Тема: В гостях У білочки. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: ознайомити дітей із числом та цифрою 4 шляхом утворення числа додаванням 1 до попереднього; вчити порівнювати множини, визначати кількісне відношення (більше, менше, порівну); вправляти в орієнтуванні в просторі (зліва, справа, вгорі, внизу, посередині); виховувати уважність, активність на занятті.
Демонстраційний матеріал: білочка (іграшка); фланелеграф; лисичка, горобець, синичка, зайчик, ведмедик (площинні); гілочка; 4 гриби, 4 горішки.
Роздавальний матеріал: каси з цифрами; площинні грибочки і горішки.
Хід заняття В гостях У білочки. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Діти, сьогодні нас запросили в гості. А хто нас запросив, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Червонясту шубку має,
По гілках вона стрибає.
Хоч сама мала на зріст,
Та великий має хвіст,
Як намисто, оченята.
Хто це? Спробуй відгадати! (Білочка.)
— Правильно, ходімо в гості до білочки. Гляньте навколо, скільки грибів виросло. А білочка збирає грибочки, настромляє їх на сухі гілочки та сушить на зиму. Але порахувати їх не вміє. Допоможемо їй? Скільки грибочків висить на гілочці? (Один.)
— А ось білочка несе ще один, начепила його на гілочку та й побігла за іншим. Скільки грибів стало на гілочці? (Два.)
— Що зробила білочка, щоб отримати число два? (До одного грибочка доклала ще один.)
— Ось вона несе ще грибок. Скільки стало грибів на гілочці? (Три.)
— То що потрібно зробити, щоб утворилось число три? (До числа два додати один.)
— Пробігав галявиною їжачок і подарував білочці ще одного великого гриба. Давайте порахуємо разом, скільки грибів стало у білочки. (1 грибок, 2 грибки, 3 грибки, 4 грибки — всього 4 грибки.)
— А тепер ви будете рахувати грибки для білочки. (Вихователь викликає дітей по черзі, і діти рахують гриби.)
— Число чотири позначається цифрою — 4. Ось як вона виглядає. А щоб її запам’ятати, давайте уважно розглянемо її та вивчимо про неї віршик.
Гострий лікоть у четвірки,
Як зачепить — буде дірка.
— Напишемо цифру 4 у повітрі. Білочка пропонує викласти цифру 4 з лісових горішків. (Діти виконують завдання.)
— Як ви думаєте, скільки потрібно паличок, щоб викласти цифру 4? (Три)
— Візьміть три палички і викладіть цифру 4.
Вихователь
Білочка Мілочка —
Добра господиня.
В неї є горішки,
Шишок повна скриня.
Ось метнулась білочка,
Заховалась в скриньці,
Це вона готує
Нам усім гостинці.
— Білочка хоче нас пригостити горішками. Але горішки не звичайні, а із завданнями.
Перший горішок.Чого буває тільки 4? (Ніжок у стола, ніжок у білочки, коліс у машини.)
Другий горішок:Білочка виставляє гриби, а діти перелічують (у межах 4) і знаходять відповідну цифру, що позначає цю кількість.
— Третій горішок пропонує пограти.
Дидактична гра «Четвертий зайвий»
Вихователь називає предмети, діти кваліфікують їх за спільною ознакою і знаходять зайвий. Наприклад: картопля, огірки, редиска, корова, собака, кіт, гарбуз, свиня.
Четвертий горішок — Фізкультхвилинка.
Лапки в боки, вгору вушка,
Скачуть білочки-подружки.
Раз, два, три, чотири, п’ять —
По гілках вони летять.
Кожен ранок на галяві
Спритно роблять вільні вправи.
Раз, два, три, чотири, п’ять —
Люблять білочки стрибать.
— Діти, білочка назбирала грибочків і горішків і хоче визначити, чого більше. Допоможемо їй? Викладіть на верхній смужці 2 грибочки, а на нижній горішків на 1 більше. Скільки горішків ви виклали? (Три.)
— Чого у білочки більше — грибочків чи горішків? На скільки горішків більше? (На один.)
— Що потрібно зробити, щоб грибочків і горішків стало порівну? (Додати ще один грибочок.)
— Скільки тепер грибочків? (Три.) А горішків? (Три.)
— То чого тепер більше — грибочків чи горішків? (Їх стало порівну.)
— А що ще можна зробити, щоб горішків і грибочків було порівну? (Забрати один горішок.)
— То скільки грибочків стало? Два. А горішків? (Теж два.) Їх знову стало порівну.
Вихователь
Білка ще й торгує трішки,
Продає свої горішки:
Лисичці-сестричці,
Горобцю, синичці,
Ведмедику волохатому
Та й зайчику вухатому.
— Всі ці звірі та птахи прийшли до білочки по горішки. Давайте визначимо, де хто знаходиться. (Викладає на фланелеграфі.) Синичка — вгорі, лисичка — внизу, горобчик — справа, ведмедик — зліва, зайчик — посередині. Діти, білочка дуже рада, що ви приходили до неї в гості. З яким числом та цифрою ви тут познайомились? Білочка бажає вам, щоб ми завжди були друзями природи, часто бували в полі, в лісі, біля річки.
Тема: В гостях у білочки. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі