Тема: Казкові несподіванки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Тема: Казкові несподіванки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст

зв’язне мовлення: формувати уміння складати розповіді від першої особи; розвивати монологічне мовлення;

звукова культура: формувати навички виділяти голосом звертання, робити логічний наголос у реченні; виділяти перший та останній звук у словах; розвивати логічне мислення й творчу уяву, нестандартне сприйняття навколишнього; виховувати вміння активно співпрацювати одне з одним і з вихователем.

Словник: закріпити вміння утворювати складні слова; розширити знання і розуміння багатозначних слів.

Матеріал: квітка-семицвітка, ляльки (Оленка, Івасик, баба Яга), макет печі, магнітофонний запис, макет хатинки, синя тканина (річка).

Хід заняття Казкові несподіванки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Вихователь звертає увагу дітей на квітку.

Вихователь. Діти, погляньте, яка чудова квітка. Це квітка-семицвітка. Пелюстки цієї квітки чарівні.

Вихователь відриває пелюстку і говорить:

— Лети, лети пелюсточко,
Через захід, через схід,
Через північ, через південь,
Повертайсь, зкружлявши світ.
Ледь торкнешся ти землі,
Будь по нашому вели.
Вели, щоб ми потрапили до казки.

Діти. Казка, казка, почнись, будь ласка!

З’являється Оленка.

Оленка

Поклала спати братика,
Під кущик на траві.
Пішла збирати ягоди та квіти лісові.
Летіли гуси-лебеді, Івасика схопили.
Та й понесли на крилечках, далеко від ліска.

Вихователь. Діти, давайте заспокоїмо дівчинку, запропонуємо свою допомогу.

Діти. Оленко, не сумуй. Ми тобі допоможемо. Оленочко, не журися, все буде добре!

(Діти йдуть по групі звичайним кроком, потім підстрибом, знову звичайним кроком.)

Вихователь. До кого звернулася Оленка першого разу по допомогу?

Діти. До річки.

(Вихователь пропонує звернутися до річечки по допомогу.)

Діти. Річечко, річечко, ти нам допоможи!

Вихователь.
Де ділись гуси-лебеді, як зможеш, розкажи.

Річка

Добре, діти, я скажу,
І вам всім допоможу.
Тільки ви часу не гайте.
А нові слова складайте.

• Ліс і степ — лісостеп;

• ліс і смуга — лісосмуга;

• меч носити — мечоносець;

• газ провід — газопровід;

• молоко возити — молоковоз;

• небо і схил — небосхил;

• птах і ферма — птахоферма;

• сталь варити — сталевар;

• зоря падати — зорепад;

• вода спадати — водоспад.

Вихователь. Як ви розумієте вислів «вода спадає»? (Відповіді дітей.)

Вихователь. Що ще може падати?

Діти. М’яч падає, світло падає, сніг падає.

(Вихователь пояснює, що є багатозначні слова.)

Річка. Молодці, правильно усе зробили.

Я тепер вам підкажу:
Вирушайте по доріжці,
Недалеко біля мене
Пічечка стоїть весела.
Ось до неї і біжіть.

(Діти легенько біжать.)

Вихователь. Ось ця пічечка стоїть, і щось в ній уже кипить.

Діти (разом із вихователем)

Ох, пічечко, ріднесенька,
Ти нам допоможи:
Де ділись гуси-лебеді,
Якщо знаєш, розкажи.

Піч

Добре, діти, я скажу і вам усім допоможу.
Але в мене є біда.
Вітер вранці тут гуляв і малюнки розкидав.
Ви у руки їх візьміть, ланцюжок зі слів зробіть.

(Діти розглядають картинки, визначають, який звук у кінці слова, який на початку і складають зі слів ланцюжок: жук — крокодил — ложка — абрикос — струмок…)

Піч

І за вашу допомогу, покажу я вам дорогу.
Он будиночок стоїть, ось туди і поверніть.
Діти підходять до будиночка Баба Яги.

Вихователь. Як ви думаєте, як почувається Івасик у баби Яги? Що згадує? Про що мріє? (Відповіді дітей.)

Вихователь. Щоб зрозуміти, що відбувається у хлопчика в душі,  що він відчуває, про що згадує, слід опинитися на його місці, тобто уявити себе Івасиком. Заплющте очі й уявіть це зараз.

(Діти заплющують очі.)

Вихователь. Що ви бачите? Що згадали?

Діти. Ми бачимо будинок, в якому жив хлопчик, його сестричку Оленку. Бачимо, як він пішов до лісу, і як його викрали гуси-лебеді…

Вихователь. Ви все сказали правильно. Але забули одну умову. Ви тепер не діти, а казкові Івасики. І говорити вам потрібно від першої особи, тобто не Івасик згадав, а я згадав.

(Діти розповідають від першої особи:

Я — хлопчик Івасик. Мешкаю зі своєю сім’єю. Ми з сестричкою пішли до лісу і мене там вкрали гуси лебеді. Принесли вони мене до баби Яги. Я дуже хочу повернутися додому. Чекаю, щоб мене визволили.)

Вихователь. Щоб Яга відпустила нашого хлопчика, необхідно звернутися до неї з проханням пестливо.

Діти (звертаються до баби Яги)

Бабусю Ягусю, віддай нам хлопчика, будь ласка,
Ягунечко, Ягусенько, бабуню, бабусенько.

Баба Яга

Віддаю я вам хлопчину,
Вам додому йти вже час.
Всім здоров’я, прощавайте.
І Ягу не забувайте!

Вихователь. Що ви відчували, коли йшли визволяти хлопчика? Яке завдання вам видалося найскладнішим? Яке завдання було найцікавішим?

Тема: Казкові несподіванки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *