Урок 73 (читання). Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами Т, т («те»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 73 (читання). Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами Т, т («те»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквами Т, т («те»), їх алфавітною назвою та звуковим значенням; виробляти навички читання складів, слів з буквою т («те»); розвивати логічне мислення та увагу учнів; виховувати доброзичливість та бажання допомагати іншим.

    Обладнання: конверт із завданням; картки для складання звукових моделей.

    ХІД УРОКУ 73 (читання). Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами Т, т («те»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань учнів
    — Діти, сьогодні нам Поспішайко написав листа, але чомусь речення в ньому недописані. Я читатиму початок, а ви скажіть, що забув написати Поспішайко.
    • Звуки бувають голосні і… (приголосні).
    • Голосні звуки в схемі позначаються… (о)
    • Приголосні поділяються на… (тверді і м’які).
    • Тверді позначаються… (-)
    • А м’які…(=)
    — Ще у конверті є краплини. Але чомусь у словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на краплинах.

    464
    (Калина, віник (вінок), коса, слива (слово), просо, поле, мак)

    — Молодці, Поспішайко вдячний вам за допомогу.

    III. Повідомлення теми і мети уроку
    — Послухайте вірш і скажіть, який звук у ньому зустрічається найчастіше.

    Тигр гарчить, гарчить тигриця —
    Пролетіла низько птиця.
    І смугасті тигренята
    Шкірять гострі зубенята.

    — Сьогодні ми вивчимо букву, що позначає звуки [т], [т’]. Це буква т («те»).

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Гра «Спіймай звук» (слід знайти слова, у яких зустрічається звук [т] або [т’])

    Там, де трактор торохтить,
    Тракторист давно не спить.
    Від світанку до світанку
    Оре він свою ділянку.

    2. Відгадування загадок. Складання звукових моделей слів-відгадок

    • Йде слідом за тобою:
    Утікай — не утечеш,
    Доганяй — не доженеш.
    Що це? (Тінь)

    Запис звукової моделі на дошці вчителем.

    465Висновок: у слові тінь буква т («те») позначає м’який звук [т’].

    • Я йшов через площу і міст
    На пошту відправити братові… (лист).

    Запис звукової моделі на дошці учнем.

    466Висновок: у слові лист буква т позначає твердий звук [т].

    • Міцний дзьоб він має
    Комах з-під кори добуває. (Дятел)

    Запис звукової моделі на дошці і в зошитах для читання:

    467Висновок: у слові дятел буква т позначає твердий звук [т].

    Заучування фрази: «Буква т позначає два приголосних звука: твердий [т] і м’який [т’]».

    3. Утворення складів типу злиття
    — Утворіть всі можливі склади з буквою т («те»).

    468

    Фізкультхвилинка

    Туман в траві стеріг отару,
    Не дасть отару на поталу.
    А тут над ставом засвітало,
    Отара — є, туман — розтанув.

    V. Робота за Букварем

    1. Читання складів з буквою т («те»)

    2. Читання слів за подібністю (синтетичний спосіб)

    3. Гра «Впізнай звук: твердий чи м’який»
    — Я називатиму слова, якщо в них є твердий звук [т], ви показуєте таку картку (–), а якщо є м’який [т’] — то (=).
    Торт, дерево, тісто, троянда, кіт, рідня, ластівка, лист, стіл, дятел, парк, літо.

    4. Читання стовпчиків слів

    Фізкультхвилинка

    На долину туман упав,
    Мак червоний в росі скупав.
    По стежині дівча ішло,
    Тепле літо в очах цвіло.

    5. Читання слів, утворених з букв слова ластівка

    Словникова робота

    Віск — пластична маса жовтого чи білого кольору, яку виробляють бджоли.

    Лавка — дошка на стояках, на яку можна сісти або похилий стіл з прикріпленими до нього сидіннями, за яким працюють учні.

    Ласка — невелика хижа тварина з тонким і гнучким тілом.

    Котики — декілька котів; морська тварина з цінним хутром, що водиться на Півночі; суцвіття верби.

    6. Звуко-буквений аналіз слова сітка

    7. Самостійна робота в зошитах для читання
    1) Запис звукових схем слів за варіантами.
    I варіант: плита, тісто;
    II варіант: туман, тік.
    2) Взаємоперевірка виконаного (з дошки, в парах).
    3) Аналіз помилок.

    VI. Підсумок уроку
    — Яку букву ви сьогодні вивчали?
    — Які звуки позначає буква т («те») на письмі?
    — Назвіть слова з буквою »і («те»).

    Урок 73 (читання). Тема. Звуки [т], [т’]. Позначення їх буквами Т, т («те»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
