Філософський повчальний зміст повісті Гоголя «Страшна помста». Аналіз твору, українська література

Філософський повчальний зміст повісті Гоголя «Страшна помста». Аналіз твору, українська література

Микола Васильович Гоголь — видатний письменник XIX ст., який народився та виріс в Україні, а жив та писав у Росії. Більшість своїх творів він присвятив рідній українській землі, її мужньому та веселому народові. Один з таких творів — повість «Страшна помста». Нашу увагу привертає вже сама назва. Але це не просто опис подій, у творі наявна повчальна філософія. Після прочитання повісті постають питання: чому страждає Катерина; чому Іван-вершник — повинен весь час сидіти на коні; звідки взявся чаклун? Відповідаючи на них, можна зрозуміти філософський зміст повісті.
Героїня твору Катерина — вірна дружина, слухняна й шаноблива дочка, любляча мати. Але, на жаль, належить вона до роду Петра, який, як Каїн, вбив названого брата Івана. Коли Господь покликав до себе обох, Іванові було запропоновано самому обрати кару зраднику та вбивці. Дійсно, страшну кару вигадав той: всі з роду Петра мусять бути злочинцями, а останній — найгіршим. Через злочини нащадків повинні страждати в могилах їхні пращури, а найбільше страждатиме Петро.
Погодився Господь на цю пропозицію, але його, мабуть, вразила жорстокість подібного покарання. Християни ж бо повинні бути перш за все милосердними, вибачати гріхи боржникам своїм. А Іван не зміг простити, тож і сидітиме вічно тепер на коні.
Підступність Петра відбилася на долі його нащадків. Катерина та її маленький син розплачуються за давній гріх свого пращура.
Батько Катерини, чаклун, що хотів одружитися зі своєю дочкою, вбив свою дружину, дочку, зятя, онука й багато інших людей. Він є тим самим найбільшим злочинцем з роду Петрового. Кожен одержує належне покарання.
Отже, ця повість вчить нас жити за законами християнської моралі, бо через гріхи наші будуть страждати нащадки.

Філософський повчальний зміст повісті Гоголя «Страшна помста». Аналіз твору, українська література

Повернутися на сторінку Українська література

Повернутись на сторінку Микола Гоголь

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *