Олексій Толстой «Російський характер», Доля людини і людства в оповіданнях, Запитання та відповіді, зарубіжна література

Олексій Толстой «Російський характер», Доля людини і людства в оповіданнях, Запитання та відповіді, зарубіжна література

1.  «Мужня людина зазвичай страждає, не жаліючись, слабка жаліється, не страждаючи», — вважав П`єр Буаст. Герої, з якими ми познайомилися на останніх уроках зарубіжної літератури, — мужні люди. Заборгувала історія перед героями оповідань Белля, Шолохова, Толстого. «За що?» — часто запитує ночами в долі Андрій Соколов. «За що?» — це питання турбує і безіменного героя Белля. Проблема  долі людини і людства звучить в оповіданнях Шолохова, Белля, Толстого, в поезіях Твардовського. Знайдіть спільне і відмінне в оповіданнях. (Спільне: в основі оповідань лежать події Другої світової війни, героями є описані долі учасників війни, розповідь ведеться від імені героя, у якого війна  знищила надії на збереження довоєнного бачення суті життя; засудження війни. Відмінне: у Белля «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа..» — пафос трагічний, у Шолохова «Доля людини», Толстого «Російський характер» — пафос оптимістичний).

2.  Чим оповідання О.Толстого відрізняється за характером розповіді від оповідання Шолохова?(Розповідає про героя  вигаданий письменником автор Іван Сударєв, розповідь про історію особистого життя свого приятеля.)

3.  Як у характеристику дає йому автор на початку розповіді?(Людина проста, тиха, звичайна,  завжди приязна, колгоспник із приволзького села Саратовської області).

4.  Як звали героя оповідання?( Єгор Дрьомов).

5.  Кого любив Єгор?(Матір Марію Полікарпівну, батька Єгора Єгоровича, наречену Катю).

6.  Що він говорив про свою наречену? («Хороша дівчина, і якщо сказала, що чекатиме, то дочекається, хоч би повернувся на одній нозі…»).

7.  Яку головну рису характеру підкреслює автор у своєму героєві?(Не любив розмовляти, розповідати про свої подвиги, мовчазний).

8.  Чого повчав його батько?(«Ти багато побачиш на світі і за кордоном побуваєш, але російським званням – гордись…»).

9.  Звідки ми дізнаємося про бойові подвиги його танка?(Із розповідей водія танкового екіпажу Чувильова).

10. Яке мав звання Єгор Дрьомов? (Лейтенант).

11. Де з ним трапилося нещастя?(Під час Курської битви).

12. Що трапилося з танком і з героєм під час бою?(Танк був підбитий, зірвався, Чувильов встиг витягти лейтенанта  з танка. Дуже обгорів, особливо обличчя).

13.  Скільки пробув у госпіталі та які операції  витримав?(8 місяців, пластичні операції: відновлювали ніс, губи, повіки, вуха.)

14. Як відреагував, побачивши своє нове обличчя у дзеркалі?(«Буває гірше, з цим жити можна», проте більше в дзеркало не дивився.)

15. Як реагували на його нове обличчя оточуючі?(Медсестра відвернулась і заплакала, генерал під час розмови намагався не дивитися на нього).

16. Про що просить Єгор генерала і що говорить про своє здоров`я?(Повернутися в свій полк,  на слова генерала «Ви інвалід» сказав : «Ні, я виродок»).

17. Яку відпустку отримав?(На 20 днів, у березні приїхав додому).

18.   Що вирішив Єгор, дивлячись у віконце на свою матір?(Не можна її лякати.)

19. Як він відрекомендувався дома?(Герой Радянського Союзу Громов).

20. Як почував себе Єгор у батьківському домі?(«Чим більше сидів невпізнаний і розповідав про себе, тим більше не можна було  встати і сказати: та пізнайте ж ви мене, урода, мамо, батьку! Йому було добре за  батьківським столом і образливо.»)

21. Що вирішив вранці? (Побачитись з нареченою Катериною Малишевою).

22. Ким працювала Катя в селі? (Вчителькою).

23. Якою побачив він наречену?(«Широкі сірі очі блищали, брови розліталися, на щоках радісний рум`янець… Поцілувати б це тепле, світле волосся! Свіжа, ніжна, весела, добра,гарна так, що увійшла, і вся хатина стала золота..»)

24. Як зреагувала вона, побачивши його обличчя?(«Глянула, і наче її легенько вдарили в груди, відкинулася, злякалася.)

25. Що тоді вирішив Єгор? (Твердо вирішив сьогодні ж піти.)

26. Що принесло йому полегшення?(Коли повернувся в свій полк, друзі  щиро раділи зустрічі, і  йому стало легше на душі «звалилося  з душі те, що не давало ні спати, ні їсти, ні дихати).

27. Що трапилося через два тижні? (Прийшов лист від матері).

28. Зачитаємо цей лист. Що вражає?(Мати серцем таки пізнала сина, але сумнів: чому б син не сказав. «Таким обличчям гордитися треба»).

29. Що порадив Єгору товариш  Іван Сударєв? (Просити у матері пробачення.)

30. Зачитаємо епізод зустрічі Єгора з матір`ю і Катею. В чому самозреченість і цільність характеру дівчини? Чим подобаються нам герої оповідання? (Людська краса).

31. Як розумієте назву  оповідання. В яких рядках виражена основна думка?(Останній абзац).

 

Олексій Толстой «Російський характер», Доля людини і людства в оповіданнях, Запитання та відповіді, зарубіжна література

Повернутися на сторінку Зарубіжна література

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *