Тема: На моєму рушничку. Дитина і навколишній світ. Друга молодша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: за допомогою українського дитячого ігрового фольклору ознайомити дітей з рушничками: для дівчаток — з росяничкою, для хлопчиків — з грайликом; закріплювати уміння послідовно умиватись, користуватись рушничком; розвивати охайність, уважність, інтерес до українських потішок, загадок, віршиків, примовлянок, колискових; виховувати бажання доглядати за своєю зовнішністю.
Матеріал: пестівки, загадки, вірші, примовлянки, рушники, мило, тазок з водою, іграшка кота, бджілка, лялька в колисці.
Хід заняття На моєму рушничку. Дитина і навколишній світ. Друга молодша група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Здається, хтось у гості до нас завітав. Ви не знаєте хто? Тоді спробуйте розгадати загадку, а відповідь на вушко скажіть мені.
У нашої бабусі
Сидить звір у кожусі,
Біля печі гріється,
Без водиці миється. (Кіт.)
Вихователь. Як же котик умивається?
— А ми з вами як умиваємось?
— Ось і наша киця одного разу захотіла вмитися водичкою.
О піди ж ти, кицю,
Піди по водицю,
Не впади в криницю.
Пішла киця по водицю
Та й упала у криницю.
Пішов котик рятувати,
Уже киці не видати.
Витяг кицю за вухо,
Та й поклав, де сухо:
— Лежи, кицю, тута,
А я знайду прута!
Ніде прута не знайшов,
А вже киці не знайшов.
Вихователь. Що трапилося з кицею? А ми зараз навчимо кицю правильно умиватися, спочатку слід закотити рукава, вимити руки з милом — ось так (показують), умитись — ось так обережно.
Буду умиватись, буду промовляти:
Водичко, водичко,
Умий Олі личко,
Рожеве та біле,
Як яблучко спіл». (Діти повторюють.)
— А потім візьмемо рушничок і обережно витремо обличчя — ось так, і витремо ручки.
На моєму рушничку
Квіти, як у квітничку:
Рута, сон, лілея біла,
А на мак ще й бджілка сіла.
Бджілка, бджілочка мала
Мед для мене принесла.
— Ж-ж-ж,— з’являється бджілка сідає на рушнички. Вихователь. На що сіла бджілка?
— Погляньте, які рушнички гарні, барвисті. Ось цей яскравіший — для дівчаток і називають його рушничок-росяничка. На ньому вишиті цвіт яблуні, вишні, ромашки, незабудки, а між ними листячко барвінку й вишеньки.
Рушничок для хлопчиків називають — грайликом. На ньому вишивали чорнобривці, ясні волошки і синій барвінок, а між ними — листячко дуба.
Дидактична гра «Де сховався котик»
Вихователь ховає іграшку під рушниками, а діти правильно називають їх.
Вихователь. У народі говорили «Хата без рушників — родина без дітей», «Рушник на кілочку — хата у віночку».
Діти, можна витиратися всім одним рушничком? (Відповіді дітей.)
— Рушник — це річ особиста, і в кожного повинен бути власний рушничок.
— А коли слід умиватися? (І вранці, і після прогулянки, і перед сном.)
— Ой, погляньте, наша лялька Оленка чомусь плаче. Як ви вважаєте, чому? (Відповіді дітей.)
— Так, вона дуже маленька і хоче спати. Ось ми зараз і покладемо її спати. А що слід зробити перед сном?
— Ми умиваємо ляльку Оленку теплою водичкою, бо тепла водичка заспокоює, і сон у ляльки буде спокійним і здоровим.
А котик іще раз подивиться, як потрібно умиватись водичкою.
Хлюп, хлюп, водиченько.
Хлюп, хлюп — на личенько
І на ручки і на ніжки,
Хлюп, хлюп, хлюп…
А яким рушничком будемо ляльку витирати? Так, вона — дівчинка, тому її рушничок — росяничка. Ось тепер лягай, Оленко, спати, а щоб краще вона заснула, що ми їй заспіваємо? (Колискову.) А котик нам допоможе.
Котику сіренький, котику біленький,
Котку волохатий, не ходи по хаті,
Не буди дитяти, дитя буде спати,
Котик воркотати.
Ой, на кота воркота,
На дитину дрімота.
А-а, а-а, а-а-а!
Підсумок
Вихователь. Заснула наша лялька, а ми з котиком підемо в іншу кімнату і пограємо. Але скажіть, чого ви сьогодні навчилися?
— А як ви гадаєте, що найкраще запам’ятав котик?
Тема: На моєму рушничку. Дитина і навколишній світ. Друга молодша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі