Тема: В гостях у казки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати дітей із посудом (глечик, макітра, горщик, горнятко, діжа, макогін, ложка); уточнювати знання про матеріали, з яких виготовляється посуд, про його використання в побуті; залучати до гри з предметами посуду; розвивати зв’язне мовлення, увагу, пам’ять, логічне мислення; виховувати інтерес і повагу до народних традицій.
Хід заняття В гостях у казки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь.
Я бачила по вулиці
Тут казочка ходила:
Чи сумно стало в книжці їй,
Чи просто заблукала.
І ось вона прийшла до нас
Сьогодні на світаночку.
Давайте разом зазирнем
Швиденько в тую казочку.
Вихователь разом із дітьми пригадує казку «Лисичка і Журавель», демонструючи відповідний посуд.
Запитання до дітей
— Із чого Лисичка частувала Журавля? (Із тарілочки.)
— Чому Журавель не міг ухопити каші?
— З чого пригощав Журавель Лисичку?
— Чому Лисичка не могла дістати страви?
Вихователь. Ось у Лисички на столі стоїть глечик. Де його можна використовувати? Глечик — це глиняний виріб, у якому зберігали молоко, сметану, узвар. А про що це там Лисичка співає?
Лисичка
Стоїть на лавці глечик,
Побачив його песик:
У глечик зазирає
І молочка чекає.
Вихователь. Ой хтось у двері стукає. Як ви гадаєте? Хто це?
З’являється Ведмедик і каже дітям, що дуже любить ласувати медком.
Вихователь. Діти, у що ж ми наллємо Ведмедикові меду? (У миску.) Ось вона, із чого вона зроблена? Так, із глини. З такої миски раніше їли наші дідусі і бабусі. Але Ведмедик чомусь не їсть медок, а пропонує розгадати загадку.
Ведмедик
За те що я працюю справно,
Мене людина любить кожна,
Туди несу смачні я страви,
А повертаюся порожня. (Ложка.)
Вихователь. То ж давайте Ведмедикові дамо ложку. З чого вона виготовлена? Доки Ведмедик буде ласувати медком, розглянемо Лисиччину поличку. (Горщик, діжа, ополоник, ложка.)
А зараз лисичка розповість нам, навіщо їй потрібен горщик.
Лисичка. Горщик — це глиняний посуд, в якому я варю їжу: борщ, кашу. А ополоником перемішую. Він схожий на ложку, тільки велику.
Вихователь. А це що за глибокий дерев’яний посуд?
Лисичка. Це діжа, в ній місять хліб.
Вихователь. А діти знають прислів’я про хліб.
Діти. «Хліб усьому голова»; «Не кидайся хлібом він святий»; «Без хліба немає обіду».
Вихователь. Ведмедик доїв медок і зараз хоче вам розповісти про макітру, намальовану на картині в Лисиччиній хаті.
Розповідь Ведмедика.
— Виготовлена з глини, круглої форми, глибока. У ній тримають вареники, пиріжки; у ній можна товкти макогоном часник із салом. Он він у Лисички на столі лежить. Він схожий на качалку, якою розкачують тісто.
У справжньої господині завжди багато страв приготовлено. А як ви гадаєте, Лисичка — гарна господиня?
Вихователь. А зараз весь посуд потрібно розставити на столі. А щоб було веселіше це робити, я буду розповідати потішку. А ви будете знаходити той предмет посуду, про який у потішці розповідається.
Люлі, люлі, люлечку,
Звари, мамо, кулешику
У маленькому горняті
Маленькому дитяті.
— Кицю Муро, де ти була?
— У бабусі.
— Що робила?
— Миски мила.
Диби-диби-диби-би,
Пішла баба по гриби.
А дід по опеньки в неділю раненько.
Нарвали опеньки, поклали
В макітру гарненько.
Іди, іди, дощику,
Зварю тобі борщику
У новому горщику.
Підсумок
Вихователь.
Ось ми й накрили стіл. Зараз господиня Лисичка буде всіх частувати.
Лисичка
Любі діти, прошу сісти.
Пампушечки будем їсти,
Пампушечки непогані,
Пампушечки дуже гарні.
Тема: В гостях у казки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі