Урок 8 Тема. Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король», зарубіжна література 4 клас

    Урок 8 Тема. Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король», зарубіжна література 4 клас

    Мета: ознайомити учнів з казкою Е. Т. А. Гофмана; вчити самостійно розрізняти, визначати, обґрунтовувати жанрові ознаки літературних творів, складати невелику усну розповідь про життєвий шлях письменника, висловлювати особисті міркування щодо прочитаного; виховувати уважність.

    Обладнання: мапа світу; картки для контролю техніки читання; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 8 Тема. Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король», зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань

    ►Дидактична гра «Опорні слова»

    Дидактична мета: вчити запам’ятовувати деталі сюжету, відтворювати їх в усних переказах.

    1) Скрипка, вишивальниця, вовчиця, пастка, принцеса. («Вишивальниця птахів», грецька казка)

    2) Сторож, савана, леопард, змія, страус. («Сторож савани», кенійська казка)

    3) Брати, півбудинка, півосла, суддя, вирок. («Як гукнеш — так і відгукнеться», ефіопська казка)

    4) Дракончик, бджола, чернець, Тенгу, монастир. («Тенгу», японська легенда)

    ►Дидактична гра «Відгадай»

    Дидактична мета: розвивати вміння впізнавати жанри різних творів, закріплювати знання основних особливостей жанрів.

    Учитель зачитує уривки творів різних жанрів. Діти відгадують, який за жанром цей твір, і доводять свою думку. Виграє той, хто дасть найбільше правильних відповідей. Наприклад:

    • Казка, друзі, — не на сміх,
    Не із брехеньок пустих.
    Казка — це не просто міх
    небувалих лих і втіх…
    (Валентин Бичко «Казка, друзі, — не на сміх», вірш)

    • Народився Робін Гуд у Ноттінгемському графстві, неподалік від міста Локслі. («Робін Гуд», англійська легенда)

    • Ліс — не школа, а всіх навчає. (Прислів’я)

    • Біля корабельного дзвона боцман поставив високу скриню. Матроси скаржились, що та скриня заважає їм вибивати склянки.

    (Микола Трублаїні «Пустуни на пароплаві», оповідання)

    • Летить — пищить, сяде — мовчить.

    Хто його вб’є, той свою кров проллє. (Загадка)

    III. Повідомлення теми й мети уроку

    — Назва розділу — «Літературні казки» — підказує, що йдеться про казки, які, на відміну від народних, мають автора. Тому їх ще називають авторськими.

    Як і в народних казках, у цих творах дійовими особами є люди, тварини, рослини…

    Сьогодні ви послухаєте уривок з казки «Лускунчик і Мишачий король».

    Автор її — відомий німецький письменник Ернест Гофман. Народився Ернест Теодор Амадей Гофман у 1776 році в Кенігзберзі (зараз це російське місто Калінінград). Хлопчиком він був веселим, дуже допитливим і ще в школі виявив великий хист до музики і малювання. Ернест також наполегливо опановував мистецтво слова: залюбки складав вірші, оповідання, казки тощо. Але вчитися після школи пішов, як і його батько, на правника, бо в ті часи це був фах, що давав змогу людині забезпечити собі та своїй родині життя. Після навчання Е. Гофман почав працювати у суді, але недовго. Невдовзі став керівником оркестру, потім диригентом та художником-декоратором у театрах. І весь час багато писав. Спершу то були музичні твори: опери, дуети, вокальні п’єси, статті про музику та про музик. З 1812 p. Е. Гофман майже цілком віддається літературі. З того часу він написав чимало: романи, повісті та оповідання, що разом склали 6 великих томів. Найвідоміші з них — збірки оповідань і казок «Фантазії в дусі Калло», «Серапіонові брати», романи: «Еліксир диявола», «Життєві переконання кота Мурра». Гофман — автор опер «Аврора», «Ундина». Йому було всього 46 років, коли він пішов з життя. Він здобув собі світову славу художніми творами. Майже всі його оповідання та повісті мають казковий сюжет, у них поруч із людьми діють феї, чаклуни, добрі і лихі духи, тварини. Та є серед героїв Гофмана люди, особливо діти, які мають чисте, вразливе серце.

    Запрошую вас побувати в дивовижному світі Гофмана.

    IV. Робота над новим матеріалом

    1. Первинне слухання твору

    — Назвіть дійових осіб казки.

    — Хто її головний герой?

    2. Словникова робота

    ГусариЛускунчикзажадала
    тулупспоконвікунайтвердіші
    вельмипредкибезперестанку
    ошатнийнайдужчеприсоромлений

     

    — Доберіть синоніми до слів: вельми, ошатний, споконвіку.

    3. Аналіз змісту твору з елементами вибіркового читання

    — Прочитайте, яким був Лускунчик, що стояв тихо і скромно під ялинкою.

    — Кому батько доручив доглядати й оберігати Лускунчика?

    — Хто ще мав право користуватися його послугами?

    — Чим Марі сподобався Лускунчик?

    — Яким було його обличчя, очі? Пригадайте.

    — Яким було ставлення Фріца до Лускунчика? Прочитайте, що говорить про це батько.

    — Доведіть, що Марі була доброю і вразливою дівчинкою.

    — Перекажіть уривок казки від імені Марі, а потім — від імені Фріца, передаючи інтонацію їх ставлення до Лускунчика.

    V. Підсумок уроку

    — Поміркуйте, чому Марі була сердита на хрещеного Дросель-маєра.

    — Що вас здивувало в казці?

     

    Урок 8 Тема. Літературна казка. Ернст Теодор Амадей Гофман «Лускунчик і Мишачий король», зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
