Тема: Подих весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: закріплювати уміння зв’язно переказувати оповідання; розвивати відчуття краси художнього слова;
• звукова культура: формувати навички вимови звукосполучення [шч];
• граматика: навчати утворювати складні слова; розвивати спостережливість, чуття рідної землі; виховувати почуття прекрасного.
Словник:
збагачувати словник дітей словами, близькими за значенням, епітетами, порівняннями; звертати увагу на сполучуваність слів (відчинити землю, відчинити небо).
Матеріал: закличка «Іди, іди дощику», ключик зеленого кольору, оповідання В. Сухомлинського «Врятував сонечко», матеріал для гри «Склади ціле».
Хід заняття Подих весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Ласкавий сонячний промінчик відчинив весні двері — і все навколо захвилювалось… Природа оживає. Як ще можна сказати?
Діти.
Відроджується, воскресає, пробуджується, прокидається, рухається.
Вихователь. Як легко дихається весною. Вдихніть весняне повітря. Чим пахне весна?
Діти. Зеленою травою, теплою землею, росою, бруньками, первоцвітами.
Вихователь. Який запах ви відчули?
Діти. Чистий, ніжний, приємний, славний, цілющий.
Вихователь. А чи знаєте ви, що кожна пора року має свій ключик? Якого кольору ключ у Весни? Чому ви так думаєте? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Але Весна не може знайти свій ключик. То ж допоможемо їй?
Діти. Так, допоможемо.
Вихователь. Давайте запитаємо у дощу, чи не бачив він ключа. Але ж як покликати дощ?
Діти. Проспівати закличку.
Іди, іди дощику,
Зварим тобі борщику.
У глинянім горщику,
Іди, іди дощику.
(З’являються на дошці крапельки дощу.)
Вихователь. Дощик нам підкаже, як знайти ключик Весни. Ключик знайдеться, якщо ми перекажемо оповідання «Врятував сонечко», яке написав В. Сухомлинський.
(Вихователь читає оповідання.)
ВРЯТУВАВ СОНЕЧКО
Це було повесні. Цілий день сяяло сонце, а потім насунули чорні хмари. Пішов дощ.
Під високою шовковицею сидів хлопчик Василько. Він не боявся зливи. його захищало від неї густе листя. Під шовковицею було сухо. А поруч текли струмки. Василько побачив, як один струмок почав заповнювати невеличку заглибину. Утворювалось озерце. На середині цього озерця був маленький острівець. Води все прибувало й прибувало. Ось-ось затопить острівець.
Раптом Василько побачив на острівці маленьке червоне сонечко. Воно бігало від одного краю острівця до іншого. «Чому ж воно не летить?» — подумав Василько. йому стало шкода сонечка.
Острівець ставав усе меншим. Ось він уже такий, як п’ятачок. Ось він уже не більший від копійки. Сонечко сиділо непорушно.
Василько побіг під дощ. І зразу ж змок до нитки. Та він устиг врятувати сонечко.
Запитання за змістом тексту
— В яку пору року сталася ця подія?
— Як звали хлопчика?
— За чим спостерігав Василько?
— Де знаходився маленький острівець?
— Що побачив Василько на острівці?
— Як поводилося сонечко?
— Чому воно не летіло?
— Як повівся хлопчик?
— Чи правильно від зробив, адже він змок?
— Як би вчинили ви?
(4–5 дітей переказують оповідання.)
Фізкультхвилинка
ДОЩИК
Йдіть до берізок шукати, (Крокують.)
Треба вам поспішати.
Весна ключик там залишила,
Бо берізкам сукні шила.
Ви погляньте, як завзято,
До берізок йдуть малята.
Руки вгору піднімають,
Сонечко вони вітають.
Ставлять руки всі у боки (Піднімання рук угору.)
І стрибають, як сороки. (Стрибки на двох ногах.)
Діти глибоко вдихають (Вправа на вентиляцію легенів.)
І завдання вже чекають.
Вихователь. Щоб берізки ожили, необхідно скласти з частин їхнє зображення.
(Діти виконують завдання.)
Вихователь.
Їм волосся миють роси,
Білий стан голубить сонце.
Як дівча зеленооке,
Під моїм віконцем.
Вихователь. Із ким порівнюються берізки?
Діти. Із дівчам зеленооким.
Вихователь. Як сказати про дівча, в якого сині очі, сірі очі, карі очі?
Діти. Синьоока, сіроока, кароока.
Вихователь. Із чим або з ким ви б порівняли берізки?
Діти. Із красунями, з принцесами, з весною.
(Берізки віддають дітям зелений ключик.)
Вихователь. Що ми відчинимо цим ключем?
Діти.
Землю відчинимо, щоб прокинулася травиця.
Річку, щоб прокинулася водиця.
Небо відчинимо, щоб засвітило сонце.
Тема: Подих весни. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі