УРОК 7. Тема. Який чудовий та загадковий тваринний світ, уроки читання 3 клас

    УРОК 7. Тема. Який чудовий та загадковий тваринний світ, уроки читання 3 клас

    Матеріал до уроку: В. Бондаренко «Як розмовляють тварини».

    Мета: сприяти розвитку пізнавального інтересу третьокласників; розвивати уміння орієнтуватися в тексті; сприяти вихованню любові до живого світу природи.

    Обладнання: малюнки із зображенням тварин, картки зі словами.

    ХІД УРОКУ 7. Тема. Який чудовий та загадковий тваринний світ, уроки читання 3 клас

    I. Організаційний момент

    Учитель. Знову мудра читанка запрошує на цікавий урок і вітає радісно усіх третьокласників!

    Але, щоб радісним був ранок,
    Щоб купався у росі світанок,
    Треба, щоб в жару й морози
    Пам’ятали ви про розум,
    Щоб природу не губили,
    Щоб ромашку посадили,
    Річку чистою зробили,
    Свої сили відновили.
    Мудрували, відкривали,
    Добро завжди творили.

    II. Вправи для підвищення швидкості читання і розвитку мислення

    1. Робота з деформованим текстом.

    ЛьСкіки воцігока кривідєтьсява муто, отх ємів, стеспогаріти, дипритисявля.

    2. Продовжге приказки. Поясніть, в яких ситуаціях їх влучно вживати.

    Голодний як… (вовк).
    Хитрий як… (лис).
    Упертий як… (осел).
    Полохливий як… (зайчик).
    Хоробрий як… (лев).
    Слизький як… (в’юн).

    3. Прочитайте слова: хипта, різві, махико, бири.

    4. Гра «Незвичайний поїзд».
    У кожний вагон «посадіть» слова-пасажири.
    У перший вагон — слова, що означають назви птахів.
    У другий вагон — слова, що є назвами риб.
    У третій вагон — слова, що означають назви звірів.
    У четвертий вагон — слова, що є назвами комах.
    На дошці чи на табличці записані слова.

    Вовк, кит, голуб, їжак, олень, лящ, синиця, коза, оса, сом, кішка, муха, хом’як, вуж, корова, півень, тюлень, ведмідь.

    — Як узагальнюючим словом можна назвати всі утворені слова? (Тварини)
    — Мабуть, не знайдеться у світі такої людини, яка б не любила природу. Одні милуються барвами осіннього лісу, інші — красою квітів, дехто прислухається до голосів весняного лісу. Любити природу — це означає вивчати її, спостерігати й знати.

    Словникова робота.
    Настороженість, передбачити, наслідувати, розпізнавати, миролюбна, територія, небезпека, запах, змалечку, сварка, чужаки, загроза, сигнал, вид.

    Гуси, гуси! Ґен з-за гаю
    Вовк голодний виглядає.
    Голосно не ґелґотіть!
    Всі гуртом додому йдіть.

    III. Мотивація навчальної діяльності
    — Цікавий тваринний світ! А чи доводилось вам спостерігати за тваринами?
    Що цікавого ви помітили? А чи вдалося вам підслухати їхню розмову?
    — А може, вони й не розмовляють між собою?
    — Усі наші сумніви розвіються після того, як ми з вами познайомимося з твором Володимира Бондаренка «Як розмовляють тварини?»

    IV. Робота над змістом твору В. Бондаренка «Як розмовляють тварини?»

    1. Читання учнями тексту «ланцюжком» уголос.
    — Про кого йдеться мова?
    — Що передають голоси різних тварин?

    2. Самостійне читання тексту мовчки з подальшим тестуванням.

    Тестування

    1) Тварини спілкувалися за допомогою:
    а) друзів, голосу, вітру;
    б) запахів, рухів тіла, голосу;
    в) звуків.

    2) Сила і чистота залежить од:
    а) стану тварин;
    б) погоди;
    в) людей.

    3) Подаючи звуковий сигнал, білка:
    а) скрекоче;
    б) стрибає;
    в) пищить.

    4) Більшість тварин розуміють:
    а) тільки голоси свого виду;
    б) інших видів;
    в) усіх тварин.

    5) Вовки розуміють голос:
    а) сойки;
    б) кота;
    в) ворони.

    6) Які птахи здатні наслідувати голоси інших тварин? Назвіть їх.

    3. Аналіз змісту твору.
    — За допомогою чого спілкувалися тварини?
    — Які вигуки переважають у тваринній мові?
    — Як тварини повідомляють одне одного про небезпеку?

    4. Вправи для розвитку швидкості читання.

    Гра «Доберіть дієслово»
    — Прочитайте слова у лівій колонці і доберіть дієслова із правої колонки.
    З’єднайте їх так, щоб утворені слова відповідали змісту тексту.

    Білка — форкає;
    бобер — хрокає;
    олені — стукотять;
    кабан — ляпає;
    лось — б’є ногами;
    зайці — скреготять.

    — Спробуйте прочитати ці слова у парі.
    Лебединий (клекіт, зграя, вірність);
    соколиний (зір, край, вдача);
    журавлиний (ключ, журба, клич);
    перепелиний (спів, лан, журба);
    голубиний (хатка, воркотіння, ніжність).

    5. Розвиток зв’язного мовлення. Творча робота.
    — Тварини, рослини, люди — всі вони діти матінки-Природи.

    Ніжна матінка-Природа,
    Ніби казка, оживає,
    І тварини, і людина
    Знов розмову починають.
    Хай у ваших серденятах
    Звуки ніжності проснуться,
    Забринить хай спільна мова
    Між твариною й людьми,
    Хай вони почують звуки
    Ніжності та доброти.

    Скласти розповідь «Розмова із свійськими тваринами» або «Зустріч в лісі».

    6. Пізнавальна хвилинка.
    — Звірі вміють не тільки розпізнавати звуки — безпечні й небезпечні, а можуть й самі повідомляти, передбачити погоду.
    • Коні хроплять—до дощу, пирхають — до тепла, лягають на землю — перед сирою погодою.
    • Перед дощем у корови зменшується кількість молока.
    • Снігурі щебечуть під вікном — буде відлига.
    • Солов’ї співають всю ніч — буде ясний день.

    V. Підсумок уроку

    Вікторина.
    — Чи спілкуються між собою тварини?
    — Скільки «мов» у тварин?
    — Які звуки вчать розпізнавати звірі?
    — Для чого людям знати й розуміти голоси тварин?

    УРОК 7. Тема. Який чудовий та загадковий тваринний світ, уроки читання 3 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
