Тема: Будиночок для язичка, або де живуть звуки. Розвиток мовлення в дошкільному навчальному закладі. Середня група
Програмовий зміст: розвивати уміння слухати й чути звуки навколишнього середовища, а також звуки й інтонації мовлення; виробляти навички чіткої вимови слів, інтонаційного виділення першого звука; розвивати фонематичний слух, темп мовлення та інтонаційну виразність; удосконалювати навички вимови звуків [к], [ш], [г], [ж]; виховувати уміння слухати своїх товаришів.
Матеріал: магнітофон, записи різних звуків, римівки, предметні картинки, чистомовки, скоромовка.
Хід заняття Будиночок для язичка, або де живуть звуки. Розвиток мовлення в дошкільному навчальному закладі. Середня група
Дидактична вправа «звукові картинки»
Мета: розвивати уміння слухати й чути звуки навколишнього середовища; розрізняти їх.
(Вихователь пропонує дітям заплющити очі, послухати звуки й уявити, кому ці звуки належать: звучить барабан, нявчить кошеня, шкребе мишка, свистить свисток.)
Вихователь. Дуже багато звуків оточують людину в квартирі (бурчання холодильника, дзвінок телефону…) та на вулиці (шурхіт коліс на асфальті, дзюрчання струмка…). З усіх звуків ми легко вирізняємо звуки людської мови. А де живуть ці звуки, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
Коли ми говоримо —
Він завжди в роботі.
Коли ми мовчимо,
То й він відпочиває. (Рот)
— Так, це рот. А хто живе у роті?
Діти. Язик та зуби.
Вихователь. Отже, рот допомагає нам розмовляти. Давайте спробуємо назвати предмети, які є в нашій груповій кімнаті.
Діти. Іграшки, меблі, квіти…
Вихователь. За допомогою рота можна сказати дуже багато слів, які звучать по-різному, бо в цих словах є різні звуки. Послухайте римівки. Який звук ви чуєте найчастіше за інші?
Мишко по лісу пішов,
Мишко малинку знайшов. (Звук [м].)
Спить спокійно ситий сом,
Дивиться солодкий сон. (Звук [с].)
Тітка Тетянці торбинку дає,
Тетянка торбинку бере і іде. (Звук [т].)
Шило шубу Шурі шило,
Білим шовком шви обшило. (Звук [ш].)
Дидактична гра «Звук загубився»
Мета: закріпити вміння виділяти перший звук у слові.
Вихователь. У вас на столах картинки із зображенням предметів, назви яких починаються на звук [г], [к], [ш], [ж]) (по 4 для кожної дитини), оберіть ті, назви яких починаються на звук [г] тощо.
Діти називають предмет, зображений на картинці, інтонаційно виділяючи перший звук.
Діти.
Г-г-г-гуси, г-г-г-г-голова, г-г-г-гусінь…
Фізкультхвилинка
Пригадаймо, друзі вмить,
Як пшениченька шумить. (Рухи руками «імітація руху колосся».)
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
Ось комарик летить
І так дзвінко пищить. (Колові рухи головою.)
З-з-з-з-з-з-з-з-з-з-з !
Жук із гаєм розмовляє.
свою пісеньку співає. (Напівприсід, руки на поясі.)
Ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж-ж !
У траві змія сичить,
З нами пісню свою вчить. (Ходьба навшпиньки.)
С-с-с-с-с-с-с-с-с !
І ми з вами відпочили
Та всі трохи пошуміли.
Вихователь. Є для вас у мене гра, склад додайте, дітвора! Ви зі мною починайте, склад у риму добирайте.
Дидактична вправа «Будь уважний»
Вихователь пропонує завершити чистомовку, промовляючи її без останнього складу, а діти додають його.
Ко-ко-ко — не ходіть дале… (ко).
Ки-ки-ки — мийте чисто ру… (ки).
Жи-жи-жи — чистомовочку ка… (жи).
Же-же-же — хатинку бере… (же).
Ша-ша-ша-ша — смачна ка… (ша).
Шу-шу-шу — їм ка… (шу).
Га-га-га — широка доро… (га).
Гу-гу-гу — покажу доро… (гу).
Вихователь пропонує вивчити скоромовку:
Ворона сороці намисто купила.
Сорока «спасибі» їй говорила.
Діти промовляють скоромовку спочатку повільно, а потім прискорюють темп.
Підсумок
Вихователь. Про що цікаве ви сьогодні дізналися? Чи в усіх словах однакові звуки? Який орган нам допомагає розмовляти?
Тема: Будиночок для язичка, або де живуть звуки. Розвиток мовлення в дошкільному навчальному закладі. Середня група
Повернутися на сторінку Заняття в дошкільному навчальному закладі