Тема: Білий птах із чорною міткою. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі

Тема: Білий птах із чорною міткою. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст: розширювати та поглиблювати знання дітей про лелеку-оберіг, лелеку-символ, про його зовнішній вигляд, спосіб життя, значущість.

Хід заняття Білий птах із чорною міткою. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі

В українському куточку — макет хати з лелечим гніздом на даху.

Вихователь. Як ви думаєте, діти, хто звив це гніздо? Правильно, лелека, ось він.

Вихователь виставляє картину із зображенням лелеки.

Вихователь. Лелека — символ вірності, щастя, добробуту, живий символ України. Це птах із довгими міцними ногами і довгою шиєю. Дзьоб у нього міцний, гострий, червоний. Коли крила лелеки розгортаються, то здається, що він увесь білий, а лише хвіст чорний. Коли лелека подружився з людьми, ніхто не пам’ятає, але для людей дружба з лелекою дуже дорога, і вони чекають, коли птахи поселяться на обійсті, оберігають їхній спокій, бо вважають, що лелеки приносять щастя. Молоді лелеки дуже бояться людей, а коли побачать що люди поклали для них дерев’яне колесо для будівництва гнізда, відразу здогадуються, що це доброзичливе запрошення господарів, і починають облаштовувати гніздо. Старі лелеки — дуже розумні птахи, вони не бояться людей, до яких звикли. В народі вважають, що будинок, на якому поселився лелека, є щасливим і захищеним від пожежі: «Лелека хату від лиха береже».

— А де ще, крім людських обійсть, оселяються лелеки? Чому лелека гніздиться поблизу жаб? Живляться лелеки не лише жабами, вужами, ящірками, вони ще дуже полюбляють мишей, різних комах.

Діти, а чи знаєте ви, звідки з’явилися лелеки?

Розповідь вихователя

— Бог дав одному чоловікові мішок і наказав викинути його, не зазираючи всередину. Але чоловік був дуже допитливим. Він не витримав і відкрив мішок. Із цього мішка почала вилазити різна нечисть: і жаби, і змії, і різні гади та й розлізлися по всій землі. Бог дуже розгнівався на чоловіка за його непослух. І, перетворивши його на лелеку, наказав зібрати всю нечисть назад у мішок. До того часу, поки чоловік не збере всіх гадів назад у мішок, він буде лелекою. І зараз лелеки збирають різних гадів, виконуючи наказ Бога.

Вихователь. Та чи знаєте ви, що руйнувати гніздо лелеки, то великий гріх. Навіть лякати їх не можна. Лелеки за розорення гнізда мстяться тим, що приносять жарину і підпалюють хату. Старі люди розповідають: коли вони були зовсім маленькими, такі, як ви зараз, то бачили, як лелека ніс у дзьобі жарину. Та все одно цих чарівних птахів люди люблять і ніколи не ображають. Отож, ви бачите, що про лелек складені і повір’я, і легенди, і прислів’я, і приказки. Можливо, й ви пригадаєте і розповісте прислів’я, приказку чи вірш.

1-а дитина

Із краю-вирію
Бузьки вилітають,
До нашої хати
Дорогу питають.

2-а дитина

Гей, летіть ви, бузьки,
По-під небом синім,
Аж там, де кружляють,
Плуги на царині.

3-я дитина

А ми прилетіли,
З висока дивились,
Ой, чи нас дожидали,
Ой чи смутились.

Підсумок

Вихователь. Отже, діти про кого ми сьогодні говорили? (Відповіді дітей.) Так, лелека — символ миру, достатку, щастя і добра, оберіг нашого дому. Тепер ми знаємо, що цих птахів потрібно оберігати.

Тема: Білий птах із чорною міткою. Дитина і навколишній світ. Середня група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *