Тема: Ходить гарбуз по городу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладіі
Програмовий зміст: вчити дітей відгадувати загадки, добирати синоніми; розвивати зв’язне мовлення дітей, логічне мислення, творчу уяву; виховувати організованість, уміння працювати у групі.
Словник: активізувати словник дітей словами-назвами овочів, фруктів, ягід; уточнити вживання узагальнюючих слів фрукти, овочі, ягоди; ввести нове слово — городина.
Матеріал: загадки про овочі; макети городу, саду, лісу; муляжі овочів, ягід, фруктів, кошик, дві каструлі, серветки, ложки, салатниця, гарбуз.
Хід заняття Ходить гарбуз по городу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
(Вихователь звертає увагу дітей на гарбуз.)
Вихователь.
Ходить гарбуз по городу.
Питається свого роду:
— Ой, чи живі, чи здорові
Усі родичі гарбузові?
Вихователь. Де ходить гарбуз?
Діти. Гарбуз ходить по городу.
(Вихователь звертає увагу дітей на кошик, в якому — муляжі овочів, фруктів, ягід.)
Вихователь. Давайте визначимо, що де росте.
Дидактична гра «У саду, в лісі, на городі»
(Робота в групах.)
Діти розподіляються на три групи. Одна група — сад, друга — ліс, третя — город. Серед запропонованих муляжів діти обирають ті, що відповідають назві групи.
Матеріал для гри
Ліс — гриби, полуниці, ожина…
Сад — груші, яблука, сливи…
Город — капуста, перець, огірки…
Діти підходять до бутафорського города.
Вихователь.
Обізвалась жовта диня,
Гарбузова господиня:
Діти, марно час не гайте,
А загадки відгадайте!
1) Сто хустин собі напнула, кожушок надіть забула. (Капуста.)
2) На городі восени лежать жовті кабани,
Прив’язані за хвости, щоб не думали втекти. (Гарбузи.)
3) Стоїть півень на грядках, у червоних чобітках. (Буряк.)
4) Ціле літо одягалась, навіть спеки не злякалась,
А хто буде роздягати, буде сльози проливати. (Цибуля.)
5) Я на сонці сонцем сяю, родичів багато маю,
Гарбузову господиню усі знають. Хто я? (Диня.)
6) Сховалась Марічка в підземній коморі,
І тільки косички лишились надворі. (Морква.)
Вихователь.
Обізвались огірочки,
Гарбузові сини й дочки:
— Спробуйте овочі всі описати,
Хто з нас який, треба сказати.
— Огірок який? (Зелений, довгастий, свіжий.)
— Капуста яка? (Хрумка, біла, соковита, свіжа.)
— Буряк який? (Корисний, червоний, плескатий.)
— Картопля яка?
Вихователь.
Обізвалась бараболя
А за нею і квасоля:
— Ми всі різні і пригожі,
І на інших всіх, не схожі.
Вихователь. Як ви бачите всі овочі різного кольору, різної форми, різні на смак.
Про них можна сказати: «Перець гіркий, а буряк солодкий».
(Вихователь показує овочі, а діти порівнюють їх за різними ознаками і складають речення (капуста — огірок, кабачок — гарбуз, помідор — огірок, буряк — морква, картопля — кукурудза.)
Вихователь.
Обізвалася морквиця,
Гарбузовая сестриця:
— З вами хочу я пограти,
Овочі покуштувати.
Дидактична гра «Відгадай за смаком»
Вихователь.
Обізвались буряки,
Гарбузові свояки:
— З нас готуються приправи,
Добрі, гарні смачні страви.
Вихователь. Що можна приготувати з овочів? Як зберегти на зиму огірки та помідори?
— Які овочі можна вживати сирими?
— Які лише — вареними?
Дидактична гра «звари борщ та компот»
(Робота у групах.)
У кошику овочі та фрукти.
Вихователь пропонує дітям «зварити» (скласти у каструлі) борщ або компот.
Яка група швидше збере продукти для борщу або компоту?
Вихователь.
Обізвався старий біб:
— Я тримаю цілий рід.
Вихователь. Що біб називає своїм родом?
— Як назвати одним словом капусту, огірок, картоплю, цибулю, буряк? (Овочі, городина.)
— Як назвати одним словом сливу, яблуко, грушу? (Фрукти.)
— Як назвати одним словом вишню, малину, полуницю? (Ягоди.)
Вихователь. Як ви розумієте: «Літній день рік годує»? (Міркування дітей.)
Гарбуз
Я — гарбуз такий перистий,
З салом мене можна їсти.
А чи гарний в мене рід?
Вихователь.
Що сподобалось сьогодні,
Ви всім, діти, розкажіть!
Тема: Ходить гарбуз по городу. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі