Буквосполучення ьо. Написання складів і слів із буквосполученням ьо, навчання грамоти

Буквосполучення ьо. Написання складів і слів із буквосполученням ьо, навчання грамоти

Хід заняття Буквосполучення ьо. Написання складів і слів із буквосполученням ьо, навчання грамоти

II. Актуалізація опорних знань учнів
— До нас прилетіла маленька сіренька пташка. (Учитель демонструє іграшку-пташку.) Як її звати? (Соловей) Бачите, він щось тримає у дзьобі? Це лист! Зараз подивимось, що там? (Учитель бере листа у соловейка й зачитує.) «Шановні учні! Запрошуємо вас до нашого казкового лісу! Там на вас чекають зачаровані звірі, птахи й незвичайні рослини! А чому вони зачаровані ви дізнаєтесь лише тоді, коли дістанетесь лісу!» Чи готові ви подорожувати? (Готові) Щоб нам дістатися чарівного лісу, треба знати правила подорожі! А для цього необхідно виконати ряд завдань! Спершу визначимо, як можна потрапити до чарівної країни лісу!

1. Бесіда за матеріалами уроку читання

Завдання 1. Подивіться уважно на малюнки і скажіть, що там зображено:
а) дельтаплан;
б) літак;
в) крило;
г) повітряна кулька;
д) килим-літак.

Учитель пише на дошці слова: дельтаплан, літак, крило, кулька, килим-літак.

Що спільного між цими словами? (Всі вони означають «політ», «рух у повітрі», й мають спільну літеру л («ел» ), що позначає звуки: [л], [л’].)
У яких словах звук [л] твердий? (Крило, килим)
А в яких м’який? (Дельтаплан, літак, кулька)
А зараз будьте уважні! Який звук у цих словах (дельтаплан, літак, кулька) пом’якшує приголосний [л]? Правильно, це голосний звук [і].
А що робить м’який знак? Який звук він утворює? (М’який знак — єдина буква в алфавіті, яка самостійно не позначає ніякого звука, а вживається тільки для позначення м’якості попереднього приголосного на письмі.)
— Молодці! Із першим завданням ви вправно впоралися! Тому кожен з вас отримує квиток до лісу! (Учитель роздає «квитки» — картки 10 х 10 см, із зображенням журавля.)

2. Гра «Знайди слово до моделі»
На кожну парту вчитель кладе конверт з маркою із зображенням журавля.

Завдання 2
— Подивіться, на крилах якого птаха ми полетимо? (Так, наша подорож почнеться на могутніх крилах птаха-легенди — журавля!) Але крила у нього не такі сильні й могутні, щоб донести нас аж до лісу. Тому ми повинні допомогти йому в цьому, з’єднавши слова з відповідною звуковою схемою. (У конвертах учні знаходять слова і звукові моделі до них, які розкладають на парті.)

532

III. Повідомлення теми і завдань
— Певно, ви вже здогадалися, з якою буквою ми будемо працювати! Так, це м’який знак! Але він не один, а разом з подружкою. Як її звуть, ви дізнаєтесь із загадки.
Чим закінчується літо, починається осінь? (Буквою о)
— Звісно, його подружка — це буква о! Вони полюбляють ходити разом. У якому слові ви щойно їх зустріли? (Пеньок)
— Отже, сьогодні ми будемо вчитися гарно й правильно писати буквосполучення ьо як окремо, у складах, так і в словах, і в невеличких реченнях.

Спостереження за зміною значення слів після зміни однієї букви
— Спершу знайдемо слова, що містять буквосполучення ьо. У цьому нам допоможуть слова льон, пеньок. Візьмемо слово льон.
Лоьн, польову квітку з синіми пелюстками, лише змінивши букву д на н, можна перетворити на… спеціально обладнану яму зі східцями для зберігання продуктів, переважно овочів і фруктів. Здогадалися, що це? Так, це погріб, або льох.
На дошці вчитель записує слова: льод —> льон —> льох,)
— А які слова можна утворити зі слова пеньок? Як? (Можна утворити слова деньок, опеньок. У першому випадку ми змінили букву п над, а в другому — ми додали букву о й утворилася назва гриба.)
— Наша робота зміцнила крила журавля, дала йому сили, і тепер він готовий до польоту!

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Графічний аналіз буквосполучення ьо
— Ось ми і дісталися казкового лісу. (На дошці з’являється малюнок лісу, звучить спів пташок, шум дерев і дзюрчання струмочка.)

533

Ось ведмедик виглядає,
Він нам щось розповідає:
«Усі, хто тут проживає
Знати секрет-ключ лісу має!

Бо якщо його не знати — можна у біду потрапити:
Ніде буде ні присісти, ні спочити, ні поїсти!
Ви повинні його відгадати, щоб друзями лісу стати!»
Бачте, пливе хмаринка
І несе вона сльозинки!
А вона ж непроста,
Бо секрет трима!
Цей секрет є й у квітці льону,
Що живе біля пасльону.
Ось метелик пролітає,
Гусінь-подругу він має!
Ви уважними були,
Про що нам чарівні істоти розповіли?

— Так, у кожного з лісових мешканців є чарівний ключик! І ми його знайшли! Це буквосполучення ьо.
— Поглянемо, на що воно схоже? (Воно схоже на букву ю, на ніс з оком, на велосипед з одним колесом, на два ока, одне з яких приморгує…)

2. Пояснення написання буквосполучення ьо
— Мешканці лісу кажуть: «Бачите, наш ключик непростий! Він складається аж… (пауза — учні відповідають) з двох букв, що поєднані… (верхнім поєднанням)».
— Діти, допоможемо мешканцям лісу навчитися гарно писати ьо? (Так)
— Порівняймо друковане й рукописне написання буквосполучення ьо. Чим воно схоже і чим відрізняється? (На дошці з’являється друковане й рукописне написання буквосполучення ьо.) При друкованому написанні буквосполучення ьо відсутнє відкрите поєднання літер ь і о, літери пишуться без нахилу, й маленький овал у літері ь закритий. Водночас рукописне написання передбачає відкрите поєднання ь з літерою о.
— Згадаємо, з яких елементів складаються літери ь і о. (М’який знак складається з одного елемента — короткої прямої лінії із заокругленням у вигляді овалу. А буква о — з одного елемента — овалу.)
— Яке поєднання нам потрібне? Чому? (Ці літери поєднуються відкритим поєднанням, подібно до поєднувальної лінії букви в («ве» ), тому що таке поєднання є більш економним і зручним. Воно вимагає менше часу й зусиль на написання буквосполучення ьо.)
— Таким чином, щоб написати буквосполучення ьо, потрібно спершу написати м’який знак під рахунок раз-і.

Починаємо писати від верхньої рядкової лінії. Ведемо коротку пряму вниз на себе. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч. Торкнувшись цієї лінії, ведемо, заокруглюючи, угору. Близько середини робочого рядка заокруглюємо ліворуч.) Не доводячи до середини короткої прямої лінії, заокруглюємо, ведемо поєднувальну лінію вгору і пишемо малу букву о під рахунок і-раз-і. (Починаємо писати букву нижче верхньої рядкової лінії. Ведемо вгору до верхньої лінії робочого рядка. Торкнувшись верхньої робочої лінії, заокруглюємо ліворуч. Ведемо вниз на себе, теж заокруглюючи. Біля нижньої рядкової лінії заокруглюємо праворуч. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядка, ведемо вгору до початку овалу.
— Подивіться, чи вийшло буквосполучення ьо? (Так) Що для цього потрібно? (Поєднати букви ь і о через відкрите поєднання.)

3. Пальчикова гімнастика

4. Письмо буквосполучення ьо
1) Почнемо «очима» ми писати,
(Очима слідкують за учителем.)
Раз-і, і-раз-і — написали.
2) А тепер мокрий пензлик ми візьмемо,
(Троє учнів пишуть пензликом на дошці.)
Аналіз написаних буквосполучень ьо.
3) А тепер пташкою хоче політати ключик чарівний.
Спробуй його «спіймати» у повітрі лісовім!
(«Письмо» буквосполучення ьо у повітрі.)
4) Взяли ручки — обведемо тильною стороною зразок в зошиті:
раз і, і-раз-і.
5) Порівняння написаного.
— Подивіться, як написали буквосполучення ьо синьоокий Льон, помідор Пасльон і соловейко Тьох-тьох.

534

— Хто з них написав це буквосполучення без помилок? Доведіть.
6) А тепер ми можемо й самостійно «ключик» написати,
За пунктиром спершу, потім — за зразком списати.
(Письморядка буквосполучення ьо.)
7) Письмо другого рядка буквосполучення ьо.
— Перетворимо «Бабу Ягу» і «Чахлика невмирущого» на «доброго короля і королеву», написавши красиво рядок букв.

V. Письмо складів і слів з буквосполученням ьо

1. Гра «Хто співає?»
— Тшш… чуєте, хтось співає?! (Звучить гудіння джмеля, комара, тьохкання солов’я, крякання каченят.) дзьо…., сьо…, крьо…, тьох-тьох…
(Учні сприймають «спів» мешканців лісу. Після цього аналізують написання буквосполучень дзьо, сьо, крьо, тьох-тьох з подальшим записом їх у зошит.)

2. Творча робота «Знайди слова»

535

Діти розшифровують слова: льон, льод, дзьоб, сльоза, пеньок, опеньок, корольок. Учитель пояснює, що корольок — найменший птах в Україні. Льод — замерзла вода, яка у вогні не горить, у воді не тоне. Відгадавши слова, учні за допомогою вчителя придумують, кого або що вони врятували, і яку користь принесли лісу. Наприклад: «Відгадавши слово сльоза, ми повернули лісовій хмаринці здатність поливати ліс цілющим дощиком». Потім учні розбирають і записують слова: пеньок, опеньок, льон, льод.

VI. Підсумок
— Ось ми і повернулися до класу. Щоб від подорожі залишилися не тільки цікаві спогади, а й гарні знання, друзі нам подарували листочки (червоний і зелений). За допомогою них ми зараз пограймо у гру: «Що я дізнався з уроку?» А для цього поділимося на команди: перший ряд — «Соловейки», другий — «Журавлики», і третій — «Корольки». Зараз визначимо, яка команда була найуважнішою й найкмітливішою. Кожному ряду я пропонуватиму запитання. Коли одна команда відповідає, решта уважно слідкують за її відповіддю. Якщо згодні — піднімають зелений листочок, якщо ні — червоний. Готові?
— Яке буквосполучення ми навчилися писати на уроці?
— Яке поєднання букв у ньому? Чому? (Відкрите, тому що воно вимагає менше часу й зусиль на поєднання букв ь і о.)
— Наведіть приклади складів із буквосполученням ьо. (Льо, рьо, дзьо, крьо, сьо)
— Які слова ви знаєте з буквосполученням ьо? (Льон, льод, льох, дзьоб, сльоза, пеньок, опеньок, польот, пасльон, корольок та ін.)
— Придумайте речення з одним зі згаданих слів. (Завдання для всіх команд)
— Зашифруйте вивчене буквосполучення у малюнках. (Представники команд виходять до дошки, де пишуть буквосполучення ьо, яке домальовують так, щоб утворився малюнок пташки, комашки, дерева, квітки…)

Аналіз робіт команд
— Отже, яким був наш урок? Чого ми навчилися? Що було цікавим, складним, веселим? З чого ми починали роботу? На виконання яких завдань ми витратили найбільше часу? Яке із завдань було найскладнішим? Що допомогло вам впоратися з ним? Оцініть власну роботу. Біля найвдалішого слова, написаного вами в прописах (зошитах), намалюйте маленьке червоне яблучко.
Учитель оцінює роботу всього класу і кожної команди окремо, а дітям, які працювали особливо старанно, роздає картонні яблучка-фішки.

Буквосполучення ьо. Написання складів і слів із буквосполученням ьо, навчання грамоти

Повернутися на сторінку Навчання грамоти

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *