Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою; вчити читати склади, слова з буквою ь (м’який знак); удосконалювати вміння учнів робити звуковий та звуко-буквений аналіз слів, збагачувати словниковий запас дітей; розвивати увагу, мислення, фонематичний слух, зв’язне мовлення, спостережливість, пізнавальний інтерес; виховувати охайність, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

    Обладнання: зображення місяця, зірок; звукові моделі слів; предметні малюнки; картки з друкованим зображенням букви; зошит для друкування.

    ХІД УРОКУ 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів

    1. Гра «Поверни зірку» («Зоряне небо»)

    Вгадайте хитре це слівце
    Підказую: е в морі це,
    А буває ще на сцені,
    В небі ж просто незліченні! (Зірки)

    — Молодці! А коли вони з’являються на небі? (Вночі) Правильно. А що ще з’являється вночі на небі? (Місяць)
    — До нас по допомогу прийшов Місяць, адже вже декілька ночей він не бачив зірочок, через це йому самотньо світити в небі одному. Отже, він просить допомогти повернути зіроньки назад на небо. Допоможемо?
    — Але для цього необхідно виконати таке завдання: підібрати слова-зірки, які відповідали б звуковим моделям.

    519

    2. Робота зі словником
    — Ми знаємо, що слово зірка може мати кілька значень. А як ви вважаєте, що означає слово місяць?

    III. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
    — Буква, яку ми будемо сьогодні вивчати, звука не позначає, але на м’якість попередніх приголосних звуків впливає. Назва цієї букви — м’який знак. Послухайте, як про неї пише Ганна Чубач.

    В алфавіті я в кінці,
    В мене усміх на лиці.
    Не хизуюсь я, але…
    Вам без мене буде зле.
    Бо як тільки я у слові,
    Слово м’якше для вимови.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Загадка

    Літом наїдається,
    А зимою висипається. (Ведмідь)

    — Поділіть слово-відгадку на склади. Чи однаково вимовляються останні звуки у першому і другому складах? Чому?
    — Давайте тепер надрукуємо наше слово-відгадку в зошитах.

    2. Проблемна ситуація
    — Прочитайте записане слово. Чи відповідає запис звучанню слова-відгадки? (Ні)
    — Як ви думаєте, чому? (Варіанти відповідей учнів.)

    V. Ознайомлення з буквою ь (м’який знак)

    1. Вірш

    Я — не шість!
    Я — м’який знак.
    Це повинен знати всяк.
    Я — не літера нова.
    Я пом’якшую слова.

    2. Показ букви ь (м’якого знака). Аналіз будови, порівняння з вивченими буквами

    3. Заучування фрази
    — Буква ь звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.

    Фізкультхвилинка

    Руки в сторону та вгору —
    На носочки підніміться.
    Підніміть голівку вгору
    Й на долоньки подивіться.
    Руки в сторони розвести,
    Опустити плавно вниз,
    Присідати ми почнемо,
    Добре ноги розімнемо.
    Раз присіли — руки прямо.
    Встали. Знову все так само.
    Вправу дружно почали.
    Нахил вліво — раз, два, три!
    Повертаємося вправо.
    Все виконуємо гарно.
    Вліво, вправо повернулись.
    Ось розминці вже кінець.
    Хто ж старався — молодець!

    4. Звуко-складовий аналіз слова-відгадки ведмідь

    520

    5. Виділення місця в слові, де стоїть ь (м’який знак)

    Півень, горобець, ведмідь —
    Знак м’який в кінці стоїть.
    Журавель, дельфін і рись —
    Знак м’який! Не помились.
    О. Кононенко

    6. Гра «Хто більше?»
    Добирання слів з м’яким знаком.

    VI. Робота в зошиті

    1. Друкування букви у зошитах

    2. Запис слів ведмідь, рись

    VII. Робота за Букварем

    1. Розглядання малюнків та аналіз звукових моделей слів

    2. Читання складів та зіставлення звукових значень (твердий/м’який)

    3. Читання стовпчиків слів
    • Хором;
    • ланцюжком.

    Фізкультхвилинка

    Щось не хочеться сидіти.
    Треба трохи відпочити.
    Руки вгору, руки вниз.
    На сусіда подивись.
    Руки вгору, руки в боки.
    Вище руки підніміть.
    А тепер їх відпустіть.
    Плигніть, діти, кілька раз.
    За роботу, все гаразд.

    4. Робота над текстом
    1) Читання тексту вчителем.
    2) Словникова робота.
    Польова — та, що росте в полі.
    3) Напівголосне читання тексту учнями.
    4) Вибіркове читання за завданням учителя.

    VIII. Підсумок уроку
    — З якою буквою ми сьогодні ознайомилися? (Ми ознайомилися з буквою ь (м’який знак).)

    — Які звуки вона позначає на письмі? (Буква ь (м’який знак) звука не позначає, але впливає на м’якість попереднього приголосного.)

    Урок 92 (читання). Тема. Буква ь (м’який знак). Позначення ним м’якості приголосних, уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
