Тема: Казка навпаки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Тема: Казка навпаки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Програмовий зміст: формувати уміння складати казки (за допомогою вихователя); розвивати зв’язне мовлення, вміння обґрунтовувати свої відповіді; граматика: удосконалювати навички вживання дієслів у різних формах без змін в основі, використання вставних слів:
напевне, здається, мабуть; розвивати творчу активність дітей; виховувати інтерес до народної творчості.

Словник:
збагачувати словник дітей словами протилежного змісту (антонімами).

Матеріал: ілюстрації до українських казок, зображення півників (доброго, злого, задумливого), сигнальні картки червоного й синього кольору.

Хід заняття Казка навпаки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Вихователь

Здалека-здалека летіла лелека.
І впустила пір’ячко на наше подвір’ячко.
Я в садочок вранці йшла,
І те пір’ячко знайшла.
В кошик його поклала,
Бо про вас я пам’ятала.
За такі мої вам ласки.
Дарувало пір’я казки.

(Вихователь дістає з кошика пір’ячко, робить ним помах і на дошці з’являються ілюстрації до українських народних казок.)

Вихователь.
З яких казок прийшли ці герої?

Діти.
«Лисичка-сестричка та сірий вовк», «Солом’яний бичок», «Кирило Кожум’яка» тощо.

Вихователь. Я буду називати героїв, а ви будете піднімати червону картку, якщо цей герой добрий, і синю, якщо злий, і будете пояснювати свою відповідь.

Дидактична вправа «Добрий — злий»

Мета: прищеплювати навички пояснювального мовлення.

Діти.

Коза-Дереза — зла, вона кривдила героїв казки.

Кривенька качечка — добра, вона турбувалася про старих людей, допомагала їм.

Вихователь. А зараз спробуйте розгадати загадку і з’явиться ще один казковий герой.

Справжній красень-молодець,
На голівці гребінець,
Мишенят він доглядає,
Пече, смажить, прибирає. (Півень.)

— З якої казки цей півень? Чому ви так думаєте?

Діти. Цей півень із казки «Півник та двоє мишенят».

(Вихователь виставляє на дошку зображення півнів: доброго, злого, здивованого, засмученого.)

Вихователь. Який півень із цієї казки? Які риси характеру притаманні йому?

Діти. Турбота, чемність, працелюбність, привітливість, уважність.

Чути писк мишенят. Вихователь пропонує пошукати їх, а тим часом змінює зображення доброго півника на злого і виставляє зображення двох мишенят.

Вихователь. Ось і зібралися герої цієї казки: добрий, веселий півник та мишенята.

Діти. Ні, цей півник злий.

Фізкультхвилинка

Мишенята рано-вранці
Роблять вправи на галявці,
Випрямляють ручки, ніжки. (кивати головою)
Усміхаються всім трішки,  (згинання рук у ліктях)
Вправо-вліво повертають. (Повороти тулуба.)
Колоски з зерном шукають.
Нахиляються низенько, (нахили тулуба)
Хмиз збирають всі дружненько
Між дерев ми всі йдемо:
В казку всі потрапимо. (Ходьба навшпиньки.)

Вихователь. Що трапилося з нашими мишенятами? Якими вони стали?

Діти. Мишенята перетворилися на працелюбних.

Вихователь. Тож у казці стало все навпаки. Давайте розкажемо нову казку. Мабуть, наша казка сьогодні буде злою? Як буде починатися наша казка?

Діти. «Жили собі».

Вихователь. Жили собі двоє мишенят Круть та Верть і півник Голосисте горлечко. Півник тільки й знав, що співав та відпочивав.

А мишенята, тільки починало світати, бралися за роботу. Одного разу замітали миші подвір’я і знайшли колосок.

— Кого вони покликали?

— Що відповів півник?

(Діти за допомогою вихователя складають казку.)

Вихователь. Став півник вилазити з-за столу, а мишенята його не затримують і говорять: «Хочеш їсти калачі, не сиди на печі».

Чому так сказали мишенята? (Відповіді дітей.)

Вихователь. А як зробити кінець казки добрим?

Діти. Надіслати півникові листа. Пояснити, що праця годує, а лінь марнує. Запросити у групу і навчити працювати.

Вихователь.

Мишенята хочуть грати,
І словечка добирати.
Вони кажуть вам, що зробити.
А ви скажете, що вже зробили.

Дидактична вправа «Зробити — зробили»

(Наприклад, знайти — знайшли.)

Пари слів:

• спекти — спекли;

• змолоти — змололи;

• замести — замели;

• обмолотити — обмолотили;

• замісити — замісили.

Вихователь. У нашій казці півник який?

Діти. Злий, ледачий.

Вихователь. А мишенята?

Діти. Добрі, працелюбні.

Вихователь. Я називатиму слово-«ознаку», і ви теж називайте, тільки навпаки.

Пари слів:

• хворий — здоровий;

• слухняний — розпещений;

• хоробрий — лякливий;

• товстий — тонкий;

• порожній — повний;

• багатий — бідний;

• сильний — слабкий;

• гарний — потворний.

(Вихователь непомітно замінює зображення злого півня на доброго.)

Вихователь. Ось у нашій казці стали всі добрими. А головне, ви самі вигадати казку, яка і схожа і несхожа на ту, яку ми знаємо. Чим схожі ці казки? Чим різняться. (Відповіді дітей.)

Вихователь. Якщо вам сподобалося заняття, підніміть червону картку, якщо ні — синю.

Тема: Казка навпаки. Розвиток мовлення. Старша група в дошкільному навчальному закладі

Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *