ОБРАЗ БОГДАНА ХМЕЛЬНИЦЬКОГО. УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ. УКРАЇНСЬКІ НАРОДНІ БАЛАДИ ТА ДУМИ, УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Образ Богдана Хмельницького. Усна народна творчість. Українські народні балади та думи, українська народна творчість

Українці вправі пишатися багатством і розмаїттям фольклорної спадщини. Нахил до поетичного відтворення навколишньої дійсності, багатство фантазії і природна музичність нашого народу породили своєрідну і неповторну творчість, що викликає захоплення в усьому світі. В усній народній творчості відбито світосприйняття і світогляд народу, його прагнення, моральні вподобання і цінності, зафіксовано особливості життя і побуту, обряди і звичаї, відображено основні риси національного характеру, відтворено оцінку простим людом певних історичних подій і постатей.

Одним з найулюбленіших героїв нашого народу є Богдан Хмельницький. Частіше його образ зустрічається в народних думах та історичних піснях, що почали з’являтися ще в часи визвольної війни 1648—1654 років. В цих творах відображалася боротьба українського народу проти Польщі і оспівувалася сила і могутність ватажків. Особа Богдана Хмельницького привертала увагу співців слави козацької тим, що він чітко знав мету своєї політичної діяльності і прагнув визволення України з-під гніту Польщі та ствердження її як незалежної держави. Він був батьком для своїх козаків, любив рідний народ і бажав йому кращої долі.

В народних думах і піснях Богдана Хмельницького змальовано мудрим ватажком і досвідченим воїном. Перед нами постає людина, якій болить горе народу, дії якої спрямовані на поліпшення його становища. Під керівництвом Хмельницького було здобуто чимало блискучих перемог над ворогами. Одна з таких перемог відображена в пісні «Чи не той то хміль». В цій пісні відбито широко відому битву в урочищі Жовті Води:

Гей, поїхав Хмельницький ік Жовтому Броду,
Гей, не один лях лежить головою в воду.

Образ гетьмана порівнюється в цьому творі з хмелем, який завжди був символом сили та звитяги. Про цю ж битву згадується і в пісні «Гей, не дивуйте, добрії люди». Перемога під началом Богдана Хмельницького піднімає войовничий дух у козаків, вселяє в них віру в свою могутність і силу. Запорожці впевнені в своїй перемозі над будь-яким ворогом під мудрим керівництвом улюбленого гетьмана. В народній думі «Хмельницький і Барабаш» героя зображено хитрим розумним, далекоглядним політиком і не зовсім чесним дипломатом, що поступається правилами честі заради рідного народу. Богдан Хмельницький намагається здобути незалежність України, цій меті він підпорядковує різні засоби, бо цікавить його остаточний результат, за яким його і буде оцінено як гетьмана. Він виступає і на захист християнської віри, а Барабаша вважає зрадником. Як на мене, у думі відбито і негативну сторону, його характеру, наприклад, не з кращого боку його характеризує те, що жінку і дітей Барабаша він «турському султану в подарунку одіслав».

…Шанувало козацтво Богдана Хмельницького, хотіло бути під його «головою», возвеличував і оспівував його народ в своїх піснях. Щоб ніколи не були забуті його слава і щира любов до Батьківщини.

Твір на тему: Образ Богдана Хмельницького. Усна народна творчість. Українські народні балади та думи, українська народна творчість

Повернутися на сторінку Шкільні твори з української літератури. Шкільні твори з української мови

Повернутися на сторінку Твори з української літератури (скорочено)

Повернутися на сторінку Усна народна творчість, український фольклор, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *