У ПЕЧЕРІ, ТЕКСТ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Настав святковий ранок. Галаслива дитяча юрба зібралася на березі. Тут дітей уже чекав старенький пароплав. Він опустився вниз рікою і пристав до берега. Дітвора вихлюпнула з пароплава у долину. Діти донесхочу набігалися, а тоді заходилися знищувати привезені з собою смачні харчі.
Хтось запропонував оглянути печеру. Вхід до неї був у високому гірському схилі.
Діти увійшли до кам’яної пащі. Сама природа вибудувала ці стіни з міцного вапняка. На стінах, наче краплини холодного поту, виступила волога. Як гарно було з цієї моторошної темряви виглядати на зелену сонячну долину!
Діти почали спускатися крутим схилом головної галереї. Через кожен крок праворуч та ліворуч відходили бокові коридори.
За розмовою Том та Беккі не помітили, як відбилися від гурту. Вони опинилися в просторій печері, зі стелі якої спускалися сталактити завтовшки з людську ногу. Тут цебеніло чудесне джерельце. Його дно світилося блискучими, наче іній, кристаликами.
Зі склепіння печери довжелезними гірляндами звисали кажани. Світло свічки наполохало їх, і вони з різким писком кинулися донизу. Том схопив Беккі за руку. Діти чимдуж вскочили до найближчого коридору.
Том та Беккі рушили вперед, вони пильно вдивлялися в кожен перехід. Ці місця були їм незнайомі. Діти зрозуміли, що заблукали. Вони пішли навмання. Та надія жевріла в їхніх серцях (За Марком Твеном; 198 сл.)
Словник. Переважно морська порода, яка містить у собі вапно. Сталактити — мінеральні утворення у вигляді бурульок, трубочок, що виникають на склепіннях підземних печер, галерей та ін.
Завдання.
1. Пояснити лексичне значення слів галерея (довгий вузький хід), гірлянда (прикраса у вигляді довгої низки), склепіння (опукле перекриття, що з’єднує стіни, підпори будівель).
2. Дібрати синоніми до слів моторошний, цабеніти, жевріти, юрба.
3. Записати на дошці: донесхочу, праворуч, ліворуч, чимдуж, завтовшки, навмання.
4. Скласти план тексту (орієнтовний:
І. Дитяче свято.
ІІ. Пропозиція оглянути печеру.
ІІІ. У кам’яній пащі.
4. Спуск підземним схилом.
5. Том і Беккі відбилися від гурту.
ІV. У просторій печері.
1. Сталактити.
2. Чудесне джерельце.
3. Гірлянди кажанів.
V. Злякані діти кинулися геть.
VІ. Заблукали).
5. Усно переказати текст, виконавши граматичне та творче завдання: оповідь вести від імені Беккі (дівчатка) або від імені Тома (хлопчики), передаючи особисте ставлення персонажа до побаченого й пережитого.
У ПЕЧЕРІ, ТЕКСТ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ ПРИМІЩЕННЯ, УКРАЇНСЬКА МОВА
Повернутися на сторінку Шкільні твори з української мови і літератури