«Слово про похід Ігорів» — зразок патріотичної літератури східних слов’ян, давня українська література, шкільна програма

«Слово про похід Ігорів» — зразок патріотичної літератури східних слов’ян, давня українська література, шкільна програма

Кожний народ, що створив дійсно велику цивілізацію, має у своїй скарбниці епічні твори, що зберегли історію, характери та звички, дух предків, ідеали нації, які пройшли випробування віками і тисячоліттями. У триєдиної гілки слов’ян, що складали Київську Русь, таким твором є «Слово про похід Ігорів». Воно було створено у неспокійні часи формування слов’янської державності, потім на довгі віки була втрачена. Але твори, що вилилися з глибини народної душі, не гинуть. Справжнім дивом, але й історичною закономірністю, було друге відкриття «Слова про похід Ігорів» напередодні Вітчизняної війни 1812 року, коли знов виникла необхідність спертися на загальнонародний дух.

«Слово про похід Ігорів» — ліричний і героїчний твір. Поезія та героїка єдиним потоком злилися в ньому. Це не літопис, що тільки реєструє події. Сама ж така подія не зовсім звична тема для епосу. Не завоювання, не перемоги, а невдалий похід князя Ігора Новгород-Сіверського став для автора «Слова про похід Ігорів» приводом для висловлення гірких, просякнутих любов’ю та болем роздумів про рідну землю, її нинішнє та майбутнє. Рядова воєнна невдача дала змогу з небувалою натхненністю висловити ідею єдності, без якої загине, буде пошматована загарбниками рідна земля.

Починається «Слово про похід Ігорів» із заклику до співців розповісти про похід «князя Ігоря, Ігоря Святославича» не за старими поетичними канонами, а правдиво і точно. І ллється пісня про давніх лицарів-воїнів, хоробрих, загартованих, що змалечку звикли до ратного життя. «А мої ті куряни-воїни вправні, під трубами повиті, під шоломами злеліяні, кінцем списа згодовані…» Всеволода автор називає «буй-туром», могутнім і славетним воїном. Ігор — молодший, але теж відважний воїн іде зі своїм військом на половців. Початок походу переслідують страшні віщування — сонячне затемнення, дивовижна поведінка тварин, гроза. Над військом кружляють хижі птахи, наче очікуючи загибелі воїнів. Але Ігор каже: «Лучче ж потятим бути, аніж полоненим бути». З такими воїнами, як русичі, честю буде і перемога — «напитися шоломом з Дону», — і славна загибель.

Двічі зустрілися русичі та половці. У першій сутичці руські воїни перемогли, узявши багато здобичі. Але Ігор хоче продовжити похід на ворога, хоче визволити від нього рідну землю.

Другий, страшний бій попереду. Образи великої поетичної сили автор «Слова про похід Ігорів» використовує, щоб розповісти про нього. Криваві зорі віщують велике побоїще, чорні хмари затьмарюють, ніби чотири сонця, чотирьох князів. Наче грім із дощем зі стріл, сунуть з Дону половецькі війська. Ріки змутніли, земля гуде, а над полями стоїть курява — це половці ідуть, «од Дону і од моря і зо всіх сторін руські полки обступили». І почалася велика битва. Але замало було русичів, не підтримали їх інші князі — і полягло військо Ігоря та Всеволода, а Ігор потрапив у полон. Йому вдалося втекти, одинадцять діб він іде, ховаючись від ворогів. Тут автор «Слова про похід Ігорів» робить несподіваний хід. Ігор повертається без перемоги, без здобичі, але по всіх містах його зустрічають, як переможця, а в Києві дзвонять великі дзвони. Це свідчить про симпатію автора до людини, яка, незважаючи на безнадійність справи, продовжує боротьбу.

«Слово про похід Ігорів» — не тільки коштовний камінець зі скарбниці світової культури. Це вічна поезія слов’янської землі, вічне прагнення до волі і заклик до єдності у боротьбі.

Твір на тему: «Слово про похід Ігорів» — зразок патріотичної літератури східних слов’ян, давня українська література, шкільна програма

Повернутися на сторінку Шкільні твори з української літератури. Шкільні твори з української мови

Повернутися на сторінку Твори з української літератури (скорочено)

Повернутися на сторінку Усна народна творчість, український фольклор, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *