Міфи народів світу, читання
Мета: збагачувати мовний запас учнів; поглиблювати знання учнів про міфи як вид усної народної творчості; вчити визначати головну думку творів; розширювати читацький кругозір; виховувати інтерес до народної творчості.
Обладнання: таблиці для читання, виставка книг.
Тип уроку: урок позакласного читання.
Хід заняття Міфи народів світу, читання
I. Організація класу
II. Оголошення теми і мети уроку
1. Вступна бесіда.
— Ще один жанр фольклору, який ми вивчили, це міфи. Колись давно люди намагалися пояснити різні явища природи, виникнення світу чи істот діями надприродних істот чи богів. Ці чарівні історії передавались з покоління в покоління. Так з’явилися міфи, що означає з грецької «переказ». З часом їх записали і зібрали як твори усної народної творчості.
У кожного народу були свої міфи, але не всі збереглися до нашого часу У змісті міфів різних народів є чимало схожого: в них розповідається про богів, духів, створення світу, героїчні подвиги.
На попередніх уроках ви читали міфи різних народів. Сьогодні ми повторимо і закріпимо вивпене про міфи.
Ми проведемо конкурс кращих знавців міфів народів світу і вирушимо у подорож до країн стародавнього світу.
III. Закріплення вивченого про міфи
1. Поділ учнів на команди. Вибір капітанів.
2. Розминка.
— Що таке міфи?
— Як виникли міфи?
— Завдяки чому вони збереглися до нашого часу?
— Про що розповідається у міфах?
— Чим міф відрізняється від казки?
— Чим міф відрізняється від оповідання?
3. Літературний диктант.
— Водяний хаос. (Нук)
— Дивовижна квітка, у якій ховалось мале дитя. (Лотос)
— Богиня Нюйва виліпила першу людину з… (глини).
— Правнук Слави й Гука, нащадок могутніх гукрів. (Мисливець)
— Бог-громовержець. (Перун)
— Митець, який зробив крила. (Дедал)
4. Команди одержують картки-завдання з трьома варіантами відповідей, серед яких слід обрати правильний.
1) Знайдіть правильне визнапення міфу.
Міф — це:
а) казка, яка розповідає про вигаданих істот;
б) легенда про фантастичні події;
в) розповідь, що передає уявлення давніх людей про природні явища і долю людську.
2) Слово «міф» походить із…:
а) грецької мови;
б) латинської мови;
в) слов’янської мови.
3) В єгипетських міфах батько богів мав ім’я:
а) Ра;
б) Нук;
в) Великий Гоготун.
4) Праматір’ю людей у китайських міфах є:
а) богиня Лада;
б) богиня Нюйва;
в) богиня Шень.
5) У слов’янській міфології Перун — це бог:
а) блискавки і грому;
б) полювання;
в) птахів і звірів.
Відповіді: 1) — в; 2) — а; 3) — а; 4) — б; 5) — а.
5. Творче завдання.
— Прочитайте назви богів давніх слов’ян. Пофантазуйте, які імена ви б їм дали.
Бог грому і блискавки — Перун.
Бог сонця — Сварог.
Бог небесного вогню — Дажбог.
Місце, де перебували добрі боги,— Вирій.
Бог зла, ворог людей і світла — Чорнобог.
Бог живої природи — Ярило.
6. Гра «Перевірте твердження».
— Потрібно сказати тільки «так» чи «ні».
а) Спочатку у Всесвіті були земля і небо. (Ні)
б) Нук — батько богів. (Так)
в) У пелюстках Лотоса ховалося Сонце. (Ні)
г) Ра — бог сонця. (Так)
д) Великий Гоготун — творець світу. (Ні)
є) В єгиптян творець світу — бог-Сонце. (Так)
7. Гра «Речові докази».
Команди отримують «речові докази» (речі, які так чи інакше пов’язані з героями міфів).
— Кому належать ці речі?
а) Пір’я («Дедал та Ікар»);
б) яйце («Створення світу»);
в) глина («Створення людей»);
г) стріла («Гнів Неруна»).
8. Конкурс капітанів.
Капітани повинні впізнати літературного героя за його характеристикою.
а) Жив він в Афінах. Був великим митцем, різьблярем, будівничим. Був талановитим, винахідливим, розумним. Зробив пташині крила для польотів. (Дедал)
б) Він молодий, найкращий стрілець з лука. Сміливий, дужий, спритний, хоробрий. Нащадок гукрів. (Мисливець)
9. Підсумок конкурсу. Виставлення балів, визначення переможця.
IV. Підсумок
— Ось на цьому й закінчилась наша подорож в країну давнини, де люди вірили в дива, а також у те, що природа вся жива, — вони вміли її чути.
Хочу побажати вам бути чуйними, добрими, намагатися творити тільки добро. Але на цьому наша подорож у світ літератури не закінчується. Попереду в нас — нові зустрічі на «сторінках історії».