Тема: Звуки весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: навчати дітей слухати й чути звуки навколишнього середовища, а також звуки й інтонації мовлення, розрізняти їх, наслідувати; формувати уміння за допомогою інтонації передавати мовний настрій; звертати увагу на вимову звуків [г], [х], тренувати вимову [р] та звукосполучення [дз]; розвивати мислення, творчу уяву; виховувати у дітей бажання брати участь у всіх видах діяльності.
Матеріал: магнітофонний запис звуків весни, ілюстрації із зображенням дерев, металофон, барабан, дзвіночки.
Хід заняття Звуки весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь.
Привітанням журавля, хто пробуджує поля,
Небеса та ручаї, та заквітчує гаї.
Здогадались, хто вона?
Так, ця дівчина… (Весна).
— Що навесні відбувається з природою?
Діти. Вона прокидається, радіє, оживає.
Вихователь. Кожен тішиться весною і співає свою пісню. Сьогодні ми з вами послухаємо весняну пісню природи. Ось послухайте, чия це пісня?
(Магнітофонний запис дзюрчання струмка.)
Діти. Це пісня струмка.
Вихователь.
Густий туман на землю ліг,
Чорніє, тане білий сніг,
Біжить струмок, бринить струмок,
Щоб змить останній білий сніг.
Давайте відтворимо звуки струмка. (Діти дзвонять у дзвоники.) Вихователь. Зараз ви чули звуки. Це мовні звуки чи ні?
Діти. Ні. Це звуки немовні.
Вихователь. А як ми можемо відтворити за допомогою мовних звуків пісенька струмка?
Діти. Дзень-дзень-дзень.
Вихователь. Ось і зашуміла, заграла весняна вода. Який характер має пісеньки струмка?
— Про що наспівує струмок? (Відповіді дітей.)
(Пластичний етюд «Весняний струмок».)
Вихователь.
Дощик, дощик кап-кап-кап.
Ти не капай довго так.
Змокли всі доріжки,
Будуть мокрі ніжки.
— Чи чули ви шум весняного дощу?
— Чи схожий він на осінній дощ?
— Який весняний дощ?
Діти. Лагідний, жвавий, теплий, веселий.
(За допомогою металофону діти відтворюють звуки дощу.)
Вихователь. А як за допомогою мови передати пісеньку дощу?
Діти. Крап-крап-крап.
Вихователь.
Дядько Дощ стоїть над лісом —
Неба велетень дістав.
Він сміється, мов залізом,
Дудонить: «Га-га! Га-га!».
— На якому інструменті можна зімітувати звуки грому?
Діти. На барабані.
Вихователь. Яким ви собі уявляєте грім?
Діти. Злим, нещадним, суворим, сильним.
Вихователь. Із чим його можна порівняти?
Діти. Із розбійником, із бешкетником, із богатирем, із пустуном.
Вихователь. Відтворіть за допомогою мовного апарату звуки грому.
Діти. Гах! — Гах! — Гах!
Вихователь. А зараз ми дізнаємося, які пісні співають дерева навесні. У кожного дерева своя пісня. (Вихователь виставляє картину із зображенням берези.)
— Береза співає ніжну пісню. Спробуйте за допомогою звука [а] відтворити ніжну пісню берези.
Діти. А-а-а-а-а-а. (Протяжно, ніжно.)
Вихователь. Слухаючи цю пісню, хочеться обійняти берізку, пожаліти її.
Дуб співає мужню пісню. (Вихователь виставляє картину з зображенням дуба.) (Діти відтворюють.)
Вихователь. Слухаючи пісню дуба, хочеться стати сильним і відважним.
— Верба схилилася над ставом і заспівала задумливу пісню. (Вихователь виставляє картину із зображенням верби.)
(Діти співають.)
— І одразу ми замислилися, кожен став думати свою думу.
— Горобина співала тривожну пісню. (Вихователь виставляє картину із зображенням горобини.)
(Діти інтонацією передають тривогу пісні горобини.)
Вихователь. Стало тривожно, так одразу захотілося, щоб нас хтось захистив.
— Які ж пісні співали дерева?
Діти. Ніжну пісню, тривожну, задумливу, мужню.
Вихователь.
Іде Весна, біжить Весна,
Усяк її чекає.
І кожен пісеньку свою,
Цій дівчинці співає.
Підсумок
Вихователь. Чиї пісні ми сьогодні почули?
— Яка пісня вам найбільше сподобалася?
— Чиї пісні ви б хотіли послухати весною?
Тема: Звуки весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі