Народні пісні та думи як літопис боротьби запорозького козацтва за волю, українська народна творчість, шкільна програма

Народні пісні та думи як літопис боротьби запорозького козацтва за волю, українська народна творчість, шкільна програма

Святими лицарями в боротьбі за священну волю свого народу стали запорозькі козаки. їхні подвиги оспівані в народних піснях та думах. У XV—XVII ст. турецько-татарські орди нападали на українські землі, забирали молодих людей в рабство, старих та малих знищували. У піснях та думах того часу зображена та жахлива доба. В них високо звучала ідея патріотизму.

Яскравим пісенним образом є козак Байда — мужній, сміливий захисник народу, який не погоджується стати зятем турецького царя:

Твоя дочка поганая,
Твоя віра проклятая!

Навіть зносячи тяжкі муки, Байда бореться з ворогом. У піснях та думах змальовано козацькі походи в Крим і Туреччину, вірне побратимство, яке допомагало долати і бурю на Чорному морі, і турецьку сторожу на кораблях, і степові тернисті шляхи. У поезії ніжно і лірично оспівано, як проводжають козака у бій. Журбою та жалем сповнені слова пісні «В чистім полі возик біжить»:

В чистім полі возик біжить мальований.
На возику козак лежить зарубаний.
В правій руці шабля стремить,
А по шаблі річка біжить Кровавая.

Через окремі деталі: возик, козак, його руки, шабля, кров, вимальовується мужній воїн, що не випустив із рук зброї. Але герой не може залишатися самотнім умирати в степу — біля нього з’являється постать матері.

Природа в народній пісні жива, чутлива до людського горя і радощів. Українські пісні та думи захоплюють своїм реалізмом, правдивістю почуттів.

Твір на тему: Народні пісні та думи як літопис боротьби запорозького козацтва за волю, українська народна творчість, шкільна програма

Повернутися на сторінку Шкільні твори з української літератури. Шкільні твори з української мови

Повернутися на сторінку Твори з української літератури (скорочено)

Повернутися на сторінку Усна народна творчість, український фольклор, шкільна програма

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *