УРОК 9 Тема. Розвиток зв’язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма), українська література 5 клас

  УРОК 9 Тема. Розвиток зв’язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма), українська література 5 клас

  Мета: розширити кругозір учнів, знання з історії та географії рідного краю; розвивати навички самостійної роботи з літературою; зв’язне мовлення, образне та креативне мислення, вміння чітко та послідовно викладати свої думки; виховувати любов і повагу до рідного краю, усної народної творчості; допитливість та спостережливість.

  Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення.

  Обладнання: карти місцевості, малюнки, фотографії, репродукції з картин, де зображена дана місцевість; література місцевих краєзнавців, матеріали краєзнавчих, шкільних музеїв.

  Теорія літератури: легенда та її ознаки, учнівський твір, засоби виразності.

  ХІД УРОКУ 9 Тема. Розвиток зв’язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма), українська література 5 клас

  І. Мотивація навчальної діяльності

  Повідомлення теми й мети уроку.

  ІІ. «Поетична хвилинка»

  Варіант учителя.

  Свято рідної мови

  Це з чиєї намови
  Свято рідної мови
  В нашій школі було?
  Цитьте, сови та круки,
  Це було не з принуки,
  Не комусь там на зло.
  Ми покажемо гідно:
  Мова, кожному рідна,
  В нашім серці цвіте!
  Мова давня-предавня,
  Пребагата, преславна —
  Всім відомо про те.
  Свято рідної мови —
  Не байдужі промови,
  Не пусті балачки,
  А пісні величаві
  Віри, доблесті й слави,
  Що плекали віки.
  Це надія і ласка,
  Це бабусина казка,
  Це для хворого лік.
  Свято рідної мови —
  Це Тарасове слово,
  Що не змовкне повік.
  (М. Петренко)

  Можливий коментар учня.

  Рідна мова для кожної людини — це великий скарб. Уміле користування усіма багатствами мови обов’язково сприятиме успіху у спілкуванні, допоможе стати професіоналом у своїй справі. Врешті-решт, це ознака культурної, освітньої людини. Ось про це йдеться у поетичних рядках, цим вони нас і приваблюють.

  ІІІ. Основний зміст роботи

  1. Слово вчителя.

  Давайте спробуємо творчо обробити переказ або скласти власну легенду про назву свого села (міста, річки, краю). Твір на таку тему повинен містити ознаки жанру: зачин (вступ), основну частину, кінцівку (висновок), у ньому мають бути незвичайні, фантастичні елементи. Обсяг роботи — від 0,5 до 1 сторінки.

  2. Розвиток мовлення.

  Усний переказ місцевих легенд і бувальщин про назви населеного пункту чи водойми.

  Зразок

  Щодо назви міста Куп’янськ Харківської області існує кілька версій. Одна з них говорить, що населення цього містечка у давнину займалося багатьма видами промислу, особливо торгівлею. Отже, від «купців» виникла «Купенка», а згодом і «Куп’янськ».

  Друга версія говорить про те, що назва міста походить від «куп» — «горбів», на яких воно розташувалося. Кажуть, що у Куп’янську — сім погод, на кожному горбі і в кожній западині своя.

  Третя легенда оповідає про те, що в давнину навколо міста були розташовані колонії бабаків (до речі, є вони й дотепер!). Риючи нірки, ці звірята роблять купки землі. Від них — і назва. Ці тваринки зображені навіть на старовинному гербі міста.

  Останню версію можна розширити, додати вигадані, фантастичні елементи. Наприклад: одного разу бабаки своїм свистом (як козаки «вогняною поштою») попередили місцевих жителів про наближення татар, і ті встигли заховатися в лісі від ворогів.

  3. Робота на чернетках. Самоперевірка, редагування творів.

  Зразок твору.

  Колись давно наше поселення знаходилося на краю Дикого Поля. З одного боку — безмежні простори, зарослі густою травою, а з другого — українські села й міста. В околицях водилося безліч звірів та птаства. Але найпомітнішими були байбаки, колонія яких оселилися на сонячних пагорбах. Скрізь виднілися купи чорної землі, які вказували на нірку байбака навколо. Найстаршим у цій колонії був Великий Байбак, мудрий і досвідчений. Він учив молодих розрізняти шуми: ось табун косуль пробіг, ось зграя лебедів полетіла — сиди собі спокійно. А як зачуєш тупіт коней, крики орди — тривога! Свисти щосили й ховайся в нірку. Люди почують тривожне пересвистування байбаків — і собі чи ховатися, чи до оборони ставати. Так і назвали на честь пильних охоронців місто спочатку Купенкою, а потім Куп’янськом. А портрет Великого Байбака зобразили на міському гербі.

  4. Робота в чистовиках.

  Зошити здаються для перевірки.

  IV. Домашнє завдання

  Підготуватися до тематичного оцінювання.

  VI. Підсумок

   

  УРОК 9 Тема. Розвиток зв’язного мовлення, творчий переказ або складання легенди про походження назви рідного міста, села (чи якогось місцевого топоніма, гідроніма), українська література 5 клас

  Повернутися на сторінку Конспекти української літератури 5 клас

  Комментарии закрыты.