Тема: Цікава історія про ліс. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: удосконалювати і закріплювати уміння складати оповідання за серією картин, домислювати подальші події і доповнювати чужу розповідь;
• граматика: формувати навички вживання складних речень із сполучником тому що; вчити впізнавати спільнокореневі слова і самостійно добирати такі слова; розвивати дрібну моторику рук; закріпити природоохоронні переконання дітей, вміння співвідносити зображені на малюнках вчинки з відомими правилами; виховувати любов до природи.
Словник: активізувати словник дітей узагальнюючими словами, назвами лісових рослин, тварин.
Матеріал: лісовичок із природного матеріалу, зображення дерев, листочків, олівці, картки для індивідуальної роботи, серія картин до теми, малюнки до правил друзів лісу.
Хід заняття Цікава історія про ліс. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь
Доброго ранку, доброго дня!
Все навкруг добрим хай буде щодня —
Ви, любі діти, звірята і квіти,
Сонцю всміхайтеся мило щодня.
Сьогодні ми з вами потрапимо в одну цікаву історію. Сідайте зручненько і слухайте уважненько.
Одного разу художник вирішив намалювати ліс. Діти, а що таке ліс?
Діти. Ліс — це багато дерев, кущів, трави.
Вихователь. Які дерева ви знаєте? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Намалював художник один стовбур, другий, а яке листя на деревах намалювати він не знав. Давайте допоможемо йому.
Дидактична гра «З якого дерева листочок?»
Діти. У мене листочок із берези. Березовий листочок
Вихователь. Дуже гарні вийшли дерева. А в куточку він намалював маленького чоловічка з бородою. Як ви думаєте, кого? (Варіанти відповідей дітей.)
Вихователь. Чому ви вирішили, що це саме Лісовичок? Від якого слова утворилася назва цього чоловічка?
Діти. Від слова ліс.
Вихователь. Які ще слова можна утворити від цього слова?
Діти. Лісник, лісовик, лісок.
Вихователь. Так. Який же ліс без Лісовичка?
Лісовичок. А хіба ж це ліс? Це ж одні дерева! А чого тут ще не вистачає?
Діти. Квітів, трави, ягід, кущів.
Вихователь. Художник намалював квіти, кущі, траву, кущі ягід. Як назвати усі ці об’єкти одним словом?
Діти. Рослини.
Вихователь. Але ліс залишався сумним.
Лісовичок. Це тому, що в цьому лісі немає… Я забув, як називаються ці істоти.
Вихователь. Щоб їм допомогти, необхідно з частинок скласти зображення комах і назвати їх.
Дидактична гра «склади комаху»
(Робота в парах.)
(Діти виконують завдання.)
Вихователь. Що ви склали?
Діти. Мураху, метелика, комарика, бджолу.
Вихователь. Як назвати їх одним словом?
Діти. Комахи.
Вихователь. Який чудовий ліс! Давайте відпочинемо і зробимо комплекс точкового масажу.
(Звучить легка мелодія. Точковий масаж.)
Вихователь.
У лісі сталася біда, гусінь листя об’їда.
І на дубі, і на клені, і на ясені зеленім.
— Хто нам, діти, може допомогти?
— А дізнаємося ми, коли прочитаємо невеличке оповідання.
Червона калина опустила листочки, засмутилася. Усі листочки у неї об’їли ненажерливі? Неподолік по стежині пробігав спритний. Він ніс, щоб побудувати собі домівку. Де мешкають мурахи? (У мурашниках.) Побачив мураха гілки калини і пожалів її: «Калино, я тобі допоможу! Всіх прожену!».
(Вихователь пропонує розглянути картинки і розповісти, що було далі.)
Запитання-підказки
— Навіщо мурашка побіг до мурашника?
— Кого він покликав на допомогу?
— Чи здолав би один мурашка ненажерливу гусінь?
— У чому полягає мурашина сила?
— Кого ще калина могла попросити про допомогу?
Дидактична гра «Веселий діалог»
Вихователь пропонує розіграти діалог за особами.
Приклад
— Ох, як я наїлася! Навіть поворушитися не можу! Хто це там біжить, соломинку несе?
— Це я — сміливий мурашка! йди собі, ненажерлива гусінь, і подруг із собою прихопи!
— Ой, налякав, малятко-коротун! Сік калини смачний і корисний.
— Давай, гусінь, грати у квача. Ти — тікаєш, а я — наздоганяю!
(Діти розігрують діалог.)
Вихователь. Хто, крім мурашок, може допомогти врятувати ліс?
Діти. Птахи.
Вихователь. Яких птахів ви знаєте?
(Діти називають птахів.)
Дидактична вправа «зимуючі — перелітні»
(Діти класифікують птахів і пояснюють свій вибір.)
— Ластівка — перелітний птах, тому що вона восени відлітає у вирій…
(Звучить запис пташиного співу птахів.)
Вихователь. Але Лісовичок нам підказує, що в лісі однаково когось не вистачає.
Діти. Тварин.
Вихователь. Щоб вони з’явилися, потрібно назвати пари тварин та їхніх дитинчат.
Діти. Вовк, вовчиця, вовченя. Лис, лисиця, лисеня.
Вихователь. Нам увесь час допомагав Лісовичок. А хто насправді доглядає за лісом, турбується про нього?
Діти. Лісник.
Вихователь. Є така служба — лісництво. Лісник допомагають деревам, тваринам і лісові в цілому. Лісник підгодовує взимку диких тварин, дає їм сіль, підтримує чистоту в лісі. Він рятує дитинчат тварин, у яких загинули батьки. І ми з вами можемо лісникам допомогти. А як? (Варіанти відповідей дітей.)
— Давайте складемо правила поведінки в лісі, а допоможуть нам ці плакати.
Діти. У лісі не можна смітити, галасувати, топтати гриби, рвати квіти, руйнувати пташині гнізда.
Вихователь. Ось і намалював наш художник прекрасний ліс, а наша історія добігла кінця.
— Що вам сподобалося?
— Що найбільше запам’яталося?
— Що вразило?
Тема: Цікава історія про ліс. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі