Тема: Природні і стихійні лиха. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: закріплювати знання дітей про такі природні явища, як гроза, злива, буревій; вчити дітей, як слід поводитися під час природного лиха; розвивати уважність, мислення; виховувати бережливе ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших.
Матеріал: музичний запис грози, зливи, шум буревію, картина Васнецова «Перед грозою», мікрофон, металофон.
Хід заняття Природні і стихійні лиха. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Діти, вашій групі надіслали звуковий лист. Вам цікаво, що в цьому листі? Тому давайте дуже уважно послухаємо його.
Звучить запис грози.
— Чи впізнали ви, що це було? Так, це гроза. Коли ми чуємо грозу, що на небі з’являється? Справді, на небі з’являється блискавка. Діти, чи в природі під час грози відбуваються якісь зміни? Які? Якою стає природа? Так, під час грози небо стає темним, низьким, навіть страшним. Уся природа наче зачарована, вона чогось чекає. Художники часто зображували природу на своїх картинах. То ж давайте розглянемо картину Васнецова «Перед грозою». Якими кольорами художник передав стан природи? Що вам подобається в цій картині, а що ні? (Відповіді дітей.)
— Діти, заплющіть очі і на мить уявіть, що ви увійшли в цю картину. Давайте пофантазуємо: на небі з’являється блискавка, гримить грім, виникає почуття страху, самотності. Що ж робити? Адже залишатися небезпечно. (Відповіді дітей.)
Правила поведінки під час грози
1. Діти, запам’ятайте, що під час грози не можна ховатися під високими деревами.
2. Не можна підходити до металевих споруд.
3. Не можна купатися у відкритій водоймі.
4. Якщо ви в квартирі, то обов’язково слід зачинити вікна, кватирки, фрамуги, вимкнути світло.
Вихователь. Діти, запам’ятайте ці правила! А як ви вважаєте, чому потрібно дотримуватись цих правил? (Міркування дітей.) Так, тому що гроза є дуже небезпечною для життя. Нагадайте мені ще раз, яких правил ви повинні дотримуватись.
(Звучить музика дощу.)
Вихователь.
Послухайте, як іде дощ: повільно чи швидко? (Вихователь на металофоні відбиває ритми дощу, повільного і швидкого).
Знову звучить запис зливи.
Діти, почалася злива. Краплі падають швидко, води стає все більше. І вода тече бурхливим потоком. Що ж робити? Який вихід із такої ситуації? (Відповіді дітей.)
Правила поведінки під час зливи
1. Не можна переходити вулицю, якщо по ній тече вода бурхливим потоком, бо вода може збити з ніг.
2. Уникати незнайомих місць, бо там можуть бути глибокі вибоїни чи гострі предмети під водою.
3. Знайти захищене місце і перечекати стихію.
Гра з парасольками
При словах «спокійний дощ» діти гуляють із парасольками, «злива» — ховаються додому.
Вихователь. Діти, залишився останній звуковий лист, давайте його уважно послухаємо. (Запис буревію.)
Бесіда за почутим
— Що ви чуєте?
— Як ви гадаєте, який вітер?
— Чому так вирішили?
Вихователь. Такий вітер називають буревієм. Він може ламати дерева, викорчовувати їх, зривати дахи, вибивати вікна, руйнувати будинки. Уявіть, що буревій застав вас на вулиці, як слід поводитися?
Правила поведінки під час буревію
1. Обов’язково триматися подалі від дерев.
2. Не підходити до лінії електропередач.
3. Обходити повалені стовпи, бо там можуть оголені дроти.
4. По можливості сховатися у найближчому приміщені.
(Чути голос.)
Голос. Діти, я — стихійне лихо. Цього листа надіслав вам я. Якщо ви вмієте знаходити вихід із надзвичайних ситуацій, запам’ятали всі правила поведінки, то я вам не страшний. А зараз я це перевірю.
Дидактична гра «Так чи не так»
Для закріплення правил поведінки під час виникнення стихійного лиха природи.
Підсумок
Вихователь. Вивчивши ці правила, ми зможемо зберегти себе від лиха.
Тема: Природні і стихійні лиха. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі