Урок 7 Тема. Народна казка. «Як гукнеш, так і відгукнеться» (ефіопська казка), зарубіжна література 4 клас

    Урок 7 Тема. Народна казка. «Як гукнеш, так і відгукнеться» (ефіопська казка), зарубіжна література 4 клас

    Мета: ознайомити учнів з ефіопською казкою; вчити пояснювати й обґрунтовувати вчинки героїв та їх мотиви; з’ясовувати своє та авторське ставлення до них; розуміти зміст прислів’їв та приказок, пояснювати, у якій життєвій ситуації доцільно вживати кожне з них; виховувати інтерес до читання.

    Обладнання: мапа світу; картки для словникової роботи; підручник; робочий зошит.

    ХІД УРОКУ 7 Тема. Народна казка. «Як гукнеш, так і відгукнеться» (ефіопська казка), зарубіжна література 4 клас

    I. Організаційний момент

    II. Актуалізація опорних знань (робота в зошиті)

    — Прочитайте визначення прислів’я та приказки на кульках.

    — Чим прислів’я відрізняється від приказки?

    III. Повідомлення теми й завдань уроку

    — Соціально-побутові казки вважаються «наймолодшими» серед казок, вони складалися тоді, коли суспільство поділилося на багатих і бідних. У них здебільшого немає фантастичних перетворень, чарівної вигадки, найчастіше йдеться про реальне життя. Ці казки «населені» звичайними людьми, їхні герої — бідні селяни, ремісники, наймити, солдати — з одного боку і вельможі, пани, багаті хазяї, купці — з іншого. У соціально-побутових казках світу найяскравіше і найповніше утілено протест проти несправедливості .

    Сьогодні я пропоную вашій увазі ефіопську народну казку «Як гукнеш, так і відгукнеться».

    Послухавши її, спробуйте обґрунтувати вчинки героїв та їх мотиви; своє ставлення до них.

    • Чому?

    • Що спонукало?

    • Які наслідки?

    IV. Робота над новим матеріалом

    1. Первинне ознайомлення зі змістом казки

    2. Словникова робота

    Складканатомість
    прибуткипівбудинку
    скарбпівосла
    зазіхаєпостановив
    навколішкизавадити

     

    — Знайдіть у тексті синоніми до слів сумний, радісний.

    — Доберіть синоніми до слів натомість, завадити. Зверніть увагу на написання слів півбудинку, півосла, навколішки

    — Назвіть головних героїв казки.

    — Визначте тип персонажів (позитивний, негативний).

    — Розкажіть про спільне життя братів.

    — Що допомагало їм у скруті?

    — Поміркуйте, чому багатий брат став таким жорстоким. Чи міг він учинити по-іншому?

    — Чому жадібність спалахнула в серці одного з братів? Під-твердьте свою думку текстом казки.

    — Що ж призвело до зміни стосунків між братами?

    — Чи справедливим був суддя? Підтверджуйте свою думку текстом казки.

    — Як мудрий чоловік провчив свого жаднючого брата? Перекажіть.

    — Знайдіть у казці прислів’я, поясніть їх значення і запам’ятайте.

    • Якщо кинеш камінь угору, він упаде тобі на голову.

    • Якщо зазіхнеш на чуже, втратиш своє.

    • Якщо задумаєш зле діло, воно принесе спочатку нещастя іншому, а потім іще більше нещастя тобі самому.

    — Доберіть характеристики літературним героям.

    — Поясніть назву казки.

    4. Робота над прислів’ями

    • Хто як сіє, так і жне. (Угорське)

    • Людина із жадібним серцем схожа на змію, що хоче проковтнути слона. (Китайське)

    • Хоч як гадюку перевертай, однаково залишиться гадюкою. (Литовське)

    • Хто на чуже зазіхає, своє втрачає. (Африканське)

    V. Підсумок уроку

    — Доведіть, що наведені прислів’я характеризують багатого брата

     

    Урок 7 Тема. Народна казка. «Як гукнеш, так і відгукнеться» (ефіопська казка), зарубіжна література 4 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків зарубіжної літератури 4 клас
