Весняна казка. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: удосконалювати уміння складати розповіді за серією картин, привчати вживати ввічливі слова;
• граматика: закріплювати навички вживання прикметників вищого та найвищого ступенів, порівняння;
• звукова культура: розвивати інтонаційну виразність мови, закріплювати навички вимови звука [с]; закріплювати вміння володіти різним темпом мовлення; виховувати бажання допомагати тим, хто цього потребує. Словник: активізувати вживання ввічливих слів.
Матеріал: іграшки для створення сюжетно-ігрової обстановки «Пригода в лісі»: Хмара, Сонечко, Сорока, Гном; магнітофонний запис.
Хід заняття Весняна казка. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
У групу до дітей надходить звуковий лист (звучить магнітофонний запис):
Буду радий вас зустріти
В чарівному лісі,
З сонцем в піжмурки пограєм,
Заспіваєм пісні.
Тож приходьте, поспішайте,
В путь-дорогу вирушайте.
Вихователь. Діти, куди це ми потрапили?
Діти. До лісу!
Вихователь. А який це ліс, як ви гадаєте: літній, осінній чи зимовий? Свою відповідь поясніть.
(Чути жалібну мелодію на сопілочці. З’являється Гном.)
Гном. Ой, уже й діти прийшли, а у нас у лісі біда. Чорна Хмара зовсім закрила Сонце. Тварини не можуть потрапити додому.
Вихователь. То ми допоможемо. Закличку заспіваємо.
Діти. (співають закличку). Вийди, вийди, Сонечко…
(Сонечко не виходить.)
Вихователь. І вітру щось немає. А може ми подмухаємо замість нього?
(Гра з султанчиками.)
Гном. А може підемо до Хмари й будемо просити, щоб відпустила Сонечко?
Діти (просять з уживанням «чарівних слів»).
Хмара (звучить магнітофонний запис)
Можливо, сонце й буде світити,
Якщо завдання мої зможете зробити.
Складіть за малюнками казку,
А я послухаю, будь ласка.
Запитання-підказки
— Кого ви бачите на картинках?
— Що роблять зайчики?
— Кого злякалися? Чому не змогли втекти?
— Що вигадав слон?
— Як закінчилася пригода зайців?
(4–5 дітей за допомогою вихователя складають казку.)
Вихователь. Бачу дітки притомились, відпочити вже вам час. Давайте пограємо з хмаринкою.
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила, (піднімання рук угору)
Слізки срібні обронила.
Ми ті слізки пошукаєм, (присідання)
У травичці позбираєм. (Нахили тулуба вперед.)
Пострибаєм, як зайчата, (підстрибування)
Полетимо, як пташенята,
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? От чудово!
А тепер до праці знову. (рухи руками)
(«Пружинка».)
З-за дерева виглядає Сорока. Це — іграшка. Голос її імітує дорослий.
Вихователь. Виявляється, тут хтось є. Хто ж це?
Діти. Сорока.
Вихователь. А де ж ця скрекотуха? Недаремно в народі кажуть, що хитру Сороку — спіймати морока. На сорок сорок — сорок морок. Що це я прочитала? Ви чули таку скоромовку? Давайте її вивчимо.
(Діти вчать скоромовку. Тренуються повільно, швидко і дуже швидко говорити, чітко вимовляючи звук [с].)
(Сорока знов виглядає з-за дерева.)
Сорока.
Скре-ке-ке! Скре-ке-ке! Що тут трапилось таке?
Вихователь.
Та це ж Хмаринка вийшла
Сьогодні у лиху годинку.
І загубила свою родинку.
Є у неї три синочки,
Ще веселі чотири дочки
Хмара велика, це її ненька
Вже дуже старенька.
І дідусь сивенький —
Це Хмари батечко рідненький.
Треба їх зібрати і порівняти,
Тоді вони підуть за гору спати.
(Діти знаходять ці хмарки, порівнюють їх за розміром, використовуючи у мовленні прикметники вищого і найвищого ступенів.)
Діти. Хмаринка мала, хмарка менша — синочок. Хмара найбільша — бабуся.
(Хмара відкриває Сонечко і всі вони зникають за горою. Сонечко радо засвітило.)
Гном. Ну от і все! Я вдячний вам, що Сонечкові допомогли. Які ви молодці, що всі завдання виконати змогли.
Цікаво тут, але додому вирушати час,
До зустрічі наступної. Чекатиму на вас.
Весняна казка. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі