Тема: Тарасові шляхи. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Тема: Тарасові шляхи. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст: продовжувати ознайомлювати дітей із життям і творчістю Тараса Шевченка, розвивати інтерес до поезії, бажання слухати та вчити напам’ять вірші великого поета та пісні на його слова; виховувати патріотичні почуття, любов до рідної України, її людей, природи, прагнення більше дізнатися про своїх видатних співвітчизників; сприяти розвитку зв’язного мовлення.

Матеріал: портрет Т. Г. Шевченка; ілюстрації з його життя; його малюнки; вірші «Встала весна», «Тече вода з під явора», «Садок вишневий», «Реве та стогне Дніпр широкий», «Заповіт».

Хід заняття Тарасові шляхи. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі

— Діти, скажіть, будь ласка, яких відомих поетів ви знаєте? (Тарас Шевченко, Леся Українка, Іван Франко.)

— Першим ви назвали великого поета Тараса Шевченка. А як іще його називають в Україні? (Кобзар.) Так, поета називають Кобзарем за назвою його першої книги віршів та поем. Погляньте на портрет цієї людини. Сьогодні я розповім про його тяжке дитинство і складне життя. Воно було сповненим страждань і водночас творчості й боротьби за щасливу долю рідного народу, вірним сином якого був поет.

Дуже важко жилося маленькому Тарасові, бо він був сільським хлопчиком-кріпаком, який рано втратив батьків.

Ось як він згадує дитячі роки:

Там матір добрую мою
Ще молодою — у могилу
Нужда і праця положила.
Там батько, плачучи з дітьми,
Не витримав лихої долі —
Умер на панщині.
В тій хаті мучивсь я колись,
Мої тут сльози пролились,
Найперші сльози.

— З дитинством у поета пов’язані дуже сумні й одночасно світлі спогади. Сумні — коли згадує, як йому тяжко жилося, і світлі — коли поет згадує природу своєї рідної Україні.

Вихователь декламує вірш.

Садок вишневий коло хати,
Хрущі над вишнями гудуть,
Плугатирі з плугами йдуть,
Співають ідучи дівчата.

— Багато лиха довелося зазнати Тарасові. На літо його віддавали в пастухи, а взимку він працював у наймах. Він був допитливим хлопчиком і сам навчився читати, писати й малювати.

Робота з малюнками.

Запитання за змістом малюнків

— Що ви тут бачите на малюнку? (Відповіді дітей про дитинство Тараса.)

— Ми вже вивчали раніше біографію Т. Г. Шевченка, а тепер давайте пригадаємо основні події його життя.

— Як звали пана, якому прислужував Тарас? (Енгельгардт.)

— Як він ставився до хлопчика?

— За що карав? (За малювання.)

— На кого віддали вчитися? (На художника.)

— Як жилося хлопчикові у маляра Ширяєва. (Знущався, примушував тяжко працювати, а не малювати.)

— Та доля усміхнулася молодому Шевченкові, подарувавши зустрічі з кращими людьми того часу: його викупили з кріпацтва. Після цього він навчався в Академії мистецтв.

Тарас Шевченко увесь час сумував за Україною. Свої почуття і думи він передав у своїх поетичних творах.

Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»

Діти декламують вірші «Стала весна», «Тече вода з під явора», «Зацвіла в долині», «Зоре моя вечірняя».

— Багато часу Шевченко прожив на засланні. Зараз ми живемо у вільній Україні. Український народ шанує пам’ять великого поета — пам’ятники йому споруджені у Каневі, в Києві, Харкові, відкриті музеї, названі на його честь міста.

Підсумок

Вихователь. Діти, давайте прикрасимо портрет Великого Кобзаря вишитим рушником і квітами.

Тема: Тарасові шляхи. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *