Тема: Колосок. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст: вчити порівнювати чисельність множин шляхом прикладання і накладання предметів однієї множини на предмети іншої; закріплювати вміння об’єднувати дві групи предметів і визначати кількість перелічуванням (у межах трьох); уточнити знання дітей про геометричні форми: кулю, куб; розвивати уяву, логічне мислення, пам’ять, дрібну моторику пальців; виховувати стійкий інтерес до математики.
Демонстраційний матеріал: малюнок хатинки (передня стіна якої — квадрат, дах — трикутник, на стіні намальовані два квадратних вікна, а на даху — одне трикутне вікно); Півник і двоє Мишенят (площинні); один великий стільчик і дві маленькі (площинні); торбини; один куб; одна куля.
Роздавальний матеріал: прямокутний аркуш картону, розділений лінією на дві половини — верхню і нижню; вирізані півники; мишенята; пиріжки.
Хід заняття Колосок. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі.
Вихователь.
Стоїть у лісі хатка
Солом’яний дашок.
Живуть тут Мишенятка
І Півник-когуток.
— З якої вони казки? Скільки Мишенят живе у хатинці? Порахуйте. Скільки тут Півників? (Один.) Скільки всього героїв у цій казці? (Три.)
— А тепер погляньте уважно на хатинку. Якої вона форми, на яку геометричну фігуру вона схожа? (На квадрат.) А якої форми дах? (Трикутної.) Мишенята жили в кімнатах з квадратними віконцями. (Покажіть мені, де жили Мишенята..) А Півник жив у кімнатці з трикутним віконечком. (Хто покаже мені, де жив Півник?.)
— То скільки квадратних віконечок у хатинці? (Два.)
— А скільки трикутних? (Одне.)
— А скільки всього вікон у хатинці? (Три.)
— Коли вони сідали обідати, то півник сідав на цей великий стілець, а Мишенята на ці маленькі стільчики. Скільки стільців було у Півника? (Один.) Покажіть мені відповідною цифрою.
— А скільки стільчиків було у Мишенят? (Два.)
— Скільки всього стільців було в кімнаті? (Три.)
— Давайте пригостимо півника і двох мишенят пиріжками. На верхній смужечці викладіть Півника і Мишенят. Скільки їх всього ви виклали? (Три.)
— На нижній смужечці викладіть пиріжків на один менше. Скільки ви виклали пиріжків? (Два.)
— Чи всім вистачило? Що необхідно зробити, щоб пиріжків вистачило всім? (Докласти ще один пиріжок.)
— То скільки тепер пиріжків? (Три.)
— А тваринок? (Три.)
— Тобто можна сказати, що їх стало порівну. Давайте повторимо це слово ще раз і запам’ятаємо його.
— Після обіду Мишенята кличуть нас погратись із ними.
Дидактична гра «Сонечко та дощик»
Роздати дітям трикутники і квадрати. Коли вихователь говорить: «Сонечко»,— діти бігають, стрибають. На слова «Дощик, дощик» діти з трикутниками біжать до трикутного віконця, а з квадратами — до квадратного (віконця виставлені на стільчиках в протилежних кінцях групи).
Вихователь. Поки ми гралися, наш Півник щось знайшов у торбинці і пропонує нам разом подивитися. Давайте спочатку спробуємо дізнатися на дотик, що там.
Діти по черзі підходять й обмацують предмети, які знаходяться в торбинці (куля, куб), намагаються називати їх. Вихователь виймає з торби кулю.
— Що це, діти? Якого вона кольору? З чого виготовлена? (З дерева, пластмаси, скла, металу.)
— На що схожа куля? Давайте спробуємо її покотити. Чи добре вона котиться? А це що? (Кубик.)
— Так, кубик, бо він невеличкий, а якби був великий, то як би називався? (Куб.)
— Якого він кольору? З чого виготовлений? Спробуйте його покотити. Чому він не котиться? (Бо в нього є кути.)
— Чи зміг би куб наздогнати кулю, що котиться з гори? Діти, ось наші Мишенята помітили, що одна сторона куба схожа на їхні віконечка. А якої форми віконечка у мишенят? (Квадратної.)
— Мишенята просять викласти квадратне вікно з сірників. (Діти виконують завдання..)
А щоб Півник не образився, ми його віконечко також викладемо. Якої форми віконечко Півника в хатинці? (Трикутної.)
— То що ми будемо викладати? (Трикутник.)
— Півник дуже вдячний дітям і пропонує погратися з ним у гру «Купи пиріжок».
Діти стають у коло, вихователь із Півником посередині. Кожна дитина по черзі підходить і каже:
Півник-дружечок,
Продай пиріжечок!
Півник.
Купи!
— Скільки гривнів дать?
Півник.
(1, 2, 3) гривні.
Дитина плескає в долоні стільки разів, скільки грошей назвав Півник. Півник роздає пиріжки.
Тема: Колосок. Заняття з математики. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі