Заняття 21 Тема. Здрастуй, зимонько-зима! Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

      Заняття 21 Тема. Здрастуй, зимонько-зима! Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

      Програмовий зміст

      зв’язне мовлення: удосконалювати уміння складати описові розповіді за картиною, розв’язувати суперечності;

      звукова культура: розвивати мовне дихання (правильний вдих та видих), фонетичний слух;

      граматика: стимулювати вживання повних речень; виховувати зацікавленість, посидючість.

      Словник: формувати і закріплювати уміння добирати спільнокореневі слова, звертаючи увагу на значення кожного з них.

      Матеріал: картина із зображенням зимових явищ, розваг (цілісне зображення розрізане на частини); дзвіночки, сніжинки; металофон; пінопласт; папір.

      Хід заняття 21 Тема. Здрастуй, зимонько-зима! Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

      Дзвенять дзвіночки.

      Вихователь. Що за звуки чарівні? Звуки Зимоньки-зими.

      Це сніжиноньки бриніли,
      На столи до нас присіли.
      Кожен з ними грати рад,
      Зробимо ми снігопад.

      — А що таке снігопад? (Відповіді дітей.)

      — Як назвати явище коли падає листя? (Листопад.)

      — Коли падають зорі? (Зорепад.)

      — А коли падають смішинки? (Сміхопад.)

      Дидактична вправа «Вітер-вітерець»

      Діти дмухають на сніжинки з різною силою видиху.

      Вихователь. Як ви вважаєте, зима — це добре чи погано? Добре, бо:

      — багато снігу, можна ліпити сніжки;

      — сніг вкриває рослини від морозу;

      — дерева відпочивають;

      — можна кататися на санках, лижах, ковзанах тощо. Погано, бо:

      — сніг засипав усе: і тварини, і птахи без їжі;

      — слизько, можна впасти;

      — холодно, морозно, слід турбуватися про тепло;

      — слід одягатися, бо можна захворіти.

      Вихователь.

      У білій шапці пуховій, у ранкову пору
      Зима-зимонька прийшла і картину принесла.

      (Вихователь виставляє на дошку картину і пропонує розглянути її.)

      Запитання для бесіди

      — Яку пору року зображено? Чому ви так думаєте?

      — Які кольори використав художник?

      — Кого ви бачите на картині?

      — Що роблять діти?

      — Як художник передав настрій дітей?

      — Хто зліпив снігову бабу?

      — Як по-іншому можна назвати снігову бабу? (Сніговик.)

      — Сніговик живий чи ні?

      — Де можна зустріти живого сніговика? (У казці.)

      Вихователь. Давайте за допомогою ваших розповідей і малюнків «намалюємо» таку саму картину, як у Зими.

      Який фон ми оберемо? Чому обрали білий фон, а не зелений чи жовтий?

      (Діти складають розповідь за картиною і по ходу розповіді складають аналогічну картину на фланелеграфі з частин.)

      Вихователь. Чи схожа наша картина на картину Зими?

      Фізкультхвилинка

      Білий сніг, білий сніг
      Заміта стежинки, (Колові рухи руками.)
      Цілий день, цілий день.
      Падають сніжинки, (Нахили тулуба вперед.)
      Вітерець-жартівник
      Віхолу здіймає, (Повороти навколо себе.)
      А мороз-чарівник
      З діточками грає. (Підстрибування.)

      Вихователь. А зараз ми з вами складемо ланцюжки зі слів-сніжинок.

      Дидактична гра «Сніговий ланцюжок»

      Діти розподіляються на групи по 4–5 осіб. Кожна група отримує картку із зображенням певного зимового явища. Потрібно придумати спільнокореневі слова і позначити кожне слово сніжинкою. Виграє та група, в якої ланцюжок є довшим.

      Зима — зимка, зимонька, зимно, зимовий.

      Вітер — вітерець, вітрище, вітрюган.

      Мороз — морозенко, морозно, морозець.

      Сніг — сніжинка, сніжка, сніжок, сніговий, снігур, сніговій.

      Дидактична гра «Звуки зими»

      (Вихователь за допомогою різноманітного матеріалу створює звуки. Діти визначають, чи можуть ці звуки бути звуками зими.)

      • Дзвенять дзвіночки — бринять сніжинки.

      • «Кроки» по металофону — плачуть бурульки.

      • Рипіння пінопластом — хтось іде по снігу.

      Підсумок

      Вихователь. А чи можна Зиму назвати чарівницею? Доведіть, чому.

      Заняття 21 Тема. Здрастуй, зимонько-зима! Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі

      Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі
