Тема: Ліс — багатоповерховий будинок. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Тема: Ліс — багатоповерховий будинок. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст

зв’язне мовлення: навчати складати загадки про тварин (за зразком вихователя); стимулювати вживання порівнянь, прислів’їв;

граматика: формувати навички вживання слів, утворених від іменників (береза — березняк); прикметників вищого та найвищого ступенів; виховувати інтерес до життя лісу, вчити любити і охороняти природу. Словник: збагачувати словник словами плід, узлісся, лісовий підвал;

• активізувати словник дітей назвами дерев, диких тварин; вчити вживати повні речення.

Матеріал: схема «Ліс — багатоповерховий будинок»; картки для індивідуальної роботи; олівці; картинки із зображенням тварин і рослин.

Хід заняття Ліс — багатоповерховий будинок. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

(На килимку — декорації лісової галявини. Звучить мелодія співу пташок.)

Вихователь. Діти, ми з вами потрапили у Лісову школу, де навчаються лісові мешканці. А навчає їх Мудра Сова, а мудра вона тому, що все на світі знає. Але чому її немає?

Діти. Вона вдень спить, а вночі літає.

Вихователь. А як же ми будемо з нею спілкуватися? (Відповіді дітей.)

Вихователь (читає лист). «Шановні діти, зараз я відпочиваю. Тому написала вам листа. Він буде орієнтиром у моїй Лісовій школі. Я знаю, що всі ви відвідуєте дитячий садок, тому повинні все знати. А чи справді це так, я зараз дізнаюся. Завдання — у моїх учнів».

Вихователь. От і починається наш незвичайний урок у Лісовій школі. Діти, а що таке ліс?

Діти. Трава, рослини, тварини, птахи, дерева.

Вихователь. Але перш за все — це дерева, давайте пригадаємо назви дерев, які можуть рости в лісі.

(Діти називають дерева.)

Вихователь. Ви знаєте, що існує кілька видів лісу. Як називається ліс, в якому ростуть тільки ялини?

Діти. Ялинник.

Вихователь. Як називається ліс, в якому ростуть велетні-дуби?

Діти. Діброва.

Вихователь. А якщо ростуть лише берези?

Діти. Березняк.

Вихователь. А які дерева ростуть у сосновому бору?

Діти. Сосни.

Вихователь. Як назвати ліс, в якому різні дерева: і клени, і сосни, і берези.

Діти. Мішаний.

Дидактична гра «Якому дереву який плід належить»

Діти на картках виконують завдання: за допомогою олівця з’єднують дерева з їхніми плодами.

Виконується взаємоперевірка.

(Поки діти виконували завдання, вихователь на килимку розкладає силуети рослин.)

Вихователь. Чи всі рослини однакового розміру? Давайте спробуємо розташувати їх від найменшої до найвищої.

(З’являється схема «Ліс— багатоповерховий будинок».)

314

Вихователь. Погляньте, ліс схожий на великий будинок, який має кілька поверхів, і навіть має підвал.

— Що є у лісовому підвалі?

— Що міститься на першому поверсі?

Діти. Трава, ягідні кущі.

Вихователь. А другому?

Діти. Кущі, молоді деревця.

Вихователь. Третій поверх — дерева середньої величини. Назвіть їх.

Діти. Клен, береза, липа.

Вихователь. Четвертий поверх — високі дерева. Які високі дерева ви знаєте?

Діти. Сосни, ялини, дуби, тополі.

Дидактична гра «Порівняй за висотою»

Наприклад, кущ низький, клен вищий, сосна найвища.

Вихователь. Ось вам зайченята принесли друге завдання.

Завдання

• Назвіть тварин, які живуть у лісі.

• Чому їх називають дикими?(Відповіді дітей.)

Вихователь. Щоб дикі тварини пограли з нами у гру, потрібно про них скласти загадки. У загадках можна відображати особливості зовнішнього вигляду, звички.

Вихователь дає зразок.

• Він маленький і сіренький, голочки має, а не вишиває. (Їжак.)

(Діти складають загадки.)

Дидактична гра «Хто де живе?»

(Робота у підгруах.)

Необхідно допомогти тваринам знайти місця їх існування. Вихователь. То ж мандруємо далі. (Звучить музика.)

Фізкультхвилинка

Ви погляньте, як завзято крокують малята.  (Крокують.)
Бігти в ліс і там пограти забажалося малятам.
Бігли, бігли без зупинки, стали дружно всі навшпиньки, (Біг навшпиньки.)
Йдуть тепер вже не малята, а маленькі лисенята, (ходьба навшпиньки)
Під кущами присідали, зайця в лісі виглядали.  (Присідання.)
Зайчик вискочив прудкий, пострибаємо ми з ним,
А назустріч їм — вовчисько, зайця він угледів близько, (стрибки)
Думав, що спіймає в лісі, та ведмідь став на узліссі.      (Широко ступають.)
І пошвендяв клишоногий в лісі віднайти дорогу (на зовнішньому боці стопи)
До озерця, до криниці, щоб напитися водиці.
Знов крокують ноженята: вовк, ведмідь та зайченята,
І руденькі ті лисички йдуть тихесенько до річки.
Діти, ви відчули втому? Що повернемось додому?

Діти. Ні.

Вихователь. Якщо додому повертатися не будемо, то послухайте, про що я вам розповім.

Тварини і рослини, які мешкають у лісі, не слід розглядати окремо. Ліс — це багатоповерховий будинок, у кожного в ньому є своє місце і своя справа. У гусіні місце на листочку. Вона лазить і поїдає його, що аж чути хрускіт. На землі мишка теж їсть то травинку, то корінчик. А у стовбурі дерева, під корою — жук-вусач точе деревину. Що ж виходить, що ці маленькі істоти можуть з’їсти увесь ліс?

Діти. Ні. Птахи допоможуть.

Вихователь. А які птахи допомагають зберегти зелені насадження? (Відповіді дітей.)

Вихователь. Так, по гілочці пробігла синичка, і гусінь — хап! — і понесла в гніздо. Прослизнула ласка — і немає мишки. На дереві дятел нахилив голову і витягнув жука-вусача.

Але за синичками, дятлами, ласками є інші мисливці — соколи, сови. Ліс — це сукупність тварин і рослин.

(З’являються папуга і верблюд.)

Вихователь. Діти, а це лісові мешканці? Де вони живуть?

Діти. Верблюд живе у пустелі, а папуга — в джунглях.

Вихователь. Чому вони не можуть жити в нашому лісі?

Діти. Немає умов для живлення та існування.

Вихователь. Папуга приніс нам завдання. Діти, назвіть наших друзів у лісі.

Діти. Птахи — наші друзі. Ліс — наш друг. Тварини — наші друзі. Вихователь. То ж давайте пригадаємо правила друзів лісу. Відзначимо знаком «+» правильні вчинки, а знаком «–» непраильні.

• Ламати гілки.

• Годувати пташок.

• Руйнувати мурашники.

• Доглядати за деревами.

Вихователь. Ось і закінчився урок у Лісовій школі.

Тема: Ліс — багатоповерховий будинок. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *