Твір на тему ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИШНЯКІВ ІЧУРАЇВ У РОМАНІ Л. КОСТЕНКО «МАРУСЯ ЧУРАЙ», Українська література, 11 клас

  Твір на тему ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИШНЯКІВ ІЧУРАЇВ У РОМАНІ Л. КОСТЕНКО «МАРУСЯ ЧУРАЙ», Українська література, 11 клас

   

  «Маруся Чурай» без будь-якого перебільшення стала загально-культурним явищем, давала і зараз дає духовне здоров’я і творчий тонус, вчить добру і гідності.

  Морально-етичні проблеми в романі Ліна Костенко порушує і вирішує на прикладі життя двох родин, протиставлених одна одній,— Чураїв і Вишняків.

  Чураї являють кращі лицарські сили народу. Це сильні особистості, творчі здібності яких можуть реалізуватися тільки за умов свободи. Тому свобода — соціальна, національна, нарешті, внутрішня, показником якої виступає почуття власної гідності,— є для них абсолютною цінністю. За своєю природою вони непримиримі до пристосуванства, покори, принижень, зради. Ось як характеризує Маруся свого батька:

  …Хто там здався, тільки той і вижив.
  А батько ж наш, він здатися не міг.
  Він гордий був, Гордієм він і звався.
  Він лицар був, дарма що постоли.
  Стояв на смерть. Ніколи не здавався.

  Чурай цінує людей не за суспільне становище, а за особисті якості. За таким принципом вибирає дружину, цього ж навчає доньку.

  У Вишняків поняття честі нерозривне з посадами і багатством. Вишняк без маєтку — ніщо, він не особистість, бо позбавлений власного «я», стійких моральних засад і переконань:

  Хто за Богдана, хто за короля.
  А він за тих, которії не проти.

  Чурай не може зрадити, бо це означає вбити свою власну душу. Для Вишняка ж зрада — справа трохи клопітна, але безболісна (пригадаймо, як він поводиться під час облоги Полтави).

  Самоутвердження Вишняків ґрунтується на власній вигоді зі збереженням зовнішніх форм благопристойності. У такому ж дусі вихована й Галя, людина вкрай обмежена — «гуска», як каже про неї Гриць, зате пихата й самовпевнена, бо дочка «значного чоловіка». У родині Вишняків духовні цінності підмінено матеріальними, тому ні батько, ні дочка не замислюються над тим, що купують Гриця за гроші і завдають страждань іншим:

  Вже тато наш і на весілля втратились,
  а Гриць умер… а Гриця вже нема.

  За вишняківською системою цінностей навіть життя (не те що там кохання!) можна перевести в графу матеріальних витрат. Для Марусі ж ідеалом є любов, яка єднає «незглибимі душі».

  За всіма ознаками Вишняки і Чураї протистоять один одному:

  У всіх оцих скорботах і печалях,
  у всіх оцих одвічних колотнечах —
  і Чураївські голови на палях,
  і Вишняківські голови на плечах.

  «Маруся Чурай» — це джерело духовності, що просто-таки примушує душу підійматися у вись, до Добра і Правди. Кажуть, що у далекому Казахстані в застійні часи українці від руки переписували роман. Хто перелічить усіх спраглих, що припали до нового джерела, Марусю, до твоєї пісні; тих, кого підтримала у важку годину твоя сповнена гідності і високої народної моралі душа, тих, кого захопила твоя незглибима любов, тих, хто плакав над твоєю героїчною долею, стаючи чистішими і кращими?

   

  Твір на тему ПОРІВНЯЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ВИШНЯКІВ ІЧУРАЇВ У РОМАНІ Л. КОСТЕНКО «МАРУСЯ ЧУРАЙ», Українська література, 11 клас

   

  Повернутися на сторінку Твори з української літератури, 11 клас

  Комментарии закрыты.