Тема: Про сніговий колобок. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: закріплювати навички послідовно передавати зміст оповідання, висловлювати своє ставлення до навколишнього;
• граматика: закріплювати уміння вживати іменники чоловічого роду у формі родового відмінка;
• звукова культура: закріплювати знання про короткі та довгі слова; розвивати вміння правильно вимовляти звуки у дієслівних формах; формувати вміння розуміти навчальне завдання; виховувати почуття зацікавленості.
Словник: збагачувати мовлення дітей словами протилежного значення, епітетами.
Матеріал: оповідання Н. Калініної «Про сніговий колобок»; посилка; колобок зі снігу; пластикова тарілка; предметні картинки; запис музики П. Чайковського «Зима»; сніжинки.
Хід заняття Про сніговий колобок. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь.
Погляньте, діти, нам сьогодні прийшла посилка. Хто нам міг її надіслати? Ми дізнаємося, коли відгадаємо загадку.
Білі коси, біле личко, кожушок та рукавички.
Чобітки і шапка білі, дружать з нею заметілі.
По землі вона гуля, ця красуня чарівна. (Зима.)
(Варіанти відповідей дітей.)
Вихователь відкриває посилку. У ній лежить сніговий колобок.
Вихователь. Що це?
Діти. Сніжка, сніговий колобок.
Вихователь. Чому ви вирішили, що цей колобок зі снігу?
Діти. Колобок білий, холодний, крижаний.
(Вихователь пропонує покласти колобок на велику пластикову тарілку і послухати оповідання, яке написала Н. Калініна «Про сніговий колобок».)
ПРО СНІГОВИЙ КОЛОБОК
Гуляли діти у дворі. Ліпили з снігу бабу. Олексійко зліпив сніговий колобок. Знайшов вуглинки і поробив очі, знайшов палички і зробив рот і ніс.
Погралися діти, погуляли й знову пішли в дитячий садок. Шкода Олексійкові колобок надворі залишати, взяв він колобок і поклав у кишеню. Прийшов у дитячий садок, повісив свою шубку в шафочку, а в кишені залишився лежати сніговий колобок.
Пообідали діти, після обіду лягли спати. А коли прокинулись, Олексійко згадав про свій колобок. Побіг із дітьми до шафочки — калюжка. Що це таке? Відчинили дверцята, подивились, а з кишені — кап, кап, кап! — вода капає. Подивився Олексійко в кишеньку, а там немає колобка. В мокрій кишені лежать тільки дві вуглинки і дві палички.
А колобок де?
Запитання за змістом тексту
— Про яку пору року йде мова в оповіданні?
— Що зліпив Олексійко?
— Із чого він зробив колобкові очі, рот, ніс?
— Чи залишив хлопчик колобка надворі? Чому?
— Де Олексійко сховав колобка?
— Що відбувалося далі?
— Що побачив Олексійко біля шафочки?
— Чому з кишеньки капала вода?
— А колобок де подівся?
— Що знайшов хлопчик у своїй кишені?
— Чому хлопчик не знайшов свого колобка?
— А як би ви вчинили на місці хлопчика?
(Вихователь повторно читає оповідання, діти уважно слухають, а потім переказують оповідання колобкові.)
Фізкультхвилинка
Вихователь.
В гостях у нас Зимка-Зима, І прийшла вона не сама.
З нею прийшли діточки. Маленькі сніжиночки.
По групі вони кружляють, На килим тихенько сідають.
(Звучить мелодійна музика, діти плавно виконують танцювальні рухи.)
Вихователь.
Як сніжинки ви кружляли,
снігові слова збирали.
Часу, дітоньки, не гайте,
довгі слова називайте.
Діти. Зимонька, снігуронька, холодно, сніжинка, сніговичок, морозець. (За кожне довге слово діти отримують довгу паперову смужку.)
Вихователь.
Короткі слова свою чергу чекають,
Ось діти швиденько їх називають.
Діти. Лід, сніг, пил, дощ, град, кущ. (За кожне коротке слово діти отримують коротку паперову смужку).
Діти складають смужки у купу.
Вихователь.
Ось погляньте скільки снігу,
дітям випало на втіху.
З сніжкою пограємо,
і порозмовляємо.
(Вихователь кидає сніжку дітям, називає слова, а діти добирають антоніми.)
Вихователь.
Скажу я слово — «високо».
А ти відповіси — «низько».
Пари слів:
• холодно — тепло;
• чистий — брудний;
• довгий — короткий;
• гострий — тупий;
• великий — малий;
• старий — молодий;
• широкий — вузький;
• веселий — сумний;
• гарячий — холодний;
• мокрий — сухий.
Скажу тобі — «далеко»,
Ти скажеш мені — «близько».
Вихователь. За веселу гру сніжка подарувала нам картинки.
Дидактична вправа «Чого або кого не стало?»
На дошці предметні картинки. Вихователь пропонує дітям розглянути їх, запам’ятати. Потім прибирає картинку і запитує: «Чого не стало? або «Кого не стало?»
Діти. Не стало снігу. Не стало хлопчика. Не стало столу. Не стало кота.
Підсумок
Вихователь звертає увагу на колобка. Звідки з’явилася вода? Що трапилося з нашим колобком? Чому він розтанув? (Відповіді дітей.)
Тема: Про сніговий колобок. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі