Тема: Кришталева зима. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: розвивати мислення, пізнавальну активність; виховувати бажання милуватися красою рідної природи.
Словник:
поповнювати словниковий запас дітей словами-назвами зимових явищ; вводити в мовлення дітей узагальнюючі слова і слова, близькі за значенням.
Матеріал: дидактична гра «Логічний потяг», картки із зображенням груп предметів, «чарівна» паличка.
Хід заняття Кришталева зима. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь.
Дорога біла стелеться і краю їй нема.
Сніжок мете метелиця. Чекає нас зима.
Ми вирушимо потягом, зберемося за мить,
Але спочатку, дітоньки, вагончики зберіть.
Дидактична гра «Логічний потяг»
Вихователь. У нас є потяг, а до нього потрібно причепити вагончики. Кожен вагончик має свою картинку. Вагончики повинні з’єднуватися між собою (мати логічний зв’язок). Потяг наш називається «Зима». А зима яка?
Діти. Холодна, снігова. (Ставлять вагончик із зображенням сніжинки.)
Вихователь. А сніг який?
Діти. Білий, скрипучий, іскристий.
Вихователь. А що ще буває холодним, білим?
Діти. Морозиво. (Ставлять вагончик із зображенням морозива).
Вихователь. Ви погляньте, який у нас потяг. Займайте місця і рушаймо.
(Діти сідають на стільці.)
Зупинка «Снігова»
Вихователь.
• Сидить сумує Сніг,
Чекає і зітхає,
Хотів писати вірш,
А слів не вистачає.
Стало біло навкруги.
Я розтрушую сніги.
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались? Я — … (зима).
• Не дід, а сивий.
Не спить, а стелеться,
Вкриє землю й океан,
Ну, а звуть його… (туман).
• Прилипаю вам до ніг,
Називаюсь просто… (сніг).
Вихователь пропонує дітям скласти рими до слів:
зима — … сама, кума;
сніг — … пиріг, поріг;
сніжинка — … пушинка, вершинка;
вітерець — … пустунець, молодець.
Зупинка «Морозна»
Вихователь.
Мороз із картками грається,
У купки їх складає.
Як група називається,
Ніяк він не згадає.
Ти, дружок, часу не гай,
Одним словом називай.
(Тварини.)
(Птахи.)
Вихователь роздає дітям зображення груп предметів, а вони добирають узагальнюючі слова.
Зупинка «Холодна»
Вихователь.
У цей зимовий день пригожий. Добираємо слова:
За звучанням різні — за значення схожі.
Вихователь. Ми з вами їдемо, а як можна сказати по-іншому.
Діти. Мчимо, котимося, пересуваємося, летимо.
Ходити… (бродити, йти, мандрувати, прогулюватися).
Бігти… (мчати, поспішати, квапитися).
Кричати… (горлати, кликати, галасувати).
Вихователь. Ось ми і прибули до палацу Зими.
Але щоб потрапити туди, слід назвати ознаки зими. І допоможе нам чарівна паличка.
Дидактична гра «Чарівна паличка»
Діти стають у коло. Вихователь — у центр. Гра відбувається як естафета. Діти називають потрібні слова, передають паличку далі.
Наприклад, пропонується назвати ознаки зими. Вихователь дає паличку комусь із дітей. Дитина говорить «сніг» і передає паличку далі. Якщо хтось не назвав ознаки або кілька разів повторилася ознака, вихователь зупиняє передавання палички. Дитина заходить у середину кола і стоїть там доти, поки її не виручать.
Підсумок
З’являється Зима (лялька). Дякує дітям за допомогу Снігові, Морозу, Холоду і дарує на згадку солодкі крижинки.
Вихователь. Чи любите ви Зиму?
— Що найбільше вам подобається взимку?
— Чи бажаєте, щоб зима залишилася назавжди? Чому?
— Чи може зима приходити двічі на рік?
Тема: Кришталева зима. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі