Урок 103 (читання). Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Г, г («ге»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 103 (читання). Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Г, г («ге»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з літерами Г, г («ге»), їх назвою та звуковим значенням; формувати навички читання слів із цією літерою, удосконалювати вміння виконувати звуко-буквений, складовий аналіз слів, уміння ставити наголос, сприяти збагаченню та активізації словникового запасу учнів; розвивати спостережливість, фонематичний слух і зв’язне мовлення учнів, вміння узагальнювати та удосконалювати сказане, добирати за поданою звуковою схемою слова; виховувати любов до тварин і шанобливе ставлення до природи.

    Обладнання: каса букв; предметні малюнки; малюнки птахів; звукозапис вірша «Ходить гарбуз по городу»; кошики зі словами; картки з текстом «На городі».

    ХІД УРОКУ 103 (читання). Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Г, г («ге»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Повторення вивченого матеріалу

    1. Закріплення знань про букви та звуки
    — Давайте пригадаємо: те, що ми чуємо і вимовляємо,— це… (звуки).
    — А те, що ми бачимо і пишемо,— це… (букви).
    — Пригадайте назви букв, які вимовляються зі звуком [е] в кінці, та з’єднайте їх:
    Учні по черзі працюють біля дошки.
    — Яку з цих літер ми вивчали на попередньому уроці? (Літеру Б)

    556

    2. Вправи на розвиток кута зору

    557

    — Зараз ми, дивлячись на крапку, прочитаємо слова з вивченою буквою:
    — Яке слово з прочитаних можна назвати «зайвим»? (Буква)
    — Чому? (Усі решта слів — це назви тварин.)
    — Як одним словом назвати інші слова? (Тварини)

    III. Підготовчі артикуляційно-слухові вправи, в основі яких лежать виучувані звуки

    1. Виділення звука [г] зі скоромовки. Гра «Впіймай звук»
    — У вірші зустрінеться звук, який часто повторюється. «Впіймайте» його та назвіть, у яких словах він зустрічається.

    У ставку з гусаком
    Гусенята й гуска.
    Гусенята плюскотять,
    Гуска носом плюска.

    Діти дають відповідь на запитання. (Звук [г])
    — Ви знаєте птахів, у назві яких зустрічається звук [г]. (Голуб, грак, горобець, глухар)

    2. Добирання слів з новим звуком
    — Спробуйте назвати слова, в яких також ми чуємо звук [г]. (Гриб, магазин, гарбуз, гора, сніг)

    3. Спостереження за артикуляцією звука [г]. Характеристика звука
    — Чи можна цей звук проспівати? (Ні)
    — Струмінь повітря потрапляє на перешкоду, створеною задньою частиною язика. Який звук [г] — приголосний чи голосний? (Приголосний)

    IV. Повідомлення теми та завдань уроку
    — Сьогодні на уроці ми ознайомимось з новими літерами Г, г («ге»): їх назвою, написанням, будемо вчитися читати слова з цими буквами, записувати моделі слів зі звуком [г], а також учитися шанувати природу та оточуючий світ.

    V. Вивчення нового матеріалу

    1. Ознайомлення учнів з буквами Г, г («ге»)
    — На письмі звук [г] позначається буквами Г, г («ге»).
    Учитель показує букву Г.
    — Спробуємо зіставити малу та велику літеру. Що помітили? (За розміром різні, а за формою — однакові.)
    — Погляньте, з яких елементів складаються друковані велика і мала літери Г, г. (З великої та маленької вертикальної і малої горизонтальної паличок)
    — Вона займає у касі розрізної азбуки четверте місце.
    — На який предмет схожа літера?
    Діти називають предмети, які схожі на літеру.

    Глянь, Галинко! Гнате, глянь,
    Подивись, Ганнусю, —
    Буква «ге» гачком зігнулась,
    Як на груші гусінь!

    — На кого схожа у вірші буква «ге»? (На гусінь)

    2. Вправи з читання
    — Утворимо та прочитаємо склади.

    558

    Фізкультхвилинка

    Білі гуси налетіли
    На бабусине подвір’я.
    Поклювали, походили,
    Піднялись і полетіли.
    Гуси летять-відлітають,
    А діти тихенько за парти сідають.

    3. Вправи на впізнавання звука
    — Відгадайте загадки і дізнайтеся, що зображено на малюнку. (Предметні малюнки гарбуза, гороху.)

    • Жовтопузий карапуз
    Йшов городом та й загруз,
    Бо насіння стільки має,
    Що яж боки розпирає. (Гарбуз)

    • Без рук, без ніг, а по тичині в’ється. (Горох)

    — У якій позиції стоїть звук [г]? (На початку слова)
    — Як одним словом можна назвати ці предмети? (Овочі)

    4. Складання звукових моделей слів голуб, ріг, огірок

    559

    Троє дітей виконують на дошці звуко-буквений аналіз цих слів.
    — Який звук позначає буква Г? (Приголосний [г])
    — З яким словом ми сьогодні вже зустрічались? (Огірок) 5 Робота зі складовою таблицею

    560

    6. Читання за картками та обговорення тексту «На городі»
    — Ми зараз уявно побуваємо в гостях. А де, ви зрозумієте, коли прочитаємо текст.
    Учитель читає два речення, а діти слідкують. Наступні читає сильний учень.

    НА ГОРОДІ

    У баби Галини і діда Богдана великий город. Вони гарні господарі. На городі гарно уродила городина. Довкола — круглі гарбузи, зелені огірочки. Там — помідори, капуста, морква та горох.
    — Отже, де ми побували подумки? (На городі)
    — У кого на городі ми побували? (У баби Галини та діда Богдана)
    — Що росло в господарів?
    — Які плоди з перелічених мають зелений колір? (Огірки, капуста)
    — А які червоний? (Помідори)
    — Можливо, ви теж щось у своєму житті вже вирощували?
    — Як ви доглядали за рослинами?
    — А як потрібно ставитися до навколишнього середовища?

    7. Робота за Букварем
    1) Гра «Зберемо врожай».
    — А тепер ми зберемо свої овочі. Звукові моделі яких слів подані під малюнками? (Гарбуз, огірки, горох)

    561

    — Отже, букви Г, г («ге») позначають приголосний звук [г]. Діти разом з учителем заучують правило вголос.

    Фізкультхвилинка

    Ручки вгору, ручки вниз,
    На сусіда подивись.
    Потягнися, посміхнись,
    Пострибай і зупинись.

    2) Словникова робота.
    Пояснення значень слів, демонстрування малюнків: глухар, грак, граб.

    Глухар — велика промислова пташка з родини тетеревих.

    Грак — перелітний птах родини воронових із блискучим чорним пір’ям.

    Граб — листяне дерево або кущ родини березових із гладенькою сірою корою.

    — Складіть, діти, речення з цими словами про те, як слід охороняти дерева, природу.

    3) Читання вчителем стовпчиків слів із Букваря.
    — Прочитайте односкладові слова.
    — Знайдіть і прочитайте слова з буквою «ге» на початку слова, а потім — у середині.
    — Прочитайте слова — назви птахів; рослин.
    — Знайдіть і прочитайте слова, які відрізняються однією буквою.
    4) Робота з моделями (схемами) речень.
    — Складіть речення за схемами.

    562

    VI. Підсумок уроку

    Гра «Звідки я приніс?»
    На дошці — «кошики» зі словами: «З лісу», «З городу», «Із саду». Діти по черзі витягають картки з назвами предметів і прикріпляють під «кошиком»: гарбуз, гриб, груша, горобина, огірок, горох, горіх, граб, яблуко.
    — Яку літеру ви сьогодні вивчили на уроці?
    — Що вам запам’яталось?
    — Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали і на уроці, і «на городі».

    Урок 103 (читання). Тема. Звук [г]. Позначення його буквами Г, г («ге»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
