде після зими?
4. Який день тижня перед середою?
5. Скільки годин у добі?
6. Після вечора настає день?
Ведмедики відповідають.
Сорока. Беріть головку сиру.
Ведмежата. Дякуємо, але ж як її поділимо?
З’являється лисичка.
Лисичка. Це не біда, я вам допоможу.
Ведмежата. Ні, ми вже знаємо, як ти ділиш, ми краще малят попросимо допомогти.
Але ж будемо ділити не на двох, а на багатьох, бо в нас стільки друзів з’явилося після подорожі.
— Скільки у нас друзів, малята? (Білочка, зайчик, вовк, сорока, лисичка, два ведмедики і мама-ведмедиця. Всього вісім.)
— Допоможіть поділити нам сир на вісім частин.
Вихователь. Ось і закінчилась подорож двох ведмежат, тепер вони зовсім не жадібні і пішли до дитячого садку теж навчатися. Вони дякують вам, малята, за допомогу!
— Яке завдання вам найбільше сподобалось виконувати? Що ви не змогли зробити?
Тема: Казка про двох жадібних ведмежат. Заняття з математики. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі