Тема: Подорож до лісу. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: формувати уміння складати описові розповіді за схемами;
• звукова культура: формувати навички чітко висловлювати звук [р] в іграх, чистомовках, розвивати темп мовлення; виробляти уміння узгоджувати слова в реченні в числі, роді та відмінку; розвивати словесно-логічне мислення, пам’ять, мілку моторику; прищеплювати любов до природи, виховувати естетичні почуття.
Cловник:
активізувати словник дітей словами-назвами мешканців лісу; вчити використовувати в мові узагальнюючі слова.
Матеріал: м’які іграшки — білий ведмедик Умка та дві ворони; картки зі словами; іграшки; матеріал до гри «Життя рослин»; таблиця-схема; смужки із зображенням предметів; олівці.
Хід заняття Подорож до лісу. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
У групу до дітей завітав білий ведмедик. Він дуже сумний.
Вихователь. Діти, давайте привітаємося з ведмедиком і з’ясуємо, чому він такий сумний. Як ви думаєте? (Варіанти відповідей дітей.)
Ведмедик. Я живу на Півночі і ніколи не був у лісі.
Вихователь. Не сумуй, ведмедику, ми запрошуємо тебе до нашого лісу, діти познайомлять тебе з мешканцями лісу, з його звуками. А на чому ми з вами поїдемо до лісу?
(Діти називають різні види транспорту та їх призначення.)
Вихователь. Молодці! Але ж ми зараз у групі і використати названі види транспорту не можемо.
(Діти пропонують обрати чарівний транспорт.)
Вихователь. То ж рушаймо. А поки ми в дорозі, то пограємо у гру і навчимо цієї гри Умку.
Дидактична гра «Слова та предмети»
Діти читають слова та розкладають їх відповідно до предметів.
Вихователь. Ось ми з вами і в лісі. А що таке ліс?
Діти. Це місце, де багато рослин, тварин, комах, птахів. Вихователь. Які різновиди лісу ви знаєте?
Діти. Діброва, ялинник, березняк, сосновий бір, мішаний ліс.
Дидактична гра «Життя рослин»
(Робота в групах.)
Завдання.Назвати рослини, які ростуть у лісі і поділити їх на групи. (Групи: дерева, кущі, трави, гриби, квіти.)
Вихователь. Із рослинами ведмедика ознайомили, а про тварин ви зможете розповісти йому, користуючись таблицею-схемою.
Розгляньте уважно таблицю і подумайте, що саме потрібно розповісти про ту чи іншу тварину.
5–6 дітей складають описові розповіді про тварин за схемою.
— Покрив тіла.
— Колір.
— Величина.
— Особливості будови тіла.
— Де мешкає?
— Чим живиться?
(Діти звертають увагу на ворон, які сидять на дереві.)
(Вправи для розвитку дрібної моторики з промовлянням чистомовки.) Ой, у лісі дві ворони,
Дві ворони, каркарони,
Кар та кар, кар та кар,
Влаштували тут базар.
Кар та кар, кар та кар.
Вихователь. Про що сперечаються Каркуша та Карлуша?
(Вони не можуть визначити, в назвах яких предметів є звук [р], а в яких — [л].)
Вихователь показує картинку, діти вимовляють назви предметів, якщо в них є звук [р] — плескають у долоні.
Картинки: білка, лисиця, трава, сорока, ласка, торт, лось, морозиво. Промовляння жартівливих чистомовок:
Ра-ра-ра — весела гра.
Ро-ро-ро — воронове перо.
Ру-ру-ру — до рук беру.
Рі-рі-рі — ти у грі.
Ри-ри-ри — фішку бери.
Ла-ла-ла — гора мала.
Лу-лу-лу — маю ляльку малу.
Лі-лі-лі — черевички вже малі. Ли-ли-ли — ми водиці налили.
Вихователь. Поки ми мандрували лісом, ведмедик устиг зробити фотографії. Але він не може зрозуміти, що зайве на його фотографіях.
Дидактична гра «Четвертий зайвий»
Необхідно визначити, що є зайве, і сховати це під квадратиком.
ГОРОХ ВЕДМІДЬ ДУБ ЖУК
ЯЩІРКА МЕТЕЛИК ЗАЄЦЬ РИБА
ЇЖАК ТРОЯНДА ЗОЗУЛЯ ЛИСИЦЯ
ЯЛИНА ВОВК МОРКВА СОВА
(Діти закривають картку, в назві якої є звук [р] і вона не стосується лісу.)
Підсумок
Вихователь. Ведмедик дякує дітям і запитує, що їм сподобалося найбільше? Пропонує у вільний час зробити малюнки на згадку про подорож лісом.
Тема: Подорож до лісу. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі