Тема: Осіння подорож. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Програмовий зміст
• зв’язне мовлення: навчати дітей складати описові розповіді за предметними картинками (з допомогою вихователя);
• граматика: звернути увагу дітей на відсутність закінчень у словах-назвах маленьких істот; удосконалювати навички вживання іменників у формі орудного відмінка;
• звукова культура: удосконалювати вимову звуків при збігові кількох приголосних; розвивати дрібну моторику рук; формувати уміння розуміти визначені завдання; виховувати любов до природи.
Словник: поповнювати словниковий запас дітей словами-назвами тварин жіночого роду (вовчиця) і словами-назвами тварин — маленьких істот (ведмежа), ввести узагальнюючі слова: мешканці лісу, дитинчата.
Матеріал: бутафорський ліс і галявинка, предметні картинки із зображенням тварин та їх дитинчат; малюнок «звивиста доріжка» (для кожної дитини).
Хід заняття Осіння подорож. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Вихователь звертає увагу дітей на незвичайну галявину.
— Звідки в нашій групі з’явилася галявина? (Міркування дітей.)
Звучить магнітофонний запис:
Швидше, дітоньки, ідіть і мені допоможіть.
Я — галявка чарівна, але трішечки сумна.
І лісочок мій маленький, теж засмучений, рідненький.
Він не зна, хто в нім живе, хто що їсть і хто що п’є.
То ж хуткіше ви ідіть. Зараз нам допоможіть.
Вихователь. То що ж трапилось у лісі? (Відповіді дітей.)
Вихователь. Давайте спробуємо допомогти лісу знайти його мешканців.
— Хто такі мешканці? (Це створіння, які живуть в лісі.)
Вихователь. Допоможуть нам знайти мешканців чарівні картинки. Щоб картинка «ожила», потрібно описати того, хто на ній зображений, не називаючи його.
Вихователь (бере картинку і говорить). Слухайте уважно, щоб змогли відгадати, що це за тварина, а я спробую її описати. Я розповім, якого розміру тварина, чим вкрите її тіло. Які лапи має і скільки їх, як пересувається. Який хвіст, вуха, очі. Чим живиться і де мешкає.
Вихователь. Це тварина невеличка. Її тіло вкрите шерстю: взимку — білою, влітку — сірою. Має чотири лапи: передні — короткі, а задні — довгі. Тому вона швидко бігає і гарно стрибає. Вуха довгі, а хвіст короткий. Полюбляє моркву, капусту, гризе кору дерев. Хатка цієї тварини під дубочком, під пенечком.
(Діти складають оповідання. Одна дитина складає оповідання. Інші відгадують назву тварини.)
(Вихователь виставляє тварин «у ліс».)
Фізкультхвилинка
Рухлива гра «Зайчик сіренький сидить»
(Діти стоять у колі і виконують рухи відповідно до тексту.)
Зайчик сіренький сидить і вухами ворушить.
Ось так, ось так і вухами ворушить.
Зайцю холодно сидіти, треба лапочки погріти.
Ось так, ось так треба лапочки погріти.
Зайцю холодно стояти, треба з вами пострибати.
Ось так, ось так треба з нами пострибати.
Вихователь. Усіх тварин ми знайшли, але немає їхніх дитинчат.
Дидактична гра «Знайди свою маму»
Вихователь. Ми спробуємо назвати, яких дітлахів немає. У зайця немає… (зайченят).
У оленя… (оленят).
У лисиці… (лисенят) та ін.
Коли всіх дитинчат назвали, діти беруть силуети дитинчат тварин і розносять їх до відповідних тварин, при цьому промовляють: «Лисиці — лисеня, ведмедиці — ведмежа тощо.»
Вихователь. Усі тварини задоволені і просять вас допомогти їм дістатися додому.
Вправа «Проведи тварину додому»
Кожна дитина отримує доріжку і пальчиком «веде» тварин до будиночка.
Вихователь. Де живе лисиця?
Діти. У норі.
Вихователь. А ведмідь?
Діти. У барлозі тощо.
Підсумок
Вихователь. Чи сподобалася вам ця осіння пригода?
— Чи задоволені ліс і галявинка?
— Що було найцікавішим?
— Чому ви допомагали тваринам?
Тема: Осіння подорож. Розвиток мовлення. Середня група в дошкільному навчальному закладі
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі