Урок 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння будувати власне висловлювання; розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

    Обладнання: схеми для читання складів, поданих в аналітико-синтетичній формі; картки з зображенням літер; картки з записом стввпчиків слів для вправи «Пеньок».

    ХІД УРОКУ 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    А тепер, сідайте, діти.
    Домовляймось — не шуміти,
    Руку гарно піднімати,
    Чітко, в лад відповідати,
    На уроці не дрімати,
    Краще знання здобувати.

    II. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
    — Сьогодні на уроці ми повторимо те, що вивчили на попередньому уроці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.

    III. Повторення вивченого матеріалу

    1. Мовна розминка
    Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.

    Ми носили воду в ситі,
    Та дерева не политі.
    Воду в ситі не носити,
    Саду ситом не полити.

    2. Веселі читалочки

    Да, до, ду, де, ді.
    Добре раку у воді.
    Ді, де, ду, до, да.
    Тепла у ставку вода.

    3. Гра «Ланцюжки»

    — Склади читайте, слова складайте.

    511

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Виділення найчастіше вживаного звука

    Бачила Зіна, як зірка упала,
    Зразу бажання вона загадала:
    «Взимку на землю хай випаде сніг,
    Зіна хай буде завзятіша всіх,
    Хай її до зоосаду
    Залюбки батьки ведуть,
    Хай зефіру й мармеладу
    Завтра зранку їй дадуть».

    Багатозначність слова: «зірка» — небесне тіло; морська тварина; видатний артист.

    2. Словникова робота

    Завзятіша — енергійна, наполеглива у досягненні чого-небудь.

    Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.

    Залюбки — охоче, із задоволенням.

    3. Артикуляція звука. Віднесення його до приголосних

    4. Звуковий та звуко-складовий аналіз слів (з твердим та м’яким звуком)

    514

    5. Виділення слів зі звуками [з], [з’]
    — Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з’] — два оплески.

    Зима морозяна на дворі,
    Замети білі на землі.
    Зоріють в небі ясні зорі.
    Заснули зайчики малі.
    Н. Забіла

    — Отже, буква з («зе») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з’],

    6 Гра «Хто більше?»
    Добирання слів зі звуками [з], [з’] у різних позиціях.

    V. Ознайомлення з буквою з («зе»)

    1. Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в касі букв

    2. Вірш

    Всі звірі знають букву «зе»:
    І зубр, і зебра не минають,
    І та змія, що в ліс повзе,
    І зайчик з нею справу має.
    А схожа «зе» на цифру три.
    Поглянь: неначе дві сестри!

    3. Утворення та читання складів

    515

    4 Читання слів. Вправа «Пеньок»

    КозаЗіркаДвір
    КозаДіркаЗвір
    КосаЗіркаДвір
    КозаЗіркаДвір
    КосаДіркаЗвір

     

    VI. Робота в зошиті

    1. Друкування букви у зошитах

    2. Друкування слів зірка, зоосад

    Фізкультхвилинка

    Трішки ми попрацювали,
    Сили наші підупали.
    Треба нам би відпочити —
    Свої сили відновити.
    Руки вгору, руки в боки,
    І ще декілька підскоків.
    Руки вгору, руки вниз —
    До навчання знов берись.

    VII. Робота за Букварем

    Фізкультхвилинка

    Що ж, мабуть, прийшла пора
    Трохи відпочити.
    Хочу на фізкультхвилинку
    Всіх вас запросити.
    Раз — підняли руки вгору,
    Два — нагнулися додолу.
    Руки в боки.
    Повернулись, повернулись
    І вправо, і вліво,
    Щоб нічого не боліло.
    Раз, два, три, чотири!
    Набираємося сили.
    Повернись, повернись,
    До сусіда посміхнись.

    Робота над текстом

    1. Словникова робота

    Коло (дому) — близько, поруч (з домом).

    Замурував (у лід) — покрив льодом.

    Ковзанка — місце для катання на ковзанах.

    2. Напівголосне читання тексту учнями

    3. Вибіркове читання

    4. Робота над виразністю
    — Знайдіть в тексті окличні речення.
    — З якою інтонацією їх треба читати?

    5. Робота над фразеологізмами
    — Як ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»? (Варіанти відповідей дітей.)
    — Як можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)
    — Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді дітей.)

    6. Заучування напам’ять скоромовки
    Мороз Мороза водив за носа.

    VIII. Підсумок уроку
    — З якою буквою ви ознайомилися?
    — Які звуки вона може позначати на письмі?
    — Що означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?
    — Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з тексту «Весела зима»?

    Урок 89 (читання). Тема. Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
