ЧОМУ ПОТРІБНО ЗНАТИ ІСТОРІЮ, ТЕКСТИ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ
Як відомо, історія не любить слова «якби». Але порушимо це правило й спробуємо уявити, що могло б статися з нашим народом, якби не було Запорозької Січі. Очевидно, тоді зовсім не було б України, українського народу, так само, як і багатьох племен і народів на землі. Їх знищили б вороги, розтоптала б жорстока дійсність.
Наш народ існує тому, що його оборонили й відстояли мужні лицарі Запорожжя. Наперекір усім обставинам вони вибороли нам право жити на своїй землі й бути українцями.
І як буває прикро, коли ми захоплюємось воєнним мистецтвом римських легіонерів, але не маємо уявлення про ратну майстерність запорожців. Знаємо про подвиги Ганнібала і не знаємо про звитягу Самійла Кішки, Петра Сагайдачного чи Івана Сірка. Захоплюємося мужністю спартанців біля Фермопілів і не чули нічого про подвиг козаків під Берестечком…
Історією потрібно не лише цікавитися, її потрібно досконало знати, бо історія – не просто минуле народу, це – його жива душа. Ось чому той, хто не знає історії, ніколи не зрозуміє свого народу (З кн. «З голосу нашої Кліо»; 165 сл.).
Довідка. Ганнібал – полководець карфагенського війська (ІІІ ст.. до ню.е.). Самійло Кішка – український гетьман (ХVІ ст.) Петро Сагайдачний – український гетьман (ХVІІ ст.) Іван Сірко – кошовий отаман Запорозької Січі (ХVІІ ст.) Фермопіли – грецьке місто, що уславилося героїчною обороню від перських загарбників (480 р. до н.е.). Берестечко – місто, біля якого відбулася битва в найтрагічніший момент визвольної війни проти шляхетської Польщі (червень 1651 р.)
Завдання.
1. Записати на дошці: Запорозька Січ, лицарі Запорожжя, римські легіонери, Ганнібал, Самійло Кішка, Петро Сагайдачний, Іван Сірко, спартанці, Фермопіли, Берестечко.
2. Пояснити лексичне значення слів легіонер, спартанець, лицар (те саме, що й рицар – букв. середньовічний феодал на військовій службі, перен. самовідданий захисник).
3. Дібрати синоніми до слів розтерзати, ратний, майстерність, досконало.
4. Скласти план тексту (орієнтовний:
1. Історія не любить слова «якби».
2.Що було б з Україною, якби не Січ.
3. Завдяки кому існує наш народ.
4. Прикро, що не знаємо своєї історії.
5. Чому історію треба знати досконало).
5. Усно переказати текст (детально).
ЧОМУ ПОТРІБНО ЗНАТИ ІСТОРІЮ, ТЕКСТИ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ З ЕЛЕМЕНТАМИ РОЗДУМУ
Повернутися на сторінку ТЕКСТ РОЗПОВІДНОГО ХАРАКТЕРУ
пасыбо