Тема: Схожі і несхожі. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: удосконалювати уміння складати порівняльні розповіді, розуміти залежність будови транспорту від середовища пересування;
• звукова культура: удосконалювати вимову всіх засвоєних звуків; закріплювати уміння виділяти перший звук у словах; розвивати уміння добирати узагальнюючі слова залежно від середовища пересування транспорту; розвивати у дітей мислення, увагу, пам’ять; виховувати інтерес до техніки, спостережливість.
Словник:
збагачувати мовлення дітей словами — назвами транспорту та назвами професій людей, які працюють на транспорті.
Матеріал: лист від Чомучки; картки з зображенням різних видів транспорту; ілюстрації із зображенням неба, моря, доріг; іграшки: корабель та автобус; картки-завдання.
Хід заняття Схожі і несхожі. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Листоноша нам сьогодні приніс лист від Чомучки, який увесь час щось запитує, щось порівнює. Зараз його цікавить транспорт.
— Чи знаєте ви, що таке транспорт?
(Відповіді дітей.)
Вихователь. А чи любите ви подорожувати?
— Оберіть той транспорт, на якому б ви хотіли вирушити у подорож.
(Діти обирають картки із зображенням транспорту.)
На килимку малюнки із зображенням блакитного неба, синього моря і дороги сірого кольору. Той, хто бажає подорожувати наземним транспортом, підходить до малюнка із зображенням дороги, хто повітряним — неба, хто водним — моря.
Вихователь.
Як назвати транспорт, що пересувається по землі? (Наземний.)
А той, що рухається по воді? (Водний.)
Транспорт, що пересувається у повітрі називають… (повітряним).
Вихователь. Нашого Незнайка цікавить, чим схожі й несхожі корабель та автобус. Давайте розглянемо їх.
(Діти розглядають автобус і корабель, називають складові частини.)
Вихователь. Тож визначимо тепер, чим схожі корабель та автобус.
Діти. Автобус і корабель перевозять людей. Це пасажирський транспорт.
У них є приміщення для пасажирів. Є двигуни.
Вихователь. Чим несхожі? (Якщо діти мають труднощі, вихователь ставить додаткові запитання.)
Запитання для бесіди
— Яку форму мають корабель і автобус?
— Які складові є у автобуса, а у корабля немає?
Діти. В автобуса є колеса. Він пересувається по дорозі. А корабель пересувається по воді. У нього — гребний гвинт. У корабля є якір, який опускають на дно і корабель стоїть, не рухаючись. А автобус має гальма.
В автобусі є кабіна і автобусом керує водій. На кораблі є палуба. Ним керує капітан. Автобус — це наземний транспорт, а корабель — водний.
Фізкультхвилинка
Вихователь пропонує дітям відтворити за допомогою звуків і рухів певний вид транспорту.
Сіли ми в автомобіль: дир-дир, дир-дир.
А тепер в тролейбус сіли, і тихенько покотили: ш-ш-ш-ш.
У літак швиденько сіли і одразу полетіли: ж-ж-ж-ж.
Ось на потязі я мчу: чух-чу, чух-чу.
Любимо ми мандрувати, але час нам працювати.
Дидактична гра «обери транспорт»
Вихователь каже дитині, що вона — стюардеса (шофер, льотчик, кондуктор, машиніст, капітан, матрос тощо). Дитина обирає той транспорт, на якому «працює». (Льотчик — літак.)
Вихователь. Діти, Чомучка для нас підготував завдання. Воно цікаве і водночас незвичайне. Необхідно кружечками одного кольору обвести предмети, назви яких починаються з однакового звука.
Вихователь. Чомучка дякує нам за допомогу і підтримку А я хочу дізнатися, чи сподобалися вам завдання від нашого друга?
(Діти розповідають, які завдання виконували, що сподобалося, що викликало труднощі.)
Тема: Схожі і несхожі. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі