Тема: Допоможемо Зайчикові. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: перевірити вміння дітей лічити до п’яти; порівнювати предмети різної висоти; надати відомості про геометричні фігури, частини доби; розвивати вміння узгоджувати порядкові числівники з іменниками; розвивати увагу; виховувати товариськість, бажання допомагати тим, хто цього потребує.
Демонстраційний матеріал: чотирикадрова сюжетна картина (для визначення послідовності подій); посібник «Де чиї сліди?»; ілюстрації «Частини доби».
Роздавальний матеріал: площинні геометричні фігури, дидактична гра «Лабіринт»; олівці; гуашеві фарби (4 кольори); пензлі.
Хід заняття Допоможемо Зайчикові. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Діти заходять у групу й помічають у кутку ялинку з купою «снігу» під нею. Це дитина в образі Зайчика, накритого білою полотниною.
Вихователь (звертає увагу дітей на купу). Погляньте, діти, сніг ворушиться! Мені здається, що тут хтось є. Цікаво, хто ж то може бути? (Діти висловлюють припущення.)
— Маринко, ходи сюди й спробуй навпомацки дізнатися, хто ховається в снігу.
Дівчинка, обмацуючи купу, визначає, що під снігом сидить Зайчик. Знімає з нього полотнину.
Діти. Зайчику, ти чому тут ховаєшся?
Зайчик (хлипає). Лисичка вигнала мене з моєї хатинки. Ще й наказала сюди не повертатися. От я й сиджу в снігу. Вже дуже змерз, але нічим собі зарадити не можу. Хіба від вас допомоги дочекаюся!
Вихователь. Малята, спробуймо допомогти бідолашному Зайчикові. Щоб Лисичка подобрішала, ми подаруємо їй гарну картинку, й тоді вона впустить Зайчика до хатки. Ця картинка складається з окремих частин — пазлів. Їх необхідно з’єднати так, щоб вийшло цілісне зображення. Картина неодмінно буде до вподоби Лисичці, але спершу ми маємо виконати кілька завдань. За кожне правильно розв’язане завдання ви отримуватимете одну частинку картини для Лисички. То як, ви готові допомогти Зайчикові?
Діти погоджуються. Зайчик показує їм три коробки однакової форми, але всі вони різного кольору — зеленого, блакитного та червоного,— і пропонує відгадати, в якій із них містяться Лисиччині завдання для виконання. Проблемна ситуація обговорюється в режимі «Мозкового штурму»: пропонуються різні варіанти, всі гуртом аналізують їх та обирають найбільш прийнятний. Разом доходять висновку, що саме в червоній коробці — найбільш яскравій і помітній — знаходяться завдання, які діти повинні виконати.
Завдання 1. «Опишіть пригоди сніговика»
Вихователь. Художник переплутав кадрики цієї мальованої оповідки. Ви повинні показати й розповісти, в якій послідовності відбувалися зображені події.
• Яка картинка, на вашу думку, має бути першою? Напишемо поряд цифру 1.
• А що було далі? Так, це друга картинка, пишемо цифру 2.
• Яка третя? Тут буде цифра 3.
• А ось і остання, четверта, картинка — пишемо цифру 4.
— Молодці, діти! Ви впорались з завданням, тож отримуєте за це першу частинку нашої картинки-подарунка. (Показує її та розміщує на фланелеграфі.)
Завдання 2. «Упізнайте та назвіть»
Вихователь дістає конверт із предметними картинками: всередині певної геометричної фігури зображені різні тварини. Викликана до столу дитина впізнає й називає тварину, обводить пальцем контур фігури, також називає її. Решта дітей підтверджує або спростовує відповідь. Вихователь за потреби допомагає навідними запитаннями.
Вихователь. Повторимо назви фігур: трикутник, чотирикутник, круг. Отже, виконане й це завдання — маємо другу частинку-картини. (Розміщує її на фланелеграфі.)
Завдання 3. «Де чиї сліди?»
Діти розглядають зображених праворуч тварин та сліди ліворуч. Визначають, кому які сліди належать, і вписують поряд відповідну цифру.
— Ось бачиш, Зайчику, це завдання виявилося не таким уже й складним. Необхідно лише трохи поміркувати й уважно придивлятися. У нас уже є третя частинка картини. (Розміщує її.)
Завдання 4. «Допоможіть сніговикам»
— Як ви гадаєте, діти, що тут потрібно зробити? (Допомогти сніговикам дістатися додому.) Де вони живуть? (У своїх будиночках.) Чи однакові сніговики? (Вони різного зросту.) А будиночки? (Теж різні за розміром.)
— Покажіть, де живе високий сніговик. А де живе низький? Проведіть їх додому.
Діти проводять двома стежинками сніговиків та отримують четверту частинку картини. Вихователь додає її до трьох попередніх.
Завдання 5. «Назвіть і розмалюйте частини доби»
— Я впевнена, що з цим завданням ви впораєтесь швидко. Назвіть частини доби. (Показує ілюстрації, діти називають.)
— А тепер пригадаймо прислів’я про ранок:
• Уставай зранку, працюй до ночі, то їстимеш калачі.
• Рання пташка росу п’є, а пізня сльозу ллє.
— Яким кольором ви б розмалювали ранок? (Жовтим.) Чому? (Бо на небі з’являється сонце й посилає на землю світло й тепло.)
Пригадаймо прислів’я про сонячний день:
• У сонячний день і сумний звеселяється.
• Добра праця, лиш день малий.
• При роботі швидко день минає.
• День у жнива рік годує.
— Якого кольору день? (Червоного, бо сонце дуже гріє, та й роботи більшає.) Що настає далі? (Вечір)
Пригадаймо прислів’я про цей період доби:
• Що вранці не зробиш, то ввечері не наздоженеш.
— Яку барву подаруєте вечору? (Синю, бо сонце заходить, й усе навкруги темнішає.)
Аж ось і ніч настала. Послухайте прислів’я про ніч.
• Хто багато працює, той удома ночує.
— Який колір ночі? (Чорний. Якщо не світить місяць, то взагалі нічого не видно.)
Діти відповідно розфарбовують аркушики паперу квадратної форми. Вихователь розміщує останню п’яту частинку картини.
Зайчик. Дякую вам, малята, за те, що впоралися з усіма завданнями. Залишається скласти всі частинки. (Двоє викликаних дітей з’єднують пазли на фланелеграфі в належному порядку.)
Зайчик. Молодці! Тепер я можу сміливо йти додому. Лисичка буде потішена вашим подарунком, і я повернуся до моєї хатинки. Бувайте!
Тема: Допоможемо Зайчикові. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі