Тема: Зустріч у фітовітальні. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: закріплювати засвоєні знання про лікарські рослини; ознайомити дітей з кульбабою, мати-й-мачухою; дати уявлення про характерні особливості і лікувальні властивості цих рослин; навчати берегти природу.
Хід заняття Зустріч у фітовітальні. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Діти заходять до фітовітальні. Їх зустрічає ромашка.
Ромашка. Добрий день, діти. Вітаю вас у себе в гостях. Сьогодні я отримала телеграму від ведмедикової мами. У ведмежатка болить животик, а я не знаю, які ліки йому зараз потрібні.
Вихователь. Та це ж ромашковий напій.
Ромашка. Ходімо швиденько на допомогу.
По дорозі зустрічають зайчика, який поранив собі ніжку.
— Діти, чи знаєте ви, чим допомогти зайчикові. (Листок подорожника, кропиви.) Ось і допомогли ми звірятам. А тепер виберемо ліки для лікування застуди. (Липа, шипшина, горобина, ромашка, малина.) А як ви гадаєте, можна людей лікувати тільки сухими рослинами? Так, правильно, можна і свіжими.
— Які квіточки ми з вами вже бачили? (Підсніжник, пролісок, мати-й-мачуха, кульбаба.) Коли світить сонечко, кульбабка розкривається.
А що це за квіточка? Це мати-й-мачуха. Ця рослина також жовтого кольору. Вона трішки схожа на кульбабку, але з’являється найпершою. Листочки в неї з одного боку гладенькі й холодні, а з іншого,— пухнасті й м’якенькі. З неї виготовляють ліки від багатьох хвороб.
Послухайте легенду про цю рослину.
ЛЕГЕНДА
Давно колись жив добрий чоловік. Дружина його померла молодою і залишила йому п’ятирічну доню. Росла дівчина на радість батькові. Задумав він якось одружитися вдруге. З перших днів незлюбила мачуха дівчинку. Сварила її, докоряла їй, ганьбила, ледащицею і дармоїдкою називала. Заголосила дівчина і крізь сльози: «Ой, матусю моя ріднесенька, як би ти стала та глянула, як над твоєю донею знущається зла мачуха, ти б захистила її від люті чорної і приголубила б мене». Почула це мачуха та й вигнала дівчину з хати. На той час була холодна березнева ніч, мокру землю охопив морозець, і побрела крізь нічну темряву нещасна дівчина. Дійшла до цвинтаря, де спочивала сном непробудним її матуся. Припала вона до холодної землі і гірко заридала. І чує раптом, що тепла, ніжна рука гладить її по голові, а дбайливий, лагідний голос втішає. «Не побивайся, голубонько моя, це я, твоя матуся, прийшла втішити тебе і захистити». Підвела Одарочка голову та й побачила постать у білому вбранні. «Матінко моя рідна!» — простогнала і замовкла.
А тут і зла мачуха підбігла, бо, повернувшись додому, чоловік вигнав її шукати дочку. Кинулась до розпростертої на землі дівчини, хотіли підвести її та й сама впала, навіть не зойкнувши, і не стало на могилі ні дівчини, ні мачухи, лише тихий вітер зашелестів. Прийшов чоловік на могилу своєї першої дружини, нікого не побачив, сів на могилі зажурений і просидів до самісінького ранку. А вранці, коли з’явилось червоне сонце, побачив Данило на могилі гарну жовту квітку, почув глибоке зітхання. «Це я, твоя дівчинка, квіткою зросла на матусиній могилі. А погубила мене зла мачуха, то й вона залишиться тут назавжди». Щоденно ходив Данило на могилу, доглядав квіточку, милувався нею. А коли вона одцвіла, з’явилися листочки. Прикладеш до листочка руку знизу — гріє, притулиш зверху — холодить. Певно, злилися в цій рослині любов і ніжність рідної матері зі злобою мачухи. Тому і дали їй назву люди мати-й-мачуха.
Вихователь. Ось ми і дізналися про дві цілющі рослини. Давайте згадаємо, як же вони називаються?
Ромашка. До побачення, діти. Приходьте до мене ще. Будемо продовжувати вивчати інші лікарські рослини.
Дидактична гра «Лікарські рослини»
Дітям пропонується серед малюнків із зображенням рослин обрати лікарські і назвати, яку хворобу вони лікують.
Підсумок
Вихователь. Про що ми сьогодні дізналися?
Тема: Зустріч у фітовітальні. Дитина і навколишній світ. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі