Урок 59 (читання). Тема. Звук [к]. Позначення його буквами К, к («ка»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Урок 59 (читання). Тема. Звук [к]. Позначення його буквами К, к («ка»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Мета: ознайомити учнів з буквою к («ка»), її звуковим значенням; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні дії зі звуками; вчити читати склади, слова з новою буквою; розширювати уявлення про слова, що звучать однаково, але мають різне значення; збагачувати словниковий запас дітей; розвивати мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до братів наших менших.

    Обладнання: предметні малюнки; звуко-складові моделі та фішки до них; макет сонечка; малюнок Колобка.

    ХІД УРОКУ 59 (читання). Тема. Звук [к]. Позначення його буквами К, к («ка»), уроки навчання грамоти 1 клас

    I. Організаційний момент
    Учитель перевіряє наявність на партах у дітей необхідного приладдя, готовність учнів до уроку.

    II. Мотивація навчальної діяльності

    1. Гра «Впізнай казку»
    — До нас на урок завітав казковий персонаж. Він дуже полюбляв співати:

    Я по засіку метений,
    Я на сонці печений,
    Я від діда утік, я від баби утік
    І від тебе втечу!

    — Здогадалися, хто це?
    — Назвіть героїв цієї казки.
    — Як же називається казка?

    2. Складання звуко-складової моделі слова колобок
    — Що ви можете сказати про перший і останній звук у цьому слові?
    — Назвіть його.
    — Як ви гадаєте, який звук будемо вивчати на уроці?

    III. Повідомлення теми і завдань уроку

    Звук [к] ми будемо вивчати,
    Його згадаємо не раз.
    І букву, що його позначає,
    Враз запам’ятає увесь клас.
    Також читати будем, друзі,
    Склади, слова, цікавий текст.
    І скоромовку вивчим дружно,
    Й моделі слів складемо теж.

    IV. Вивчення нового матеріалу

    1. Ознайомлення з новим звуком
    1) Виділення звука [к].

    Клює курка крупку.
    Крупка дрібненька, курка рябенька.

    2) Вивчення скоромовки (з елементами ейдетики).
    3) Артикуляція звука [к], віднесення його до приголосних.

    2. Аналітико-синтетичні вправи
    1) Гра «Утвори склад».
    — Утворіть всі можливі склади зі звуком [к].
    2) Гра «Назви звуки».
    — Учитель називає склад, учні називають звуки, які його утворили.
    3) Гра «Мікрофон по колу».
    Учні добирають свої слова з новим звуком.

    Фізкультхвилинка

    Руки вгору підіймаєм,
    А тоді їх опускаєм,
    А тоді скоріш, скоріш
    Тупай, тупай веселіш.

    V. Ознайомлення з новою буквою

    1. Розглядання букви. Аналіз її графічної будови. Добирання предметів з навколишнього середовища, схожих на букву к («ка»).

    2. Місце букви в касі.

    3. Повторення правил сидіння за партою, вимог щодо того, як тримати і розміщувати зошит під час письма.

    4. Друкування літер К, к у зошитах.

    5. Читання складів з вивченою буквою.
    На дошці — малюнок сонечка, в середині буква к («ка»), на промінцях — а, о, і, и, у. Під керівництвом учителя діти читають прямі та обернені склади.

    450

    VI. Робота за Букварем

    1. Складання звуко-складових моделей слів

    2. Робота зі складовою таблицею
    Читання складів по горизонталі, по вертикалі з нарощуванням темпу.

    3. Добирання слів зі спільними частинками за звуковим складом
    Учні разом з учителем пояснюють значення утворених слів. Звертається увага на слова: колос — колосок, колосок — колоски.

    4. Робота з омонімами (без уживання терміна)

    5. Читання слова волошки, складання з ним речення

    Фізкультхвилинка (вправа для очей)

    А тепер нове завдання —
    Оченятам тренування:
    Раз — дивлюсь удалечінь.
    (30 секунд дивитись на об’єкт удалині.)

    Два — в долоньці відпочинь.
    (Перевести погляд на долоньку.)

    Вправа повторюється 20 разів.

    VII. Робота за Букварем

    1. Читання слів у стовпчиках

    2. Робота над текстом

    VIII. Підсумок уроку
    — З яким новим звуком ви ознайомилися на уроці?
    — Дайте характеристику цьому звукові.
    — Назвіть букву, якою він позначається на письмі.
    — Пригадайте скоромовку, яку вивчили на уроці.
    — Яке слово має кілька значень?
    — Що ви запам’ятали про сокола?

    Урок 59 (читання). Тема. Звук [к]. Позначення його буквами К, к («ка»), уроки навчання грамоти 1 клас

    Повернутися на сторінку Конспекти уроків навчання грамоти 1 клас
