Тема: Ой, летів жук. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• звукова культура: виробляти уміння правильно вимовляти шиплячий звук [ж]; розвивати мовне дихання;
• зв’язне мовлення: розвивати монологічне мовлення; вчити переказувати оповідання близько до тексту; відповідати на запитання повними реченнями;
• граматика: стимулювати у вживанні речень з однорідними членами; формувати навички вживання якісних прикметників вищого та найвищого ступенів; розвивати увагу, вчити розуміти зміст оповідання; виховувати бережне ставлення до природи.
Словник: розвивати уміння добирати іменники до прикметників вищого та найвищого ступенів порівняння.
Матеріал: іграшка-жук, оповідання Н. Калініної «Про жука», картинки із зображенням жуків, тварин різного розміру, вірш П. Воронька «Ой, летів жук».
Хід заняття Ой, летів жук. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь. Я вам загадку загадаю, коли ви її відгадаєте, то зрозумієте, який гість завітає сьогодні до нас.
Чорне тіло, чорний вус,
Ніби справжній сажотрус.
Є роги, та не бик,
Шість ніг, та без копит. (Жук.)
(З’являється жук.)
Вихователь. Ой, погляньте, який жук. Що ви можете сказати про нього?
Запитання для розповіді
— Якого він розміру?
— Якого кольору?
— Які особливості будови тіла?
— Скільки лап має?
— Чим живиться?
— Де мешкає?
— Як пересувається?
Вихователь.
Зараз я прочитаю вам оповідання, яке називається «Про жука». Це оповідання написала Н. Калініна. Сідайте рівненько і слухайте уважненько, та спробуйте без вагання, відповісти на запитання.
(Вихователь читає оповідання.)
ПРО ЖУКА
До дитячого садка привезли пісок. Малюки граються. Оленка з піску зробила пиріжок.
Стоїть, дивиться, радіє:
— Який гарний пиріжок я зробила!
Раптом пісочний пиріжок заворушився, і виліз із нього великий чорний жук. Сидить і вусами ворушить, на Оленку поглядає.
Оленка злякалася, заплакала.
Підійшла Віра Іванівна, взяла жука за спинку, посадила на землю і сказала:
— Цей жук нешкідливий. Ти його не чіпай — і він тебе не чіпатиме. Грайся, нічого не бійся.
Запитання за змістом твору
— Де відбувалася подія?
— Що привезли до дитячого садка?
— Як гралися малюки?
— Що Оленка зробила з піску?
— Чому вона зраділа?
— Що трапилося з пиріжком?
— Який був жук і що він робив?
— Чому Оленка заплакала?
— Хто заспокоїв Оленку?
— Що вихователь сказав про жука?
— А де ви бачили жуків?
— Яку користь вони приносять?
— Що трапилося, якби зникли всі жуки?
— Чи можна ловити і знищувати жуків? Чому?
— В яких казках є жуки?
Діти. У казках «Муха-цокотуха», «Дюймовочка» тощо.
(Вихователь повторно читає оповідання і пропонує розповісти оповідання жукові.)
(Діти переказують оповідання.)
Фізкультхвилинка
Жуки дзижчать в садочку літом, (повороти голови з промовлянням: «Ж-ж»)
По стежці жабка — плиг та плиг. (Підскоки.)
Жоржини квітнуть жовтим квітом,
Кружляють бджоли біля них. (повороти навколо себе)
Он журавель шукає броду — (Піднімання зігнутих у коліні ніг.)
А жабенятко — плиг у воду. (Підскоки.)
Жук до жаби: «Жу-жу-жу
Журавлеві розкажу!» (повороти тулуба в різні боки)
Вихователь. Який перший звук у слові жук? Давайте пригадаємо слова, які починаються на звук [ж].
Дидактична гра
(Робота в групах.)
— Яка група назве більше слів, що починаються на звук [ж].
Вихователь показує картинки із зображенням жуків.
Вихователь. Це жук малий, а цей…?
Діти. Менший.
Вихователь. А поряд?
Діти. Найменший.
Потім розглядають картинки із зображенням тварин. (Слон — великий, більший, найбільший; жираф — високий, вищий, найвищий.)
Вихователь. А про що можна сказати товстий, товстіший, найтовстіший?
— Широкий, ширший, найширший?
Розігрування вірша П. Воронька «Жук»
Ой, летів жук, жук,
І у воду фук, фук.
Прилетіла жукова мати,
Жука рятувати.
— Ой, подай, жучку, та правую ручку!
— Я — жук, жук-жу-жу-жу-жу,
Я над квітами кружу.
Підсумок
Вихователь. Чи сподобався вам жук?
— Чи можна буде побачити жука взимку? Чому?
— Куди зникають жуки восени?
Тема: Ой, летів жук. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі