Заняття 6 Тема. Нашому роду нема переводу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

    Заняття 6 Тема. Нашому роду нема переводу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

    Програмовий зміст

    зв’язне мовлення: удосконалювати уміння  складати  розповіді  (за допомогою вихователя)  на основі життєвих вражень;

    граматика: формувати  навички  правильного вживання іменників у формі  орудного  відмінка  і чіткої вимови  закінчень  -ою, -єю,  — ею, — ом, — ем, — єм у них; виховувати тепле ставлення  до своєї родини,  любов і повагу до батьків.

    Словник:  розширювати запас прикметників, що характеризують  зовнішність людини; активізувати  словник  дітей словами-назвами членів родини; розвивати зосередженість.

    Матеріал: потішка «Моя сім’я», серця з кольорового паперу, клей, пензлики,  клейонки, серветки,  молитва.

    Попередня робота

    Ознайомити дітей із поняттями «сімейне вогнище»,  «берегиня»,  «молитва».

    Хід заняття 6 Тема. Нашому роду нема переводу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

    (Діти разом із вихователем за допомогою пальчикового театру розігрують потішку «Моя сім’я». Вихователь може запропонувати окремим дітям бути ведучими.)

    Ось цей пальчик — мій дідусь,
    Ось цей пальчик — бабця.
    Ось цей пальчик — мій татусь,
    Ось цей пальчик — мамця,
    А цей пальчик — буду я,
    Ось і вся моя — … (сім’я).

    Вихователь. У кожного з вас є сім’я. У когось вона маленька, у когось — велика. Як ви розумієте вислів «маленька сім’я»? А яку сім’ю вважають «великою»? (Якщо, діти не знайдуть відповіді на ці запитання вихователь пояснює, що родини бувають різними за кількістю дітей і дорослих.)

    (Відповіді дітей.)

    Вихователь. Сім’я — це сім «Я». Чому так говорять? (Міркування дітей.)

    (Сім’я — це родичі, які мешкають разом. Вони рідні люди, які ніби різні й одночасно  схожі одне на одного тощо.)

    (Вихователь пропонує  дітям зробити  за допомогою сердечок макет своєї сім’ї.

    Макет допоможе дітям зрозуміти значення вислову: «Сім’я — це сім «Я».)

    Вихователь. А тепер спробуйте розповісти про свою сім’ю. З кого складається ваша сім’я?

    Запитання для розповіді

    — Хто є берегинею сімейного вогнища?

    — Яка ваша мама?

    — За що ви її любите?

    — Який тато?

    — Чи є у вас бабуся, дідусь?

    — Як ви їм допомагаєте?

    (Діти складають розповіді про свою сім’ю.)

    Фізкультхвилинка

    Скільки  нас живе в квартирі?
    Тато, мама, брат і я.  (Повороти голови у різні боки.)
    Раз, два, три, чотири —
    От і вся моя сім’я.  (Піднімання почергово рук угору.)
    Є у мами доньки,
    Доньки-помічниці.
    Устають раненько.
    Підметуть чистенько. (Діти «замітають».)
    Ми — мужчини — тато й я!
    І робота в нас своя: (Повороти тулуба в різні боки.)
    Помагаєм  мамі ми,
    Посуд миємо самі. («миють» посуд)
    От, от ми які
    Ми усі — помічники! (діти сідають на свої місця)

    Вихователь. Діти, кожен  із вас — це одна маленька  людина,  але в сім’ї вас називають по-різному. Спробуйте сказати,  хто ви і для кого.

    Дидактична вправа «хто я?»

    Ця вправа аналог вправі «Продовжте речення».

    Вихователь. Для мами я — дочка, а для бабусі… — (онука). Для тата ти — син, а для тітки?

    Дитина. Для тітки я — племінник.

    Вихователь. А для сестри?

    Дитина. Для сестри я — брат.

    Розглядають  варіанти як для дівчат, так і для хлопців.

    Вихователь. У сім’ї всі люблять дітей без якихось особливих причин. Дорослі завжди намагаються  зробити своїй дитині щось приємне: купують іграшки, пестять, доглядають, відвідують із ними зоопарк, ігрові майданчики, виставки.

    Дидактична гра «Куди і з ким іду»

    Вихователь починає  фразу, а діти її закінчують.

    В дитсадок (із ким?) — із мамою.

    В магазин (із ким?) — із бабусею.

    В зоопарк (із ким?) — із татом.

    На риболовлю (з ким?) — із дідусем.

    На стадіон (з ким?) — із братом.

    На виставку (з ким?) — із сестрою.

    На прогулянку (з ким?) — із песиком  тощо.

    Вихователь. Є такий вислів «Українському  роду нема переводу». А що таке рід? Давайте назвемо слова, які схожі на слово рід.

    Діти. Родичі, рідня, родина, рідні.

    (Якщо діти не відповіли на це запитання, пояснити значення слова рід. Рід — це всі рідні люди, родичі: це старші і молодші члени сім’ї.)

    Вихователь. Щоб наш рід не переводився, тобто щоб у сім’ї народжувалися нові діти, колись і тепер люди зверталися до Бога з молитвою, просячи для всіх членів сім’ї здоров’я, щастя та благополуччя.

    Діти разом із вихователем повторюють:

    О Боже, мій дорогенький,
    До тебе я ручки зношу:
    Для мами, для тата здоров’ячка прошу.
    Для діда, для баби, для всієї родини.
    Послухай, мій Боже, малої дитини.

    Заняття 6 Тема. Нашому роду нема переводу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

    Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі
