Іван Якович Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Іван Якович Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Мета: доповнити і поглибити знання учнів про життєвий шлях і творчість І. Я. Франка, набуті в попередніх класах; розвивати вміння учнів застосовувати свої знання; виховувати в них патріотичні почуття, любов і пошану до видатних діячів української культури.

  Тип уроку: засвоєння нових знань.

  Форма заняття: кіноурок.

  Обладнання: мультимедійна презентація.

  ХІД УРОКУ Іван Якович Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  I. Мотивація навчальної діяльності учнів
  Нещодавно вся світова громадськість відзначила велику дату — 150-річчя народження великого сина України Івана Яковича Франка. Саме цій даті і присвячено наш урок.
  Епіграфом до вивчення творчості митця пропоную використати слова Павла Загребельного: Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював Іван Франко і в якій він би не був великий.
  Так високо оцінено діяльність видатного українського письменника, знаного в усьому світі під символічним іменем Каменяр. Франко — геніальний поет, прозаїк, драматург, критик, журналіст, учений, громадський і культурний діяч, він став для України «університетом, енциклопедією, академією наук». Спробуємо переконатися в цьому впродовж кількох уроків, присвячених великому майстру слова.

  II. Вивчення нового матеріалу

  1. Повідомлення теми, мети уроку

  2. Вступне слово вчителя
  «Перед Вами портрет Франка. Те, що Ви бачите, хотів би трохи доповнити. Невеликий, хоч сильний мужчина. Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, в лініях бороди щось енергійне, уперте. Рудувате волосся непокірливо пнеться, вуси стирчать. Скромно одягнений,— він тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить — і Вас здивує, як ця невисока фігура росте й росте перед Вами, мов у казці.
  Вам стане тепло й ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б’є об кремінь і сипле іскри.
  Сильна, уперта натура, яка цілою вийшла з житейського бою!» — так говорив про І. Я. Франка Михайло Коцюбинський у 1908 році на засіданні «Просвіти».
  Був середнього росту, а йшов, як велетень… мало хто встигав за ним, а головою сягав хтозна-як високо.
  Спокійної вдачі, а вибухав, як порох, коли йшлося про добро трудящих, і кидав громи, щоб Русь не спала.
  З війська відпустили за слабкий зір, а бачив краще від інших, з низин далі сягав оком, ніж інші згори.
  Влада гнобителів не пускала його викладати у вищій школі, а він став учителем усього народу.
  Напрацювався за десятьох, а життя йому було дане лиш одне, та й то недовге. Що ж може встигнути зробити людина за відведений їй на Землі час? Як складається її життєва доля у бурхливому морі негараздів, випробувань, життєвих іспитів? Щоб відповісти на ці запитання, звернімося до фактів біографії письменника.
  Під час уроку вам потрібно виконати завдання: скласти план біографії письменника або стислий конспект.

  3. Розповідь учителя з переглядом відеофрагментів

  Фільм «Народження» (2 хв)
  Про дитячі роки писав в оповіданнях «У кузні», «Малий Мирон», «Під оборогом». В оповіданні «У кузні» він писав: «На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний огонь… Се огонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його взяв дитиною у свою душу на далеку мандрівку життя. І що він не погас і досі».
  1862—1864 — навчання у школі села Ясениця Сільна.
  Після її закінчення батьки віддали Івася до так званої нормальної школи при василіянському монастирі. 1864—1867 — навчання у нормальній школі при василіянському монастирі у Дрогобичі.

  Фільм «Школа, перші вірші» (1 хв 03 с)
  Фото 1866 року. У спогадах К. Бондарівського читаємо: «Нормальна школа в Дрогобичі ще перед вступом дитини в неї була місцем постраху… Школа була для нас жорстокістю, тьмою обичаїв, карою, лихом. Як тільки прийшли діти до школи і стали перед учителем, так зараз щезав із лиця усміх, губи строго замикалися. На місце приязної прихильності родилися відпір, здержливість, недовір’я і боязнь перед несправедливою карою».
  1867—1875 рр.— навчання у Дрогобицькій гімназії. «У гімназії був дуже скромний і несміливий. Ходив у полотняній блузі, носив багато книжок і дуже багато читав» (І. Погорецький). Про шкільні роки писав в оповіданнях «Грицева шкільна наука», «Shonshcreiben», «Олівець».

  Фільм «Львівський університет, арешт 1877р.» ( 2 хв)
  1876 р. у літературному альманасі «Дністрянка» опубліковано оповідання «Лесишина челядь», «Два приятелі». Вийшла перша поетична збірка «Баляди і розкази».
  1877 р. — почав друкувати оповідання з циклу «Борислав».
  Червень 1877 р. перше ув’язнення.
  Січень 1878 р. — суд над Франком та його однодумцями (їх звинувачували у належності до таємної соціалістичної організації, якої насправді не було). У тюремній камері Франко написав сатиру «Сморгонська академія».
  1878 р. — Франко разом із М. Павликом заснував журнал «Громадський друг». 1878 р. вийшло тільки два номери. Журнал було заборонено. Видавці випустили у світ два збірники журнального типу «Дзвін», «Молот».
  Березень 1880 року — другий арешт і тримісячне ув’язнення в коломийській тюрмі (звинувачення у підбуренні місцевих селян проти «законного порядку»).

  Фільм «1880-1886» (4 хв 38 с)
  Травень 1886 р. — у Києві одружується з Ольгою Хоружинською.
  1887 р.— перше видання збірки «З вершин і низин». Збірка присвячена О. Хоружинській.

  Фільм «1887-1896» (3 хв 07 с)
  Ще за життя до Франка прийшло визнання.
  1898 р. святкування 25-річного ювілею творчої праці письменника, яке засвідчило про велику популярність його серед народу. У 80-90-ті роки Іван Франко був для молоді тим, ким Тарас Шевченко у 50-ті роки.

  Фото 1898 року
  1899 р. вийшла збірка «Поеми», до якої були включені твори, написані на основі обробки східного епосу поема «Істар», «Сатні і Табуну», поема «Бідний Генріх», «Поема про білу сорочку».
  1900 р. вийшла збірка «Із днів журби», поема «Іван Вишенський».
  1904 р. відвідав Рим.
  1905 р. написав поему «Мойсей»

  Фото 1903 року
  1906 р. Харківський університет присвоїв науковий ступінь доктора російської словесності. О. Шахматов, Ф. Корш висунули кандидатуру Франка кандидатом у члени Російської академії наук, однак імперські реакційні сили перешкодили здійсненню цього.

  Фільм «Хвороба, смерть» (5 хв. 02 с)

  4. Заключне слово вчителя
  Якщо духовне життя народу порівнювати з багатою, розлогою кроною, то постать Каменяра — це міцний стовбур, який понад сорок років тримав на собі цю крону на межі двох століть — ХІХ і ХХ. Його називають академією в одній особі, бо перу Франка належить близько п’яти тисяч праць найрізноманітніших жанрів. Найповніше видання їх в Україні — 50 томів, але все написане ним не вміститься і в 200 томах. Мало хто у світовій літературі може зрівнятися з ним у творчих звершеннях.

  III. Первинне усвідомлення учнями матеріалу
  Пригадаймо слова, які ми використали як епіграф («Ми не можемо назвати, мабуть, жодної ділянки людського духу, в якій би не працював Іван Франко і в якій він би не був великий»).
  • То в яких же галузях працював митець?
  • Чи правильно, на вашу думку, дібрано епіграф уроку?
  Перевірка написання планів або конспектів.

  IV. Підбиття підсумків уроку
  Побудова учнями зв’язного висловлювання за сприйнятим матеріалом про І. Я. Франка.
  Використання методу сенкан.
  Побудуйте сенкан до слова «Франко».
  «Подібно до легендарного Данко, розірвавши свої груди, він дістав вогненне серце і освітив ним шлях для визволення свого народу»,— сказав про Франка Агатангел Кримський. І в цьому ми мали змогу сьогодні переконатися.

  V. Домашнє завдання
  1. Повторити поезії «Каменярі», «Товаришам із тюрми».
  2. Опрацювати біографію письменника за підручником.
  3. Вивчити напам’ять поезію «Гімн».

  Іван Якович Франко. Життєвий і творчий шлях письменника. Конспекти уроків української літератури, 10 клас

  Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків з української літератури, 10 клас

  Комментарии закрыты.