Твір на тему «ВИЩИХ Я НЕ ВІДАЮ СКАРБІВ, НІЖ МИРНИЙ ТРУД І ЩАСТЯ В МИРНІМ ДОМІ» (За драмою І. Кочерги «Ярослав Мудрий»), Українська література, 11 клас

  Твір на тему  «ВИЩИХ Я НЕ ВІДАЮ СКАРБІВ, НІЖ МИРНИЙ ТРУД І ЩАСТЯ В МИРНІМ ДОМІ» (За драмою І. Кочерги «Ярослав Мудрий»), Українська література, 11 клас

   

  Іван Антонович Кочерга постійно шукав нові напрямки в своїй творчості. Він працював над драматичними поемами, історичними драмами, комедіями, водевілями. Він стояв на чолі драматичної поеми, особливостями якої є домінування внутрішнього конфлікту, реорганізація образів та осмислення вічних проблем.

  Його п’єса «Ярослав Мудрий» — це історична драматична поема романтичного плану. В її основу покладені реальні історичні факти. Кочерга змальовує епоху боротьби з внутрішніми та зовнішніми ворогами за єдність Київської Русі і її процвітання. Головною дійовою особою п’єси є князь Ярослав Мудрий. Разом із змалюванням історичних подій драматург передає увесь спектр політичної і громадської діяльності князя. Його дійсно можна назвати видатною історичною особою. Це була людина, яка поставила собі за мету з’єднати всі руські землі в єдину могутню державу, зробити цю державу процвітаючою. Це була нелегка справа, бо в ті часи було багато ворогів, як внутрішніх, так і зовнішніх. Дуже важко було з’єднати землі, які ворогували між собою. Також доводилося захищатися від печенігів, напади яких завдавали величезних фізичних і матеріальних втрат. Усвідомлюючи все це, Ярослав розумів, що людям потрібна сильна людина, яка поведе їх за собою, яка примусить їх забути про особисті інтереси і дбати про інтереси загальнодержавні.

  Мудрий лад
  Не насадити кроткими руками.
  Немов троянд і лілій пишний сад.
  Як дикий ліс мотиками, роками
  Державне поле треба корчувать.
  Щоб виросла на ньому благодать.

  Ярослав вже й так багато зробив для своєї держави. За це його народ і назвав Мудрим. На жаліючи самого себе, він боронив кордони Київської Русі. Своєю діяльністю він значно збільшив авторитет Києва в світі.

  Бо крепок князь і власть його міцна,
  Бо Ярослав залізними полками
  Всім ворогам дороги заградив,
  І божий мир, як сонце над полями
  Над Києвом і Руссю заяснів.

  Ще однією його великою заслугою перед батьківщиною є перша на Русі збірка законів «Руська правда».

  Прославлений за це навіки ти,
  Що мудрий суд і громадянське право
  Ти записав у книзі Ярослава
  І «Руську правду» людям дарував,
  Щоб мир і труд в народі панував.

  Ярослав пройнятий щирою любов’ю до культури та освіти:

  І добрій книзі більше я радію,
  Ніж золоту в коморі.

  Перебуваючи на найвищій державній посаді, він не відцурався від свого народу.

  З усіх небесних благ
  Найвищим благом кров я цю вважаю,
  Що є з народом вірний мій зв’язок.

  Звичайно, у князюванні Ярослава було багато помилок, бо він є звичайною людиною.

  Лилася кров братів — новогородців,
  Яку забув так скоро Ярослав.

  Він сам розуміє свої помилки і не намагається їх приховати:

  Береться мудрість на із заповітів,
  А із шукань і помилок гірких.

  Ці спогади про минуле не дають йому спокою і в годину смутку він починає сумніватися в тому, чи все правильно зробив, чи не забагато жертв було заради його мети.

  Але всі ці думки він відкидає геть.
  Ні брехня! Здолав
  Я ворогів не для своєї слави,
  А щоб з’єднати Руськую державу
  І запровести спокій на землі.

  Ця ситуація змальовує князя як справді сильну і вольову людину.

  Коли на Київ вкотре пішла орда печенігів, Ярослав сміливо йде у бій разом з іншими воїнами.

  Що ж, бій — так бій! Скликати зараз рать!
  Не в перший раз нам ворога стрічать.

  Військо печенігів було того разу остаточно знищене під Києвом, і це теж є великою заслугою Ярослава перед державою і народом.

  Водночас Ярослав Мудрий — це лагідний та ніжний батько. Він дуже турбується про свою доньку Єлізавету, яку віддав заміж за варяга Гарольда в Норвегію. І ці турботи не були безпідставними: Єлізавета, сумуючи за Києвом, гине на чужині. Це завдає Ярославові великого болю. Отже, Ярослав Мудрий — дуже суперечлива особистість. У ньому поєднуються такі несхожі між собою риси як честолюбство і любов до культури та освіти, великодушність і лукавство, щедрість і скупість.

  І двох царів жига пече:
  Як цар Давид, люблю я мирні гуслі,
  Як цар Саул, вражаю їх мечем!

  Діяльність Ярослава Мудрого як політика була спрямована на побудування миру і спокою на Русі, що було так важливо в ті часи. Вищою цінністю для нього були «мирний труд і щастя в мирнім домі». Звичайно, не все, що він робив, було правильним, адже в нього було багато ворогів, які заважали його діяльності, та й нелегко було стояти на чолі такої величезної держави. Позитивно чи негативно вплинув Ярослав на подальший розвиток її історії — це залишимо історикам. Незаперечним є те, що Ярослав Мудрий був справжнім патріотом своєї батьківщини і зробив все, що було в його силах, для неї. Проблеми, які порушив Іван Кочерга в цьому творі актуальні і для наших часів. Отже, непогано було б і нашим політикам звернути увагу на діяльність князя Ярослава, бо народ, який не пам’ятає свого минулого, не має майбутнього.

  П’єса «Ярослав Мудрий» — разом із зображенням історичних подій — осмислює загальнолюдські цінності. Цей твір можна назвати одним із найкращих творів української літератури ХХ століття.

   

  Твір на тему  «ВИЩИХ Я НЕ ВІДАЮ СКАРБІВ, НІЖ МИРНИЙ ТРУД І ЩАСТЯ В МИРНІМ ДОМІ» (За драмою І. Кочерги «Ярослав Мудрий»), Українська література, 11 клас

   

  Повернутися на сторінку Твори з української літератури, 11 клас

  Комментарии закрыты.