Тема: У гостях у тітоньки Одарки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: закріплювати і поповнювати знання дітей про лікарські рослини; виховувати повагу до природи, бажання опікуватися тими, хто захворів.
Хід заняття У гостях у тітоньки Одарки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. До групи залетів листочок і запрошує нас у цікаву подорож. Як ви гадаєте, на чому можна подорожувати? (Відповіді дітей.) Ну що ж, вирушаємо потягом.
Рухлива гра «Потяг»
Діти шикуються одне за одним у колону. За сигналом вихователя йдуть уперед, поступово прискорюючи темп. Під’їжджаючи до умовного місця, переходять на ходьбу. На слово «приїхали» зупиняються.
Вихователь. Потяг зупинився. Зупинка «Лікарські рослини». Озирніться навколо, які незвичайні квіти нас оточують. Це не прості квіти, а лікувальні. Які квіти ви тут бачите? (Відповіді дітей.) Так, правильно. Але багато ви з них не знаєте. А он подивіться чиясь хатинка стоїть, давайте зазирнемо туди і дізнаємося про ці квіти. (Діти беруть невідомі квіти.)
Дітки, у цьому будиночку живе тітонька Одарка, але її немає вдома. Мабуть, вона збирає лікарські рослини. Поки ми її будемо чекати, давайте розглянемо її оселю. Подивіться, який красивий віночок лежить у неї на столі. Та ще й запашний. Які квіти ви із цих знаєте? (Ромашка.)
Вихователь. Діти, ромашка — це квітка ніжності і чистоти. Є кілька видів ромашки: декоративна, польова. А я вам розповім про лікарську. Ось у мене маленька квіточка саме за її ніжним запахом вирізняють лікарську рослину — ромашку. При болях у горлі, при застуді добре робити полоскання відваром із квітів. І маленьких діточок вона лікує: їм можна давати напій із ромашки, коли в них болять животики. І коли хворі очі — добре промивати нею. Ось яку силу має ця тендітна квітка на тоненькій ніжці.
А ось і тітонька Одарка. Вона розповість ще про одну квіточку, вплетену у віночок. (Діти розглядають материнку.)
Бесіда з дітьми.
— Подивіться якого кольору квіточки у цієї рослини?
— Які вони? Великі чи маленькі?
Розповідь вчителя.
Стебло тонке і міцне. Ця трава цвіте влітку. У народі її називають мамина трава. Мами купають маленьких діточок у відварі з її квіточок, щоб швидше росли. А ще сухої материнки боїться міль.
Тітонька Одарка пропонує пограти з віночком.
Народна гра «Чий віночок найкращий?»
Діти розподілені на дві групи. Кожна група стає в коло. На слова або пісню вихователя:
Візьмемося за руки,
Підемо на луки,
Там сплетемо віночок,
Станемо в таночок.
Діти беруться за руки і йдуть по колу ліворуч. На останні рядки зупиняються, піднімають руки догори. Вихователь у цей час проказує:
Чий найкращий вінок,
Той піде у танок.
Діти швидко опускають руки на плечі своїм сусідам. Вихователь відзначає, в якому колі діти швидко поклали руки на плечі і дотримують форми кола. Діти з відзначеного кола танцюють, а решта дітей плескає в долоні.
Вихователь. А якщо ви хворієте, хто вас лікує? Чим? Де ви берете ці ліки? (Відповіді дітей.)
Вихователь. А ось послухайте, тітонько Одарко, що наші діти знають про лікарські рослини. (Діти читають вірші про калину шипшину, малину.)
1-а дитина
Ой, у лузі калина стояла,
Ягідками усіх частувала.
До калини малята ходили,
Хороводи круг неї водили.
2-а дитина
Восени, як скину листя,
Ягідками приберусь,
Кожна гілка, як в намисті, —
Я шипшиною зовусь.
3-я дитина
Ми влітку малину збираєм,
По вінця заповнивши кошик,
Ми лісу кричали всі дружно «Спасибі!»,
А ліс відповів нам «Будьте щасливі!»
Тітонька Одарка розповідає дітям, як і коли вона збирає трави, і пропонує їм піти разом із нею. (За тітонькою Одаркою діти ідуть масажною доріжкою.)
Підсумок
Тітонька Одарка пригощає дітей цілющим чаєм із калини. Повторюється гра «Потяг».
Тема: У гостях у тітоньки Одарки. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі